Çfarë të shohësh në Ibiza

Ibiza çfarë të shoh

Ibiza është një ishull që i përket Ishujve Balearik dhe është padyshim një nga më të famshmet. Ajo shquhet për plazhe dhe limane pa mbarim me ujë bruz, por edhe për argëtimin e mirënjohur gjatë natës dhe ditës. Isshtë një ishull që gjatë verës është i mbushur me turistë në kërkim të argëtimit dhe relaksimit në masë të barabartë. Por le të shohim se çfarë mund të na ofrojë.

kjo ishulli vizitohet normalisht gjatë verës, pasi është në stinë të lartë kur na ofron më shumë kohë të lirë. Por është një vend që ia vlen të shihet në çdo kohë të vitit. Një ishull i bukur me popullsi interesante që kaloi nga të qenit një vend i qetë në një prej mekave të turizmit në Spanjë.

Qendra historike Dalt Vila

Dalt-Vila

Ibiza nuk është vetëm plazh dhe argëtim, pasi ka edhe shumë histori. Dalt Vila është zona historike që ka qenë shpallur një Trashëgimi Botërore. Në Dalt Vila ju duhet të ecni me qetësi nëpër rrugët e saj të thepisura me kalldrëm, të shihni rrugët e ngushta me shtëpi të zbardhura dhe të ndaloni në Katedralen, Plaza de la Vila ose në shumë dyqane artizanale që do të gjejmë. Ne mund të ngjitemi në bastionet për të pasur pamjet më të mira të ishullit dhe gjithashtu të vizitojmë nekropolin Punic të Puig des Molins. Në këmbët e murit është zona La Marina, e cila është shumë e gjallë, me vende argëtimi dhe bare. Ishte një zonë e vjetër peshkimi që sot na ofron dyqane dhe shumë argëtim. Shtë vendi ideal për të gjetur një fustan adlib, me modën tipike Ibizan.

Limanët më të mirë në Ibiza

liman i kripës

Ne nuk mund të shkojmë në Ibiza pa shijuar limanet e saj më të mira, veçanërisht nëse është verë. Ka shumë, por ndër më të shumtat të famshëm janë Cala Salada, me rërë të artë dhe ujërat tipikë kristalorë të Ishujve Balearik të rrethuar nga shkëmbinj dhe pisha. Mbani në mend se është një nga më të ngarkuarit në ishull, kështu që do të jetë e vështirë për ne të jemi vetëm nëse është sezon i lartë. Cala Vadella është një tjetër nga më të njohurit, i rrethuar nga mure shkëmborë që e mbrojnë atë nga era dhe ujërat bruz. Sa Caleta, në pjesën jugore të ishullit, formohet nga një shkëmb dhe rërë e kuqërremtë. Cala Aubarca ka një hark të bukur prej guri që është formuar nga erozioni dhe në Cala Bassa kemi ujëra të cekëta për snorkelling.

Plazhet e Ibiza

Plazhi Den Bossa

Sa për plazhet e saj, thekson Playa d'en Bossa, duke qenë një nga më të famshmit në ishull. Në të do të gjejmë të gjitha llojet e argëtimit, me shërbime dhe restorante. Për më tepër, në këtë plazh kemi vende muzikore aty pranë si Bora Bora ose Sirocco. Nga ana tjetër, ne kemi Es Cavallet, të vendosur në Rezervatin Natyror të Ses Salines, një plazh i pazhvilluar me shumë bukuri. Isshtë një plazh natyral i mbrojtur nga dunat e rërës, megjithëse aty gjejmë edhe shumë shërbime që ndoshta ia heqin hijeshinë, me një parking, bare plazhi dhe zona të ndryshme.

Merrni parasysh perëndimet e diellit

Perëndimi i diellit në Ibiza

Ky ishull është paraqitur gjithmonë për të ofruar muzg të bukur që priten me qindra njerëz. Tashmë në ishull ka vende mitike ku mund të ulesh dhe të presësh që dielli të perëndojë. Në limanin e Benirras do të gjeni një nga vendet më të njohura, me muzikë hipi në sfond. Shtë një vend shumë i njohur, kështu që në sezonin e lartë duhet të mbërrini herët për të shmangur mbarimin e hapësirës. Një muzg tjetër i famshëm është ai i Café del Mar në qytetin e San Antonio. Isshtë një tjetër thelbësor në ishull dhe na ofron muzikë zbutëse që i jep gjithçkaje një bukuri unike.

Vizitoni tregjet hipi

Treg pleshtash Dahlias

Ky ishull ishte një vend hipi gjatë viteve gjashtëdhjetë, para ngritjes së kohës së lirë dhe turizmit luksoz që ekziston sot. Por ai prekje hipi ende mbijeton në shumë mënyra, të tilla si në tregjet e ftohta të hipive. Një nga më të njohurit është Tregu i pleshtave në Las Dalias, më i vjetri. Ata gjithashtu rekomandojnë Hippy Market Punta Arabí, si një nga më autentikët në ishullin në Es Canar. Sigurisht, duhet të kontrolloni oraret për të ditur në cilën orë të ditës dhe në cilat ditë mund t'i gjejmë këto tregje. Një në Las Dalias, për shembull, është zakonisht të Shtunave, megjithëse zgjat orët e tij gjatë sezonit të verës.

Merrni një ekskursion në Formentera

Far Formentera

Një tjetër gjë që mund të bëhet ndërsa jemi në Ibiza është të bëjmë një ekskursion në Formentera fqinje. Isshtë një ishull që nuk ka aeroport dhe mund të arrihet me traget. Formentera gjithashtu na ofron një numër të madh limanesh dhe plazhesh, të tilla si Ses Illetes, Cala Saona ose Plazhi Es Pujols. Një vend tjetër ku duhet të bëni foton tuaj është në far de Cap de Barbaria.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*