Çfarë të shohim në Ballkan

Ballkanët

një rruga përmes Ballkanit mund të jetë një përvojë e shkëlqyer. Ne po flasim për një zonë mjaft të panjohur në Evropë, dhe megjithatë ajo është shtëpia e gurëve të çmuar të vërtetë të turizmit. Konfliktet e fundit në vende si Kosova ose Bosnja janë ende në kujtesën e shumë vetave, por kjo zonë po rilind si një destinacion i shkëlqyeshëm turistik.

La Zona e Ballkanit është mjaft e gjerë. Për shumë është zona që ishte ish Jugosllavia, së bashku me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Sidoqoftë, në hartë përbërja e saj është e ndryshme, duke theksuar Bosnjën dhe Hercegovinën, Shqipërinë, Serbinë, Kroacinë, Kosovën, Maqedoninë ose Malin e Zi.

Këshilla për të udhëtuar në Ballkan

Për të udhëtuar nëpër Ballkan, si në çdo vend tjetër, është mirë të studiosh pak nga historia e tij. Vetëm në këtë mënyrë do t'i kuptojmë zakonet e tyre shumë më mirë dhe do të kuptojmë rëndësinë e vërtetë të monumenteve të tyre dhe mënyrën e tyre për të bërë gjërat. Especiallyshtë veçanërisht e rëndësishme të dimë diçka rreth këtyre zakoneve nëse shkojmë në vende që ndryshojnë shumë nga tonat, në mënyrë që të mos tallemi shumë. Duhet të merret parasysh se në shumicën dërrmuese të vendeve të Ballkanit ata përdorin monedhën e tyre, vetëm disa si Sllovenia janë bashkuar me përdorimin e euros. Sa i përket çmimit, ai zakonisht është mjaft i volitshëm, më i lirë se në qytetet kryesore evropiane. Ju duhet të mbani pasaportën tuaj, pasi në shumë vende ata e kërkojnë atë, dhe mos harroni për sigurimin e udhëtimit.

Dubrovnik në Kroaci

Dubrovnik në Kroaci

Dubrovniku është një nga vendet më turistike në këtë zonë sot, veçanërisht për shkak të plazheve të shkëlqyera që ka. Mos harroni qendrën e saj të bukur historike, të deklaruar Trashëgimia e njerëzimit nga unesco. Tifozët e Game of Thrones do ta njohin këtë faqe si atë që përdoret për të përfaqësuar 'King's Landing'. Puerta de Pile është hyrja kryesore në qytetin mesjetar. Ju duhet të ecni nëpër muret e famshme mesjetare që rrethojnë qytetin, të cilat janë gati dy kilometra të gjata. Rruga Stradun është zona e saj më qendrore dhe ku ndodhen Fontana Onofrio dhe Manastiri Santo Domingo. Nëse koha është e mirë, është e mundur të kaloni një ditë në plazhin Gradska Plaza, disa metra nga qyteti.

Sarajevë në Bosnjë dhe Hercegovinë

Sarajevo

Pjesa e vjetër e Sarajevës quhet Baš? Aršija ose Lagja Turke. Në qendër të sheshit me të njëjtin emër është Burimi i Sebilj nga shekulli i XNUMX-të. Në qendrën historike ka disa xhami, pasi që ky qytet është multikulturor, siç është Xhamia Gazi Husrev Beu ose Xhamia e Perandorit. Ndërtesa të tjera fetare janë Katedralja Ortodokse, Katedralja e Zemrës së Shenjtë ose Sinagoga e Sarajevës. Vizita në Urën Latine është thelbësore, pasi është skena në të cilën u vra Archduke Francisco Fernando, një fakt që çoi në Luftën e Parë Botërore.

Plitvice në Kroaci

Liqenet e Plitvicës

Në rrugën përmes Kroacisë nuk duhet të ndaleni vetëm në Dubrovnik. Parku i Natyrës i Liqeneve të Plitvicës është një parajsë e vërtetë. Ju mund të bëni një itinerar për të parë liqenet bruz, ujëvarat e bukura dhe një natyrë të egër që nuk lë askënd indiferent. Ndodhet rreth 200 km nga Zagrebi. Isshtë një park shumë i gjerë, por rruga kryesore kalon nëpër ujëvarat më të vizituara. Sidoqoftë, për ata që duan të kalojnë ditën ka shtigje shëtitjeje deri në tetë orë.

Ohri në Maqedoni

Ohri në Maqedoni

Ohri është një nga vendet më të vizituara në Maqedoni. Ka ndërtesa të panumërta fetare. Ka kisha të bukura bizantine, manastire dhe ndërtesa të tilla si amfiteatro. Sant Jovan Bgoslov Kaneo është kisha më e fotografuar, pasi ajo qëndron pranë një shkëmbi me pamje spektakolare të liqenit. Vende të tjera për të parë janë Katedralja e Santa Sofía, Kisha e San Clemente y Pantalón ose qyteti i saj i bukur i vjetër.

Mostari në Bosnjë dhe Hercegovinë

Mostari në Bosnjë

Mostari është një qytet me të vërtetë piktoresk, kryeqyteti kulturor i Hercegovinës. Një nga gjërat më të shquara është urë e bukur dhe mitike e Stari Mostit, e ndërtuar në shekullin e 1993-të dhe e shkatërruar në 2004 gjatë luftës Jugosllave, për t'u rindërtuar në XNUMX. Në këtë qytet të vogël mund të shihni shtëpi të bukura prej guri të përshtatura nga peizazhi malor. Shtë një vend që mund të shihet brenda një dite.

Split në Kroaci

ndarje

Ky qytet i përkiste Perandorisë Romake dhe kjo është arsyeja pse ju mund të gjeni shumë monumente dhe mbetje arkeologjike. Pallati i Dioklecianit Shtë një vizitë thelbësore, por edhe vende si Tempulli i Jupiterit. Katedralja e San Diomo ka një kullë në stilin romanik-gotik. Muzeu i tij Arkeologjik na tregon më shumë rreth historisë së Kroacisë dhe është një nga më të vjetrit në vend. Ka edhe plazhe të shumta në këtë zonë, të tilla si plazhi qendror Bacvice. Një çerek ore me makinë, në Marja, ka një park pyjor të mrekullueshëm për të shijuar plotësisht natyrën.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*