Çfarë të shohësh në Shangai

Shanghai

Një nga udhëtimet më interesante që mund të ndërmarrim në Azi është një vizitë në Kinë duke pasur parasysh kontrastin midis Perëndimit dhe Lindjes. Vendi është aq i madh sa që ofron mundësi të shumta për turistët, nga ata që kërkojnë aventura dhe që janë në kontakt me natyrën, tek ata që preferojnë një vizitë kulturore ose gastronomike.

Në deltën e lumit mitik Yangtze, ndodhet një nga qytetet më të populluara në botë: Shangai, i cili është bërë një simbol i qytetit kozmopolit të përparimit teknologjik dhe ekonomik të Kinës.

Shangai ka një bukuri të lindur si rezultat i asaj përzierjeje midis asaj moderne dhe asaj tradicionale, pasi ka lagje ku janë përqendruar rrokaqiejt e lartë dhe të tjera që na transportojnë në Kinën tradicionale.

Nëse po mendoni të bëni një udhëtim në Shangai këtë verë, këtu janë gjërat më të mira për të parë dhe bërë gjatë qëndrimit tuaj.

Bund

Bund është një nga zonat më ikonike të këtij qyteti. Në të mund të gjejmë disa ndërtesa përfaqësuese të epokës koloniale me një stil evropian që ju ftojnë të bëni një shëtitje të gjatë përgjatë lumit Huangpu.

Midis turistëve, lundrimet në lumë janë shumë të kërkuara dhe shikimi i kësaj zone natën është një spektakël ngjyrash dhe dritash.

Përveç kësaj, nga kjo anë e bregut ka pamje të shkëlqyera panoramike të rrethit financiar Pudong me horizontin e tij popullor plot rrokaqiej.

Pudong

Pudong është një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike të Kinës dhe rrethi financiar i Shangait, i cili u ndërtua gjatë dy dekadave të fundit me një pamje shumë futuriste.

Këtu janë Qendra Financiare Shanghai Worl dhe Kulla e famshme Jinmao, dy nga 10 ndërtesat më të larta në botë. As Kulla e Perlave Orientale nuk kalon pa u vënë re për shkak të pamjes së saj të pagabueshme. Ju mund të përfitoni nga vizita juaj në Pudong për të ngjitur disa prej tyre dhe për të bërë fotografi.

Imazh | Pixabay

Tregu Jiashan

Jiashan Market është një nga vendet më cool për të parë në Shangai. Këtu është një treg lokal i ushqimit në natyrë që mbledh tezgat e rreth tridhjetë tregtarëve dhe konsiderohet si një nga tregjet më të mira në qytet falë cilësisë së produkteve të tij.

Ky treg karakterizohet gjithashtu nga atmosfera e tij komode. Ju jo vetëm që do të jeni në gjendje të provoni të gjitha llojet e ushqimeve, por edhe të shijoni koncertet e vogla që organizohen rregullisht ose zanatet, dizajnerët dhe panairet e kopshtit.

Jiashan Market ka qenë i hapur çdo të shtunë të parë dhe të tretë të muajit që nga 2012.

Lagja Franceze

Për gati një shekull, midis 1849 dhe 1946 kjo zonë e Shangait ishte nën kontrollin francez dhe njihej si Parisi i Lindjes. Sot ende ruan atë dhunti evropiane dhe është bërë një vend shumë interesant për të shijuar kuzhinën perëndimore dhe për të bërë pazar.

Në këtë pjesë të Shangait, ju gjithashtu mund të vizitoni Parkun Fuixing (një hapësirë ​​të qetë dhe të pastër plot burime) dhe ndërtesën ku lindi Partia Komuniste e Kinës, e kthyer sot në një muze.

Një mënyrë e mirë për të njohur Lagjen Franceze të Shangait është marrja me qira e një biçiklete nga një prej kompanive që kryejnë turne të personalizuara në qytet dhe të shëtisin rrugëve duke parë shtëpitë e stilit Evropian që qëndrojnë ende.

Imazhi | Pixabay

Qytet i vjeter

Me më shumë se 600 vjet histori, turistët do të gjejnë thelbin e Kinës më tradicionale në pjesën e vjetër të Shangait.

Old City është një ndalesë e detyrueshme për të gjithë ata që duan të zbulojnë Shangain më autentike dhe të marrin një ide se si ishte ky vend shekuj më parë.

Veçanërisht rekomandohet të vizitoni Xhennete Yuyuan, kopshte private të ndërtuara në 1559 dhe me një treg turistik pranë tij. Në lagje ka edhe disa tempuj të tillë si tempulli i perëndive të qytetit dhe madje edhe një xhami, Xhamia Xiaotayuan.

Festa në Shangai

Shangai thuhet se ka jetën më të mirë të natës në Kinë pasi është një qytet i ngarkuar. Qyteti ka disa zona ku jeta e natës është interesante me shumë diskoteka dhe bare karaoke të tilla si Rruga Nanjing, Rruga Huahai ose Rruga Lujiazui Ring.

Muzeu i Shangait

Isshtë një nga muzetë më të rëndësishëm në Kinë falë koleksionit të tij të vlefshëm të përbërë nga objekte të periudhave të ndryshme historike.

Muzeu i Shangait u krijua në mes të shekullit 120.000 për të shfaqur një koleksion prej më shumë se 8.000 copë, duke përfshirë objekte bronzi dhe qeramike, mobilje, monedha dhe pulla nga një periudhë që zgjat më shumë se XNUMX vjet.

Hyrja në këtë muze është falas, prandaj ia vlen të vizitohet. Ata hapin dyert e tyre çdo ditë midis orës 9 të mëngjesit. dhe 17h.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*