Çfarë të shihni në Montevideo

 

Në Amerikën e Jugut, në grykëderdhjen e Río de la Plata, ekziston një vend i vogël i quajtur Uruguay. Kryeqyteti i saj është qyteti i Montevideo dhe sot do të zbulojmë historinë e saj dhe cilat janë të sajat Pika turistike.

Pra, afër Buenos Aires, kryeqytetit të Argjentinës, shumë udhëtarë zakonisht bëjnë një ikje, "duke kaluar pellgun", siç thonë ata këtu për tek Río de la Plata, një nga lumenjtë më të gjerë në botë, për të marrë frymë më të qetë, tipike e një qyteti të vogël.

Montevideo

Kryeqyteti uruguajan është emëruar pas malit që është ngjitur me gjirin dhe ka disa versione që flasin për origjinën e emrit. Të gjithë e lidhin foljen për të parë me fjalën mal. Historia na tregon se në gjysmën e parë të shekullit të XNUMX-të arritën kolonët e parë dhe qyteti filloi të themelohej. Në fund të shekullit të kaluar, Portugezët kishin themeluar tashmë, jo shumë larg, më shumë në brigjet e Buenos Aires, një qytet piktoresk të quajtur Colonia de Sacramento.

Kështu që në 1723 Portugezët themeluan Montevideo por një vit më vonë Spanjollët i dëbuan. Ata kaluan Río de la Plata nga Buenos Aires me disa familje pioniere, disa nga ky qytet, të tjerët që mbërritën nga Ishujt Kanarie, plus indianë Guarani dhe zezakë nga Afrika.

Historia e Montevideo dhe ajo e Uruguait në përgjithësi janë të lidhura ngushtë me historinë e Buenos Aires dhe Argjentinës, por afërsia me kolonitë portugeze në Brazil gjithashtu kishte ndikimin e tyre. Më vonë, endja dhe trajtimi i Anglisë që nuk donte grykëderdhjen e Río de la Plata në duart e një shteti të vetëm, me ndihmën e borgjezisë së sipërme të Buenos Aires, shumë pak federale Uruguai bëhet i pavarur në 1828.

pastaj, në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe krah për krah me të njëjtin proces imigrimi të fqinjit të saj Argjentinë, shumë evropianë filluan të mbërrinin, veçanërisht nga Italia dhe Spanja. Në dekadat e para të shekullit XNUMX, lagjet e Montevideo dhe zhvillimi urban filluan të marrin formë.

Çfarë të vizitoni në Montevideo

Montevideo është një qytet i vjetër kështu që vizitat fillojnë nga Zvicra përkrenare historike. Më parë kishte mure guri dhe një fortesë. E vetmja gjë që mbetet është dera, midis Peatonal Sarandí dhe Plaza Independencia. Brenda qendrës historike do të gjeni ndërtesat më të vjetra, muzeume, kafene piktoreske, restorante dhe shëtitore pazar.

La Këmbësori Sarandí është hyrja në Qytetin e Vjetër, që lidh dy pika të rëndësishme të pjesës së vjetër të qytetit: nga njëra anë Sheshi i Pavarësisë dhe nga ana tjetër Sheshi kryesor, Kryetari i vjetër i Plazës. Isshtë një shëtitje shumëngjyrëshe lokale që shkon nga numrat 250 në 700. Kur u shembën fortifikimet shekullore, qyteti u hap dhe kështu, Plaza Independencia, u bë lidhja midis Qytetit të Vjetër dhe Qytetit të Ri.

Rreth tij është Pallati Salvo, Pallati Etévez, Kulla Ekzekutive, Teatri Solía ​​dhe Puerta de la Ciudadelte Në qendër të sheshit është monumenti i José Gervasio Artigas, heroit kombëtar, me mauzoleun e tij. Vlen të theksohet Teatri Solís, një ndërtim nga 1856, i cili u restaurua në 2004 dhe ka një dyqan dhe një restorant të rekomanduar.

Përveç kësaj, ka turne të drejtuara të enjteve, të premteve dhe të shtunave në 11 dhe 12, Ju mund të bëni një rezervim nga faqja e internetit e Montevideo. Nëse jo, vetë, mund të shkoni nga e marta në të dielë nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 18 të pasdites dhe nëse dëshironi ta bëni nga shtëpia juaj, mund të përdorni Solis App për të vizituar teatrin në një mënyrë të pasigurt dhe me një realitet të shtuar.

Vende të tjera kulturore për të vizituar në Montevideo janë Hapësira e Artit Bashkëkohor, Ande Muze 1972, Hapësira kulturore në rrëzë të murit, Muzeu i Shtëpisë së Qeverisë, Muzeu i Shtëpisë Vilamajó, Muzeu i Artit Para-Kolumbian dhe Indigjen, Muzeu i Arteve Dekorative, Muzeu i Arteve të Bukura, Muzeu i Historisë së Artit, Muzeu i Kujtesës, Muzeu i Migracionit ose Muzeu i Vjetër i Doganave.

Nëse ju pëlqen karnaval Montevideo ka një traditë të madhe dhe ju mund ta njihni atë në Muzeu i Karnavaleve. Uruguajanët gjithashtu pëlqejnë futbollin, kështu që ju mund të vizitoni Muzeu i Futbollittas ose Muzeu Peñarol, dhe për të mësuar në lidhje me traditën gaucho ekziston Muzeu Gaucho. Ekzistojnë gjithashtu një pjesë e shtëpive të vjetra, nga kolonia, të hapura si një muze, të tilla si Shtëpia Garibaldi, Muzeu Romantic ose Shtëpia Rivera.

El Salvo Palace Isshtë një ndërtesë tjetër emblematike në Montevideo. Datat nga 1928 dhe u ndërtua nga disa vëllezër tekstili. Ajo ka 27 kate dhe 105 metra të larta, kështu që dikur ishte kulla më e lartë në Amerikën Latine deri në vitin 1935.

Montevideo është një qytet që mbikëqyr Río de la Plata, kështu që nëse shkoni në verë ose në pranverë, një ide e mirë mund të jetë të ecni nëpër plazhet e tij me arna të bardha dhe ujëra të pastra. Aty eshte nje shëtitore prej gati 30 kilometrash Vrapon përgjatë plazheve, kështu që është një shëtitje e shkëlqyeshme. Pikat kryesore në shëtitje janë Memoriali i Holokaustit Hebre, Escollera Sarandí, far i Punta Cárdenas, karteli Montevideo, Plaza Virguilio dhe Puertito de Buceo.

Për të shijuar mirë pamje panoramike të Montevideo atëherë ju duhet të shko ne koder, me 135 metra të lartë dhe në majë Kalaja e Përgjithshme e Artigas, Pikëpamje panoramike dhe Kulla e telekomunikacionit nga lagjja Aguada.

Nata vjen, po në lidhje me jeta e natës në Montevideo? Për më klasiken ka milonga dhe klube për të kërcyer tango, një pasqyrë e Buenos Aires që mund të jetë shumë tërheqëse për turistët.

Në verë ju mund të shijoni teatri veror, nën qiellin e hapur, dhe nëse ju pëlqen ushqimi ka Tregjet gastronomike të qytetit të vjetër, me një gamë të gjerë aromash. Shtë Mercado Agrícola de Montevideo, me 100 dyqane, Sinergia Design, Ferrando Market, Siam Market dhe William Market, vetëm për të përmendur disa.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*