Çfarë të shohësh në Huesca

Imazhi | Pixabay

Ashtu si me Teruelin, krahina aragonase e Huesca është një nga më të panjohurat në Spanjë. Ndodhet në veri të vendit në kufi me Francën. Të hysh në territorin e saj do të thotë të zbulosh shumë atraksione historike, kulturore, natyrore dhe gastronomike. Ecni nëpër male dhe lugina, vizitoni fshatra mesjetarë dhe hani shumë mirë. Ju pëlqen ideja? Atëherë mos harroni se çfarë të shihni në Huesca, më poshtë.

Parku Kombëtar Ordesa y Monte Perdido

I deklaruar si i tillë në vitin 1918, Parku Kombëtar Ordesa y Monte Perdido është parku i dytë më i vjetër në Spanjë, ku marrin pjesë rreth 600.000 njerëz çdo vit për të shijuar dhe mahnitur nga natyra e këtij vendi të veçantë.

Wasshtë shpallur një Trashëgimi Botërore në 1997 dhe gjithashtu një Rezervë Biosfera dhe Gjeopark. Me 15.696 hektarë dhe të vendosura në rajonin e Sobrarbe, ai është i ndarë në katër sektorë: Ordesa, Añisclo, Escuaín dhe Pineta. Këtu ka male imponuese të tilla si Monte Perdido (maja e tretë më e lartë në Pirenej me 3.355 metra) shpatet e të cilave janë të mbuluara nga pyje ahu, bredhi dhe pishe të zezë, ndër speciet e tjera. Në vjeshtë, pyjet marrin tone okër, të kuqe dhe portokalli dhe bëhen një nga spektaklet më të mëdha natyrore për t’u parë në Huesca pa harruar speciet e kafshëve që banojnë këtu. Për shembull, marmota, dreri, dhia e egër, shkaba të mjekrës, shqiponja e artë ose derri i egër.

Nga ana tjetër, një nga rrugët më të njohura të ecjes në Parkun Kombëtar Ordesa y Monte Perdido është ujëvara Cola de Caballo. Duke filluar nga Lugina e Ordesë, ka disa shtigje të përshtatshme për të gjithë audiencat që kalojnë përgjatë rrjedhës së lumit Arazas. Itinerari kalon nëpër këndvështrime që ofrojnë pamje panoramike të mahnitshme.

Alquézar

Imazhi | Pixabay

Në 48 kilometra nga qyteti i Huesca është Alquézar, një qytet i vendosur 660 metra i lartë në një nga malet paralel me Pirenejtë dhe një nga qytetet më të bukura mesjetare në Spanjë. Alquézar integrohet në mënyrë të përkryer në peizazhin gur gëlqeror të skalitur nga lumi Vero.

Vizioni i parë i Alquézar nga larg na bën që sytë tanë të bien në Kishën kolegjiale të Santa María La Mayor, një lloj fortese nga shekulli i XNUMX-të dhe stili gotik i vonë që kurorëzon një kodër të vogël dhe nën të cilën janë përqendruar një seri shtëpish prej guri. Isshtë emblema e qytetit dhe konsiderohet si një Pasuri e Interesit Kulturor. Kompleksi është i rrethuar nga një mur i dyfishtë kanavacë i mbrojtur nga disa kulla. Bëhen turne me udhëzime.

Një tjetër nga ikonat e Alquézar është kisha famullitare e San Miguel Arcángel, që daton nga shekujt XNUMX dhe XNUMX. Në stilin barok, karakterizohet nga një pamje e jashtme e fortë dhe një brendshme e thjeshtë, meqenëse shumica e veprave artistike u shkatërruan gjatë Luftës Civile. Ruhet vetëm altari i tij kryesor. Kjo kishë është e vendosur në një fund të Alquézar, shumë afër një zone ku ka disa restorante.

Qendra historike e qytetit është gjithashtu një gjë e domosdoshme për të parë, ku rrugët e saj me kalldrëm, shtëpitë e tij me tulla dhe gurë, dyqanet e vogla ku mund të blini suvenire ose cepa të tjerë simpatikë siç është Plaza Mayor, ku vendasit mblidhen për t'u takuar të kenë një të mirë koha

Duke folur për Alquezranos, një vizitë në Muzeun Etnologjik Casa Fabián do t'ju lejojë të dini se si banorët e Somontano jetonin në të kaluarën dhe enët që u përdorën në jetën e tyre të përditshme.

Nëse jeni një nga ata që duan të përfitojnë nga një largim për të bërë aktivitete në natyrë, Alquézar gjithashtu ju ofron këtë mundësi në mjedisin natyror të komunës. Për shembull, ju mund të shkoni në kanion në Sierra de Guara, rruga e urave këmbësore të lumit Vero ose prishja në lumin Ésera.

Kalaja Loarre

Imazhi | Pixabay

Një tjetër nga vendet për të parë në Huesca është qyteti Loarre, i famshëm në Spanjë për kështjellën mbresëlënëse të shekullit të XNUMX-të që dominon fshatin Huesca. Ajo u ngrit me urdhër të mbretit Sancho III në mënyrë që të kontrollonte dhe mbronte tokat pjellore të Hoya de Huesca nga nikoqirët myslimanë.

Pavarësisht nga betejat që u zhvilluan atje dhe kalimi i papërshkueshëm i kohës, Kalaja Loarre është në gjendje shumë të mirë. Aq sa ajo konsiderohet si kalaja më e ruajtur romane në Evropë dhe u shpall një Aset i Interesit Kulturor dhe Monument Kombëtar në 1906. Muri imponues që e rrethon atë dhe njëmbëdhjetë kullat e tij do t'ju mirëpresë.

Bukuria, unike dhe vendndodhja e saj e shkëlqyeshme e bënë atë mjedisin për filma të tillë si Mbretëria e Qiellit (2005) nga kineasti Ridley Scott.

Vendpushimi i skive Formigal dhe Panticosa

Imazhi | Pixabay

Nëse jeni të apasionuar pas sporteve dimërore, skijimi është një nga gjërat më të mira për të bërë në Huesca. Vendpushimi i skive në Formigal dhe Panticosa është shumë popullor pasi është destinacioni i parë për këtë sport në Spanjë dhe një referencë e shkëlqyeshme për skiatorët. Ka 176 km shpate të shkathëta të ndara në 14 shpate të gjelbërta, 34 blu, 52 të kuqe, 42 të zeza dhe 5 rrugë me qasje në katër lugina.

Lartësia maksimale është 2.250 metra mbi nivelin e detit dhe minimumi është 1.145 por përveç gjithë këtij informacioni teknik, vendpushimi i skive Formigal dhe Panticosa është një pretendim për të shijuar një peizazh të bukur me dëborë. Përveç kësaj, ajo mund të plotësohet me një vizitë në qytetin gotik të Sallent de Gállego.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*