Çfarë të shohësh në Sighisoara, Rumani

Sighisoara

Qyteti i Sighisoara është i vendosur në Karpatet e rajoni historik i Transilvanisë. Ndodhet në lumin Tarnava në rrethin Mures. Qendra e saj historike është shpallur një Trashëgimi Botërore në 1999 dhe ka ruajtur zonën e saj mesjetare me bukuri të madhe, prandaj aktualisht është një vend turistik me shumë interes.

Le të shohim se cilat janë vendet me interes të këtij qyteti të Rumanisë, e cila është gjithashtu e famshme për të qenë vendlindja e Vlad Tepes, i njohur më mirë si Vlad Impaler, i cili u frymëzua nga Bram Stoker për të krijuar karakterin e Drakulës.

Historia Sighisoara

Ky qytet ishte themeluar gjatë shekullit të XNUMX-të nga Saksonët nga zona e Gjermanisë. Ky qytet u ndërtua në mbetjet e një fortese romake të njohur si Castrum Sex. Gjatë shekujve të katërmbëdhjetë dhe pesëmbëdhjetë qyteti zhvilloi ekonominë e tij duke lehtësuar komunikimin midis Evropës dhe Lindjes për shkak të vendndodhjes së tij. Sot Sighisoara mund të thuhet se është një nga qytetet mesjetare më të ruajtura në Evropë.

Karakteri i Vlad Tepes

Vlad Pushtuesi

Vlad III lindi si Vlad Drakulea, por ai më vonë u njoh si Vlad Tepes, që do të thotë Vlad i Ndëshkuesi. Ai mori fronin e Vllahisë dhe ishte i njohur si një nga sundimtarët më të ashpër të njohur për vendosjen e gypave. Preciselyshtë pikërisht në këtë personazh, i lindur në Sighisoara, tryeza e Bram Stoker u frymëzua për të krijuar karakterin e Kont Drakulës, vampirit më ndërkombëtar.

Qendra Historike

Sighisoara

Qendra historike është një nga vendet më interesante në qytet, pasi monumentet dhe rrugët më të mira janë përqendruar në këtë zonë. Kjo mbyllje e ruajtur mirë me mure ka pesë rrugë kryesore për të ecur për të parë çdo cep të vogël. Duhet thënë se kjo zona historike është mjaft e vogël, kështu që është e lehtë të gjesh grupe turistësh që duket se e mbushin zonën disa herë. Ora e mesditës dhe orët e fundit të ditës janë më të mirat për të vizituar qytetin e vjetër, në mënyrë që të mos takoni kaq shumë njerëz. Kjo zonë është me kalldrëm dhe për këmbësorë. Shtëpitë e pikturuara me ngjyra janë veçanërisht të dukshme, disa prej të cilave kanë një pamje të vjetër dhe të veshur, gjë që nuk e tërheq sharmin e tyre.

Nga katërmbëdhjetë kullat që ishin në kështjellë, nëntë prej tyre janë ende në këmbë, dhe nga pesë bastionet e armatosura, dy kanë mbetur. Mbetet një nga qytete mesjetare të ruajtura më së miri. Kulla Cositorilor tregon akoma disa nga ndikimet e marra në shekullin e XNUMX-të. Në këtë zonë të qytetit, ku më parë kishte shtëpi zejtarësh dhe esnafë, sot ka bare, restorante dhe dyqane të ndryshme për të tërhequr turistë.

Kulla e Sahatit

Kulla e Sahatit

Clock Tower është e vendosur në sheshi qendror ose Piata Cetatii, zona më qendrore e kështjellës, e cila dikur ishte vendi i takimit rreth të cilit ishin përqendruar dyqanet e esnafëve dhe tregu. Në këtë shesh është kjo kullë, e cila është një nga monumentet më të rëndësishme në qytet dhe një nga më të vizituarat. Ju mund të vizitoni pjesën e brendshme, megjithëse vizita bëhet me pagesë, dhe nga maja mund të shijoni pamje të mrekullueshme të kulmeve të qytetit. Edhe pse kulla është e shekullit të XNUMX-të, ora është e shekullit të XNUMX-të. Ka një zhurmë të këndshme me figura. Pranë kësaj kulle është edhe shtëpia e Vlad The Impaler.

Muzetë e Sighisoara

Në këtë qytet ekzistojnë tre muze që mund të vizitohen duke blerë një biletë e përbashkët për të gjithë ata. Muzeu Historik ndodhet brenda Kullës së Sahatit, kështu që padyshim është një gjë që duhet parë. Brenda kësaj kulle ekziston edhe një muze tjetër, i quajtur Dhoma e Torturës. Shtë një muze i vogël që ndodhet aty ku kanë qenë dhomat e torturave. Muzeu i Armëve është në shtëpinë e Vlad, me armë nga kohërat mesjetare.

Shkallë Studentore

Shkallët e studentëve

Shkalla e studentit është një kurioz shkallë me një kuvertë druri e cila u krijua në shekullin XVII. Ajo u krijua në mënyrë që studentët të mos e humbnin kurrë mësimin dhe të kishin 300 hapa, nga të cilët vetëm 175 mbeten sot. Ju gjithashtu mund ta ngjitni atë për të arritur në majë të kodrës. Në krye është varrezat gjermane të qytetit, e cila kujton të kaluarën anglo-saksone të qytetit. Shtë një varrezë e bukur dhe paqësore për ata që duan të vizitojnë fushat e shenjta.

Vende të tjera me interes

Në këtë qytet ka disa ndërtesa të tjera interesante. Shkolle e vjeter me materiale nga shekulli i kaluar, kisha e Manastirit Dominikan ose Kisha Katolike. Isshtë një vizitë mjaft e plotë por bëhet shpejt sepse gjithçka është mjaft afër.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*