Çfarë të shihni në Bistrita, Rumani

Bistrita

Bistrita ndodhet në rajoni historik i Transilvanisë në Rumani. Në fakt, ky vend u bë i njohur si qyteti në të cilin ishte vendosur fiktivisht kalaja e Drakulës, prandaj është e njohur në të gjithë botën.

kjo qytet i bukur i vendosur në rrëzë të Maleve Bargau ka qenë gjithmonë një vend tranziti dhe tregtie midis qyteteve, kështu që ka përparuar gjatë gjithë shekujve. Shtë një qytet shumë i rëndësishëm në pjesën veriore të Rumanisë dhe gjithashtu shumë turistik që ia vlen të vizitohet.

Njihuni me qytetin e Bistritës

Qyteti Bistrita

Ky qytet është kryeqyteti i rrethit të Bistrita-Nasaud, e vendosur në rajonin e Transilvanisë, Rumani. Të gjithë e dinë emrin e këtij qyteti dhe veçanërisht atë të Transilvanisë kur e lidhin atë me romanin e Drakulës nga Bram Stoker. Në këtë roman, për këtë rajon flitet si vendi ku jeton ky personazh, dhe konkretisht për Bistritën si një vend ku qëndron protagonisti. Si kuriozitet duhet të themi se pasi romani u bë i njohur, u krijua një hotel që mban të njëjtin emër me atë në roman, Korona e Artë.

Sidoqoftë, ky qytet është një vend historik që ka shumë për të ofruar, përtej vendit marrëdhëniet me Drakulën. Vendbanime që datojnë nga neoliti janë gjetur dhe Saksonët Transilvaniane u vendosën në zonë që në shekullin e 1920-të. Deri në vitin XNUMX qyteti ishte pjesë e Mbretërisë së Hungarisë.

Sugalete

Ky qytet u fortifikua në shekullin e XNUMX-të dhe pati një prosperitet. Sidoqoftë, në shekullin e shtatëmbëdhjetë kjo strukturë që e mbronte atë u dëmtua nga trupat austriake. Aktualisht ka disa mbetje mesjetare që janë shtëpitë e tregtarëve antikë të shekujve XNUMX dhe XNUMX. Kjo zonë njihet saktësisht si Sugalete dhe shquhet për të patur shtëpi që kanë harqe të bukura me një galeri. Nga qyteti i vjetër mesjetar ka edhe disa pjesë të murit në rrugët e Kogalniceanu dhe Teodoroiuque.

Kulla e Dogareve

Kjo është kulla unike mesjetare që mbetet e asaj kohe në të cilën qyteti u fortifikua dhe u mbrojt. Kjo kullë njihet si Kulla e bakërve. Brenda kësaj kulle mund të gjejmë tre nivele të ndryshme, në të cilat mund të gjejmë një muze me kukulla dhe maska.

Kishat e Bistritës

Ky qytet gjithashtu shquhet për kishat e tij, duke nxjerrë në pah kishën Lutheran të Piata Unirii. Ishte e ndertuar ne shekujt XNUMX dhe XNUMX dhe ka një stil të bukur gotik. Ai gjithashtu ka një stil të caktuar të Rilindjes dhe brenda është e mundur të gjesh mure dhe murale të restauruara që janë ruajtur mirë. Organi i kishës ka më shumë se pesë shekuj. Kjo është gjithashtu kisha më e gjatë prej guri në Rumani, me një kullë zile 76 metra. Kisha tjetër në qytet është Ortodokse, nga shekulli i XNUMX-të dhe gjithashtu e bërë në stilin Gotik.

Parque Komunale

Parku i Bistritës

Pranë Kullës së Dogarëve është parku komunal i qytetit, një vend ideal për pushim për udhëtarët. Ky park u krijua në shekullin e XNUMX-të dhe është një pikë takimi dhe argëtimi për të gjithë njerëzit e qytetit.

Pallati Kulturor

Pikërisht në qendra e parkut është Pallati Kulturor i qytetit. Possibleshtë e mundur të vizitojmë ndërtesën dhe nëse jemi me fat mund të jemi në gjendje të shijojmë një ngjarje, qoftë teatër apo edhe një festival.

Muzeu Komunal i Bistritës

El Muzeu Komunal i qytetit Shtë një vend me interes për turistët, pasi në të mund të gjeni pjesë të arkeologjisë, etnografisë dhe historisë së qytetit. Në këtë muze ka arte rumune dhe sende historike. Quhet Muzuel Judetean dhe ndodhet në Bulevardin Gjeneral Grigori Balan.

Shtëpia Argintarului

Kjo ishte shtëpia e njërit prej argjendarëve më e rëndësishmja e qytetit të Bistritës gjatë Mesjetës. Sot ajo strehon një shkollë vallëzimi, muzike dhe folklori.

Çfarë të shohësh pranë Bistritës

Nëse dëshirojmë të vazhdojmë edhe turneun kushtuar Drakulës ne mund të kalojmë nëpër Sighisoara, një qytet në të cilin jetonte Vlad Tepes, një figurë historike në të cilën u frymëzua Drakula. Në këtë qytet mund të shihni vende si Muzeu i Historisë dhe gjithashtu shkallët e veçanta të shkollës me një çati prej druri. Ju gjithashtu mund të vizitoni Shkollën e Vjetër, me gjëra të vjetra që lidhen me mjedisin shkollor.

Cluj-Napoca është një tjetër qytet i madh që mund të vizitoni në Rumani. Në këtë qytet mund të shihni kishën e bukur të San Miguel në stilin gotik, si dhe Katedralen e Zojës së Fjetjes. Pallati Bánffy ose Kopshti Botanik i gjerë janë të tjera që duhen parë në këtë qytet.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*