Çfarë mund të shihni në Londër falas

çfarë të shohësh në Londër falas

Kohët e fundit kam pasur fatin të bëj një nga ato udhëtime që gjithmonë i keni në pritje, gjë që më çoi drejt Londër, një qytet që vërtet dëshiroja ta shihja. Përkundër asaj që të gjithë mund të mendojnë, ju nuk keni pse të kaloni ditën në rrugë nëse nuk shkoni me një furnizim të mirë të paund në portofolin tuaj, përkundrazi, shumë nga tërheqjet e tij nuk do t'ju kushtojnë asgjë. Nëse keni menduar çfarë të shohësh në Londër falas, këtu do të gjeni përgjigjen.

Meqenëse nuk ka kohë për të humbur, ne filluam të shikonim një itinerar në të cilin mund të bënim shijoni gjëra falas, duke paguar vetëm për ato që ishin të nevojshme, pasi që duhet të ketë edhe diçka për suvenire. Dhe vërtet u befasuam nga sasia e gjërave për të parë në Londër falas dhe pa qenë nevoja të paguanim asnjë kile të vetme.

Vizitoni Muzeun Britanik

Muzeu Britanik Falas në Londër

L muzetë në Londër janë falas, dhe në to mund të bëni donacione ose të blini gjëra në dyqanet e tyre. Por nëse doni të shihni pikat kryesore të tyre, mund të hyni, të shihni gjithçka dhe të dilni pa ndonjë problem. Një nga ata që nuk duhet humbur për botën është Muzeu Britanik. Në këtë muze të shkëlqyeshëm do të gjejmë një hyrje spektakolare, e cila tashmë është për të bërë shumë fotografi, por edhe shumë dhoma plot art.

Për të mos u humbur Guri i Rosetta, ai gur graniti i gjetur në Delta e Nilit dhe që lejonte deshifrimin e hieroglifeve egjiptiane, ose skulpturat e Parthenonit, të ruajtura në këtë muze. Ka edhe gjëra të tjera interesante, siç janë thesaret e qytetit antik asirian të Nimrod, nga shekulli i XNUMX para Krishtit. C., monumenti i Nereidas, statuja e Ishullit të Pashkëve ose mumja Katebet. Ka edhe ekspozita udhëtuese që po ndryshojnë, dhe ka vizita dhe biseda në anglisht, për ata që dëshirojnë të praktikojnë gjuhën.

Shih Abbey Westminster

Gjëra falas në Londër, Abbey Westminster

Kjo abaci e bukur në stilin gotik të shekullit të 20-të është afër Pallatit Buckingham dhe është vendi ku u martua Princi William. Vlen të shihet nga jashtë dhe nga brenda, megjithëse për të parë pjesën e brendshme ka një hile. Nëse dëshironi të shihni të gjitha cepat e saj, ka turne me guida, por këto kanë një kosto prej XNUMX paund, e cila është mjaft e lartë. Por e vërteta është se ata hyjnë brenda falas për ata që do të adhurojnë, me masat e hapura për publikun. Ju mund të merrni pjesë në një meshë në anglisht dhe të shihni ndërtesën brenda, megjithëse nuk do të jeni në gjendje të shkoni në vende si Këndi i Poetëve, ku janë varrosur gjeni si Charles Dickens apo Shekspiri, ose të shihni kopshtin.

Ndryshimi i Gardës në Pallatin Buckingham

Gjëra falas në Londër, ndërrimi i rojes

Kjo është diçka që të gjithë ata që vizitojnë Londrën nuk duan ta humbin. Dhe ju duhet të shkoni herët për të marrë një vend, sepse e vërteta është se ajo mbushet me njerëz që dëshirojnë të shohin këtë ritual në Pallatin Buckingham. Nga maji deri në korrik kjo bëhet çdo ditë jashtë gardheve të pallatit, rreth orës 11:30 të mëngjesit, dhe pjesën tjetër të vitit në ditë alternative, kështu që duhet të shikoni orarin. Duhet të merret gjithashtu parasysh që anulohet në rast shiu, i cili është i zakonshëm në dimër.

Merrni pjesë në një seancë në Parlament

Gjëra falas në Londër, Palace Westminster

Nëse duam të shohim Parlamentin Britanik nga brenda me një turne udhërrëfyes, ai mund të paguhet, por ju keni një mënyrë tjetër për ta parë atë pa pasur nevojë. Kur në Dhoma e Komunave po mban një seancë ju mund të ngjiteni në galerinë publike për të parë debatin, duke ju lejuar të shihni Parlamentin nga brenda. Big Ben gjithashtu ka vizita falas në Londër, por ju duhet të jeni banor i qytetit për më shumë se një vit dhe të aplikoni në internet për të ngjitur 334 shkallët e tij të shkallëve spirale. Nëse keni mundësi, dërgoni aplikacionin sepse e vërteta është se ekziston një listë pritjeje.

Kohë e lirë për të parë në Londër falas në Scoop

Ky vend është një amfiteatër i ajrit të hapur afër Urës së Kullës, ku mbahen shfaqje dhe madje shfaqen filma për të argëtuar kalimtarët. Ky lloj argëtimi në natyrë është më i zakonshëm gjatë muajve të verës, por nëse shkoni në dimër dhe keni një mot të mirë mund të jeni me fat të shihni disa.

Shëtisni dhe mahnituni në Camden

Stuff falas Londër, Camden Town

Dyqani Cyberdog në Camden

Nëse ka një treg që ia vlen të vizitohet, ai është Camden Town, i cili kurrë nuk e lë askënd indiferent. Ju mund të kënaqeni kur bëni fotografi me statujën e Amy Winehouse, zbuloni dyqane me veshje alternative dhe të ndryshme, ose i shihni vendet aq befasuese sa dyqani Cyberdog, krejt të pazakontë. Isshtë një përvojë falas shumë argëtuese dhe argëtuese në Londër, në fakt do të kaloni orë të tëra duke fluturuar ndërsa humbni nëpër rrugicat e ngushta, një zbulim i vazhdueshëm!

Relaksohuni në Hyde Park

Hyde Park, diçka për të parë në Londër falas

Në Londër ka mjaft kopshte për të parë, por një nga më të famshmit dhe më të njohurit është Hyde Park. Nëse duhet të bëni një ndalesë për të ngrënë diçka që keni blerë në tezgë rrugësh ose në një supermarket, ky është një vend ideal. Duket si një autentike oaz natyral në mes të këtij qyteti të madh. Ju ndoshta do të jeni në gjendje të shijoni shoqërinë e një ketri të guximshëm i cili do të dëshirojë që ju të ndani ushqimin tuaj, dhe nëse keni kohë, ndaloni tek Këndi i Altoparlantëve, një vend ku jepet një mendim lirisht dhe ata që dëgjojnë mund t'i përgjigjen kushdo që ngjitet në këtë vend. Një mënyrë e thjeshtë për të mësuar gjuhën, dhe gjithashtu falas.

A ju pëlqyen idetë tona për të zbuluar se çfarë të shihni në Londër falas? Nëse keni më shumë propozime falas ose ato që kushtojnë pak para, na lini një koment në mënyrë që turistët e tjerë të përfitojnë nga oferta turistike në Londër.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*