Çfarë të shihni në Extremadura

Extremadura Isshtë një nga komunitetet autonome të Spanjës dhe përbëhet nga dy provinca, Badajoz dhe Cáceres. Shtë një tokë me shumë mijëra vjet histori, siç dëshmohet nga dolmenët, pikturat e shpellave dhe idhujt që janë ruajtur deri më sot.

Këto mijëvjeçarë na sjellin shumë destinacione turistike dhe një kulturë shumë të pasur, kështu që sot ne propozojmë një udhëtim në Extremadura dhe atraksionet e saj. Sot pra çfarë të shohim në Extremadura.

Extremadura

Shtë një zonë që është në jugperëndim të Gadishullit Iberik dhe siç thamë më parë, ajo është e përbërë nga dy provinca kryeqytetet e të cilave janë qytetet më të populluara. Me një klimë e ngrohtë deri e butëKëtu rriten domate, speca, duhan dhe rrush, nga të cilat prodhohen verëra të shijshme.

L romakët ata u vendosën këtu, ndërtuan rrugë, qytete të pasura me cirk, tregje dhe ndërtesa publike. Për shembull, Merida, u bë një qytet i madh, i gjallë, i pasur me kulturë. Më vonë perandoria do të binte dhe disa popuj barbarë do të mbërrinin, midis të cilëve ishin edhe ata Visigotët, zhvendosur nga ana e tij nga Sarajet në mesjetë.

kjo periudha muslimane Ai nuk ishte më pak i pasur se romaku dhe zgjati pesë shekuj deri në Ripushtim, me Mbretërinë e Leonit së pari dhe Mbretërinë e Castile më vonë. Pas bashkimit të të dy mbretërive të dy rajonet e Extremadura nën ato kurora u bashkuan gjithashtu. Bashkimi i hebrenjve, të krishterëve dhe myslimanëve përfundoi me urdhrin e Mbretërve Katolikë që të gjithë duhet të kalojnë në Krishterim ose përndryshe ata do të dëbohen.

Shumë nga aventurierët spanjollë që erdhën në Amerikë në shekullin e XNUMX-të ishin nga Extremadura. Për shembull, Hernán Cortés, Francisco Pizarro, Pedro de Valdivia… Më vonë do të mbërrinin konfliktet e brendshme dhe Lufta e Pavarësisë së Spanjës, dhe nga dora e tij, hidhërimet dhe vuajtjet dhe migrimet masive të brendshme për të shpëtuar prej tyre.

Çfarë të vizitoni në Extremadura

Duke thënë që Extremadura ka histori shekujsh, në parim duhet të flasim për trashëgiminë e atyre qindra, mijëra viteve. E periudha romake ne mund të vizitojmë Mérida Romake Rrënojat romake janë në Plaza Margarita Xirgu dhe kjo hap një dritare në mënyrën romake të jetës në gadishull. eshte Trashëgimia Botërore dhe një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Spanjë.

Rrënojat romake janë brenda mureve të kolonisë: ka një teatër, shtëpinë e amfiteatrit dhe amfiteatrit, një cirk dhe një bazilikë. Nuk është Ujësjellësi i Mrekullive, Pórtico del fro, Harku i Trajanit, Shtëpia e Mitreos dhe Tempulli i Dianës. Jashtë mureve është një ujësjellës tjetër, ai i San Lázaro, një urë mbi lumin Guadiana, Burimet e nxehta Alange (18 kilometra nga Mérida, besohet se daton nga shekulli i XNUMX-të pas Krishtit, me kupolët e saj), dhe dy diga, Proserpina dhe Cornalvo.

Ky kompleks arkeologjik është i hapur nga Prilli deri në Shtator nga ora 9 e mëngjesit deri në 10:9 dhe midis Tetorit dhe Marsit nga 6 e mëngjesit deri në 30:15 pasdite. Hyrja kushton 6 euro për të gjithë setin dhe XNUMX euro për secilin monument. Një vend tjetër romak janë Rrënojat e Cáparra, disa kilometra nga qyteti i Plasencia. Ekziston një rrugë që vizitori ndjek dhe e udhëzon atë përmes qendrës së interpretimit, tre nekropoleve, portave dhe një amfiteatri. Hyrja është falas.

Duke lënë pas periudhën romake, ne hyjmë në periudha arabe me Alcazaba, vendbanimi i mbretërve të normës që nga fillimi i Badajoz. Sot ajo që ne shohim daton nga periudha Almohad, shekulli i XNUMX-të, por besohet se origjina e saj daton që në shekullin e XNUMX-të.

Alcazaba është një kala që kontrollonte gjithashtu kufirin me Portugalinë dhe është shumë i madh dhe imponues. Ka katër dyer dhe mund të hysh përmes secilës prej tyre. Përveç dyerve të La Coraxa dhe asaj të Juve, ka dyert e Apéndiz dhe atë të Capitel, të cilat janë të periudhës Almohad.

