Çfarë të shohësh në Formentera

Imazhi | Pixabay

I vendosur në jug të Ibiza, ishulli Formentera është më i vogli nga Ishujt Balearik dhe më i ruajturi nga arkipelagu. Isshtë një destinacion i qetë dhe i njohur me një klimë të butë dhe me diell që ju lejon të shijoni një mjedis të mrekullueshëm natyror dhe plazhe të bukura praktikisht gjatë gjithë vitit.

Nëse doni të heqni qafe stresin e jetës së përditshme dhe të shijoni tingullin e valëve, si dhe pamjet spektakolare, nuk mund të humbni Formentera. Do dashurohesh!

Si të shkoni në Formentera?

Formentera është një ishull i vogël që nuk ka një aeroport, kështu që është i arritshëm vetëm nga deti. Për të arritur atje duhet ta bëni përmes Ibiza, e cila është e lidhur me disa porte dhe aeroporte gadishullore si Barcelona, ​​Valencia ose Denia. 

Pasi të jeni në Ibiza, për të arritur në portin Formenteran të La Savina, duhet të merrni një nga anijet e kompanive të transportit që bëjnë udhëtimin çdo ditë të javës në kohë të ndryshme. Udhëtimi midis portit të Ibiza dhe La Savina zgjat afërsisht 35 minuta.

Me të zbritur në Portin e La Savina ne do të jemi në gjendje të gjejmë disa kompani me qira të makinave, motorëve, biçikletave dhe quad.

Imazhi | Pixabay

Çfarë të shihni në Formentera?

Shumë udhëtarë vizitojnë Formentera të tërhequr nga plazhet dhe limanet e saj të ëndërruara, por ishulli ka atraksione të tjera turistike. Disa nga vendet më të shquara në Formentera janë:

Far i La Mola

Lightshtë fari më i vjetër dhe më i rëndësishëm në Formentera. Ai qëndron në pikën më të lartë të ishullit, një shkëmb i lartë 120 metra, dhe u urdhërua të ndërtohej nga Mbretëresha Elizabeth II për të ndezur fundin e thyer të ishullit çdo natë që nga viti 1861.

Parku Natyror Ses Salines

I vendosur midis ishujve të Formentera dhe Ibiza, Parku Natyror Las Salinas është një hapësirë ​​e mbrojtur natyrore e formuar nga një ekosistem, me përmendje të veçantë për ato të kënetave, në të cilat jetojnë lloje të shumta bimore dhe shtazore endemike si flamingot.

Adhuruesit e natyrës do të gjejnë peisazhe të paharrueshme dhe plazhe të bukura të tilla si Ses Illetes në Parkun Natyror Ses Salines.

Imazhi | Pixabay

Moli de la Mola

Përveç fenerëve, një tjetër nga elementët arkitektonikë më kuriozë të Formentera janë mullinjtë që ishin mjeti kryesor i jetesës për jetën fshatare.

Në Formentera, shtatë mullinj u përdorën për të bluar grurin e grurit: Molí Vell, Molí d'en Botigues, Molí d'en Teuet dhe Molí de ses Roques, Molí d'en Mateu dhe Molí d'en Jeroni dhe Molí d'en Simon tani i shuar. Nga të gjithë ata, ai që ruhet më së miri është mulli Vell, që daton nga viti 1778, brendësia e të cilit mund të vizitohet për të parë se si funksionon në detaje.

Tregu La Mola

Në këtë treg artizanal, produktet e bëra në punëtoritë në Formentera shiten. La Mola është e hapur nga maji në tetor.

Këtu mund të gjeni shembuj të zanateve tradicionale të tilla si shporta, espadrilles, bizhuteri, tekstile, qeramika, pikturë, etj. Në sheshin e tij qendror ka muzikë live dhe në rrethinat e tij ka tarraca të lokaleve fqinje ku mund të shijoni një pije në perëndim të diellit. Hapet të Mërkurën dhe të Dielën nga ora 16 deri në 22 në Pilar de la Mola.

Watch Kullat

Ishulli ka një sistem të kullave mbrojtëse të shpërndara përgjatë bregdetit që më parë shërbenin për të mbrojtur veten nga piratët afrikanë të cilët vazhdimisht plaçkitnin popullatat e Mesdheut.

Në total ka katër kulla vrojtimi të shpërndara në të gjithë gjeografinë e Formentera (kulla Punta Prima, kulla Pi des Catalá, kulla Garroveret dhe kulla e sa Gavina) përveç kullës së sa Guardiola që ndodhet në ishullin verior të Espalmador.

Mirador

Ne e gjetëm atë midis El Pilar de la Mola dhe Es Caló dhe nga këtu keni pamje mbresëlënëse të Formentera. Rekomandohet shumë për të bërë foto të këndshme.

Imazhi | Pixabay

Plazhet dhe limanet e Formentera

Ishulli më i vogël në Ishujt Balearik ka 69 kilometra vijë bregdetare përgjatë së cilës ne gjejmë shkëmbinjtë dhe plazhet me ujëra të kristalta me bukuri të madhe që të kujtojnë shumë ato të Karaibeve.

Ndër plazhet e Formentera ne nxjerrim në pah:

Cala Saona

Konsiderohet limani më i bukur në Formentera. Me përmasa 140 metra të gjatë dhe 120 metra të gjerë, ajo i befason vizitorët me plazhin e tij me rërë të bardhë, ujërat bruz dhe bimësinë e harlisur.

Els Arenals

Ky plazh është i vendosur në rrethinat e El Caló de Sant Agustí. Me gati 3.000 metra gjatësi dhe 30 metra gjerësi, është një plazh me rërë të imët të larë nga ujëra shumë të pastër.

Ses Illetes

E vendosur në veri të Formentera posaçërisht në Parkun Natyror Ses Salines, Ses Illetes është një nga plazhet më ikonike në ishull për shkak të bukurisë së peizazhit të tij. Ajo është shumë e vizituar nga turistët pavarësisht nga fakti se për të hyrë në parkun natyror është e nevojshme të paguani një tarifë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*