Çfarë të shohësh në Calpe, Alicante

Calpe ,, alicante

Provinca e Alicante ndodhet në Komunitetin e Valencias dhe dallohet mbi të gjitha për të qenë një zonë turistike verore për dekada. Sot është ende një pikë e rëndësishme në këtë drejtim, megjithëse secili vend duhet vlerësuar për të gjitha ato që mund të na ofrojë. Sot do të shohim çfarë mund të bëhet dhe të shijohet në Calpe, Alicante.

El Komuna Calpe ndodhet në pjesën veriore të provincës së Alicante, në zonën e njohur si Marina Alta. Shtë një vend që do të shquhet mbi të gjitha për ato plazhe dhe limane që kanë pushtuar të gjithë turistët që vijnë në të, por që mund të na ofrojë edhe më shumë sesa turizmi në plazh.

Calpe

kjo popullsia duket se ka qenë e banuar që nga epoka e bronzit, siç tregohet nga mbetjet arkeologjike. Vendbanimet e para iberike gjithashtu u vendosën në këtë vend në zonat më të larta dhe më vonë kishte një prani të romakëve, siç tregohet nga mbetjet e pallateve dhe ndërtimeve të tjera. Ata gjithashtu kaluan një periudhë myslimane në të cilën kishte një kështjellë të fortifikuar dhe zona të vogla të popullsisë të mbrojtura nga kalaja. Sot kemi një popullsi që ka dëshmuar shekuj dhe shekuj të historisë dhe që përqendrohet mbi të gjitha në shfrytëzimin e burimeve të saj turistike. Nga zonat natyrore në plazhet dhe limanet e saj, Calpe është një vend shumë i popullarizuar për t'u vizituar gjatë sezonit të verës.

Banjat e Mbretëreshës

Banjat e Mbretëreshës

L Baños de la Reina është një sit arkeologjik e cila është bërë një Pasuri e Interesit Kulturor. Kjo sit romak kishte një pallat me disa dhoma në të cilat mund të shihej se si ishte zbukuruar me mozaikë, kështu që mendohet se i përkiste dikujt të rëndësishëm në kohën e tij. Pranë bregdetit ka edhe pishina artificiale të gërmuara në shkëmb që sot vazhdojnë të shërbejnë si një zonë banje por u përdorën si një fermë peshku shekuj më parë dhe ju gjithashtu mund të shihni mbetjet e banjove romake.

Kalaja-Kalaja e Calpe

Në kohën e tij kishte gjithashtu një kështjellë myslimane në Calpe e vendosur pranë përroskës Mascarat. Sot mund të shihni një Kulla e vrojtimit të shekullit të XNUMX-të e cila u ndërtua me materialet e kalasë së vjetër. Qëllimi i kësaj kullë ishte të parandalonte sulmet e piratëve, prandaj u krijua në një zonë kaq të lartë. Vështirë se ka mbetje të kalasë së vjetër. Sidoqoftë, arritja në këtë vend është një ide e shkëlqyeshme për pamjet në një zonë kaq të lartë.

Kazanova

Casanova

kjo shtëpia është një ndërtesë me interes të madh sepse është një shtëpi në fermë tipike e fortifikuar. Në këtë shtëpi ju mund të shihni hapësirat e jetesës dhe të punës së bashku. Isshtë një shtëpi që interesohet veçanërisht për të njohur hapësirat më tipike të kësaj zone. Në të mund të shihni dy patio, njëri prej tyre brenda, si dhe zona të ndryshme, nga koralet tek stallat. Shtë bërë gjithashtu nga muratura, e cila i jep asaj pamjen tradicionale të shtëpive të fermave.

Zona e vjetër e Calpe

Një tjetër nga pikat e interesit që kemi kur vizitojmë qytetin e Calpe është qyteti i tij i vjetër. Ne mund të shohim bashkia e vjetër pranë sheshit të kishës i cili sot është muzeu lokal arkeologjik. Ne gjithashtu do të jemi në gjendje të shohim kishën famullitare të Nuestra Señora de las Nieves që është pranë Kishës së Vjetër, e cila është e vetmja në Gotik Mudejar në Komunitetin e Valencias. Shëtitja nëpër rrugët e bukura dhe të vogla të Calpe duke shijuar arkitekturën e saj është një nga atraksionet e kësaj vizite.

Parku Natyror Peñón de Ifach

Calpe

El Peñón de Ifach është padyshim simboli i Calpe dhe është e vendosur në një park natyror të mbrojtur. Shtë një shkëmb që futet në det dhe lidhet me tokën nga një isthmus, duke formuar pjesë të vargjeve malore Betic. Ekziston një rrugë alpine që mund të bëhet dhe që na çon në majë të shkëmbit, nga ku keni pamje të shkëlqyeshme të qytetit dhe gjithashtu të detit dhe madje në ditë të pastra mund të shihni Ishujt Balearik.

Las Salinas

Salinas

L Salinat janë një depresion që ka qenë në këtë zonë për shekuj me radhë dhe se është përdorur edhe gjatë kohës romake. Shtë një zonë e lagësht në të cilën mund të shihen zogj shtegtarë. Përveç kësaj, pranë banjave të kripës kemi Baños de la Reina. Shtë një vend që ka ca interes sepse është pjesë e historisë së Calpe dhe është një hapësirë ​​e veçantë natyrore.

Plazhet Calpe

Nëse ka diçka që është e popullarizuar në Calpe, padyshim që janë plazhet e saj. Ka limane të panumërta dhe plazhe me rërë ku mund të shijoni motin e mirë. Plazhi Levante ose la Fossa Shtë në veri të shkëmbit, plazhi Arenal-Bol është në zonën urbane dhe plazhi Cantal Roig është ngjitur me portin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*