Çfarë të shohësh në Santander

Santander

Santander është kryeqyteti i Cantabria, një rajon i vendosur në veri të Spanjës. Ky qytet bregdetar ofron peisazhe dhe vende interesante për t’u vizituar. Shtë një qytet që mund të vizitohet lehtësisht brenda një fundjave, por që na ofron hapësira të shkëlqyera për të shijuar, si dhe një gastronomi të lakmueshme, si pothuajse të gjitha qytetet në veri të Spanjës.

Nëse doni të dini se çfarë vendet janë ato që mund të shihni në këtë qytet të bukur, ne ju tregojmë disa që mund të jenë me shumë interes. Sa herë që vizitojmë një qytet duhet të kemi një listë të vendeve për të parë, pasi përndryshe mund të na mungojnë gjëra shumë interesante.

Gadishulli dhe Pallati i Magdalenës

Gadishulli i Magdalenës

Në Gadishullin Magdalena, një zonë me pamje të pabesueshme të Detit Kantabrian, ndërtoi Pallatin Magadlena, pallat që qyteti i dha Alfonso XIII. Ky mbret promovoi turizmin e klasave të larta në veri të vendit, duke e kthyer Santander në një destinacion luksoz për pushime. Pallati do të bëhej kështu rezidenca e tij verore deri në vitin 1929. Sot ky gadishull është një nga vendet më të vizituara në qytet. Ju hyni në të falas, por duhet të paguani për të parë Pallatin nga brenda. Në Gadishull ka gjithashtu një kopsht zoologjik të vogël, një pyll me pisha të bukur dhe tre karavelle.

Muzeu Detar Kantabrian

Muzeu Detar

Nëse shkojmë me gjithë familjen në Santander, një nga vendet më të mira që mundemi vizita është Muzeu Detar Kantabrian. Ky muze ishte përuruar tashmë në vitet tetëdhjetë dhe sot ai ka shumë më tepër gjëra sesa ato që lidhen me detin. Ju mund të shihni pjesë arkeologjike, skema detare, anije, fotografi dhe shumë më tepër. Madje ekziston edhe një akuarium, i cili është një nga pjesët që fëmijëve u pëlqen më shumë.

Shkoni deri në teleferikun e Río de la Pila

Ky teleferik ndodhet në pjesa e vjetër e qytetit dhe u përurua në vitin 2008. isshtë një teleferik me tre ndalesa dhe nuk kushton asgjë, kështu që është një ide e mirë për të parë qytetin në një mënyrë tjetër. Në stacionin e fundit ka pamje të mrekullueshme të gjirit, një pamje të mrekullueshme panoramike të qytetit dhe zgjat vetëm disa minuta, kështu që përvoja ia vlen.

Katedralja Santander

Katedralja në Santander

La Katedralja e Fjetjes së Zojës është ndërtesa fetare më e rëndësishme në qytet. Edhe pse nuk është një nga katedralet më spektakolare ose më të famshme në Spanjë, e vërteta është se është një tjetër pikë interesi. Katedralja u ndërtua midis shekujve 1941 dhe XNUMX në majë të rrënojave të një manastiri të vjetër. Megjithëse gjatë shekujve në vijim ajo pësoi shumë reforma. Sidomos për shkak të zjarrit të madh të qytetit në XNUMX. Katedralja që ne mund të shohim sot përbëhet nga dy kisha të mbivendosura në stilin Gotik.

Vizitoni Farin e Kryetarit të Komunës Cabo

Far në Santander

Ky far, i cili filloi të përdoret në 1839Shtë një vend vërtet i bukur, prandaj është një pikë tjetër interesi. Pamjet e tij nga deti dhe enklava natyrore në të cilën ndodhen është perfekte për të bërë foto. Kjo është një zonë mbi nivelin e detit që përdorej gjithmonë për të dërguar sinjale tek anijet, prandaj far u ndërtua. Far gjithashtu ka disa ndërtesa aneksi në të cilat ka ekspozita në lidhje me far.

Qendra Botín

Qendra Botín

Kjo qendër ka dy ndërtesa në formën e një libri, të vendosura në Jardines de Pereda. Kjo ndërtesë përmban ekspozita arti dhe koncerte muzikore dhe është një ndërtesë moderne shumë interesante. Wasshtë inauguruar në vitin 2017, kështu që është një nga risitë në qytet.

Plazhi El Sardinero

Plazhi Sardinero

Kjo është plazhi par excellence i qytetit të Santander. Një plazh me të vërtetë i famshëm urban, i cili u kthye në një vendpushim veror për klasat e larta në shekullin e XNUMX-të. Sot është ende një vend i shkëlqyeshëm për të kaluar verën dhe gjithashtu për të ecur gjatë dimrit.

Kazino e Madhe

Kazino e Madhe

Në kazinonë e vjetër u mbajtën festa të mëdha të klasave të larta, me fisnikëri dhe mbretër nga e gjithë Evropa në shekullin e XNUMX-të. Ndërtesa ka një stili neoklasik që e bën atë të bie në sy. Aktualisht ajo i kushtohet vetëm të qenit një vend për lojëra dhe baste, megjithëse më parë ishte gjithashtu një qendër ngjarjesh dhe arti.

Shijoni zonën e Gjirit

Kjo, së bashku me qytetin e vjetër të Santander, është një nga zonat më të famshme të qytetit. Në gji është Qendra e Artit Botín, por gjithashtu mund të vazhdojmë shëtitjen për të parë Vinçin prej Guri ose Pallatin Embarcadero.

Parku Natyror Peñacabarga

Kjo është zona më e afërt natyrore me qytetin e Santander. Isshtë një zonë e mbrojtur e vendosur në Sierra de la Gándara. Në këtë zonë mund të shijojmë shtigje të bukura shëtitjeje.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*