Ka edhe kulla, Torre de Espantaperros, tetëkëndësh, spikat mes tyre. Brenda është Pallati i Kontëve të Roka me një oborr që sot funksionon si Muzeu Arkeologjik Krahinor, Kulla e Santa María, Kulla e Pallatit Episkopal dhe kopshtet.

L pamje panoramike të murit të La Alcazaba ato jane te mrekullueshme. Hyrja është falas dhe hyrja nuk ngarkohet. Ndodhet në Cerro de la Muela. Në Cáceres është Manastiri Mbretëror i Guadalupe Rrjedh nga një vetmitar i vogël që u bë një kishë Mudejar nën sundimin e Alfonso XI. Kisha e manastirit ka pasur tre versione dhe ajo aktuale është në stilin gotik. Altarpiece ka skulptura të djalit të El Greco, Jorge Manuel Theotocópuli.

Ka vërtet ambiente të brendshme shumë të bukura dhe muzeumet e saj ia vlejnë: njëra është për qëndisje, një tjetër është për pikturë dhe skulpturë dhe një tjetër është për libra në miniaturë. Manastiri hapet nga ora 9:30 e mëngjesit deri në 1 pasdite dhe nga ora 3:30 deri në ora 6 pasdite. Shkalla e përgjithshme është 5 euro. Një tjetër manastir interesant është Manastiri Mbretëror i Juste, një kompleks monastik imponues në të cilin ai kaloi ditët e tij të fundit Carlos V. Qëndrimi i tij vetëm e zbukuroi atë. Manastiri është pjesë e Trashëgimisë Kombëtare të Spanjës. Në dimër hapet nga e Marta deri të Dielën nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 6 pas dite, dhe në verë nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 8 pasdite. Hyrja kushton 7 euro.

Nëse flasim për peizazhe natyrore, atëherë është radha e Parku Kombëtar Monfragüe, për adhuruesit e florës dhe ornitologjisë. Ndodhet në trekëndëshin e formuar nga Plasencia, Navalmoral de la Mata dhe Trujillo. Lumi Tagus është kolona e tij dhe UNESCO ka shpallur parkun Rezerva e Biosferës.

Në këto vargje malore ka rezervuarë, përrenj, shkëmbinj, pyje dhe shkurre që janë habitati ideal për një flora dhe fauna e larmishme dhe e pasur. Zogj të të gjitha llojeve, lejlekë të zinj, shkaba, shqiponja dhe kafshë të tilla si macet e egra, dreri, vidrat ...

Brenda parkut është kështjella e Monfragüe, arabe, e banuar në atë kohë nga Princesha Noeima, sipas legjendës së dashuruar me një të krishterë dhe për këtë arsye e ndëshkuar. Ekziston edhe qyteti i Villareal de San Carlos, ku mund të qëndroni, të hani dhe të vizitoni qendrat turistike për të marrë informacion në lidhje me zonën. Ka rrugë të sinjalizuara që ju çojnë nëpër park dhe veçanërisht drejt ujëvarës Gitano, një shkëmb i lartë 300 metra mbi lumin Tagus. Ajo bukuri!

Një vend tjetër për të bërë hiking dhe futja në pishina natyrore mund të jetë gjarpërues i Meleros. Monumenti Natyror Los BarruecosNë Cáceres, ju do të shihni një peizazh shkëmbor të mrekullueshëm me pellgje dhe kupola. Plazhi Orellana Shtë plazhi i rezervuarit me të njëjtin emër, në Orellana la Vieja, në Badajoz.

Është një plazhi i flamurit blu dhe është një plazh në brendësi. Njihet gjithashtu si Playa Costa Dulce dhe mund të bëni sporte të ndryshme ujore. Në brigjet e një rezervuari tjetër, rezervuari Gabriel y Galán, por në Cáceres, është Kompleksi Historik Granadilla.

Ishte nje qytet i themeluar nga myslimanët në shekullin e XNUMX-të, me mure dhe në procesin e rikuperimit për t'u bërë një destinacion kulturor turistik. Ajo ruan muret e saj Almohad, kalaja e kthyer në një kështjellë të krishterë, rezidencat familjare të njerëzve të rëndësishëm, ndonjëherë origjinale në strukturat e tyre, dhe kishën e famullisë nga shekulli i XNUMX-të.

Me këtë listë të shkurtër të asaj për të parë në Extremadura me siguri po biem shkurt. Dhe a është që Extremadura është një komunitet shumë i madh, i pamundur të kalosh në të gjithë nëse ke disa ditë. Nëse kjo është çështja juaj, një këshillë e fundit, për të përqendruar vendet dhe idetë: Mérida dhe Cáceres janë të palejueshme, Badajoz gjithashtu, por përveç asaj që shtojmë, nëse doni diçka më të qetë se këto qytete, shkoni në qytete. Aty mund të pushoni vërtet.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*