Çfarë të shohësh në Jukatan

Meksikë Shtë një vend shumë turistik, me mijëra vjet histori dhe peisazhe të mrekullueshme. Një nga vendpushimet e saj më të njohura është Gadishulli i Jukatanit, një vend mahnitës me thesare natyrore dhe arkeologjike që e bëjnë udhëtimin tonë të paharrueshëm.

Jukatani, pra, është destinacioni ynë i udhëtimit sot.

Gadishulli Jukatan

Ky gadishull përbëhet nga tre shtete, vetë Jukatani, Quintana Roo dhe Campeche, brenda asaj që është Meksika, sepse edhe këtu është Belize dhe pjesë e Guatemalës. Kryeqyteti i shtetit të Jukatanit është Mérida.

Para mbërritjes së spanjollëve në këtë zonë ajo njihej me emrin Mayab (jo shume, kuptimi i tij), dhe ishte shumë i rëndësishëm për Qytetërimi Maja. Pra, gadishulli është vendi ku ndodheshin qytetet e rëndësishme të Izmaal, Chichen Itzá ose Mérida e sotme, e quajtur më parë Ichcaanzihóo.

Pas rënies së këtij civilizimi, shumë prej këtyre qyteteve dhe të tjerët u braktisën dhe të tjerët ende mbijetuan deri në mbërritjen e Spanjollëve, në fillim të shekullit të XNUMX-të. Prandaj rajoni është një vend i rëndësishëm faqet arkeologjike që korrespondon me periudha të ndryshme të zhvillimit të Majave.

Këtu po shumë e nxehtë në verëNe jemi në Tropikun e Kancerit, kështu që mesatarisht gjatë gjithë vitit ka një temperaturë prej 24ºC, megjithëse ajo shpërthen në muajt e verës në hemisferën veriore. Nuk është një territor i liqeneve ose lagunave ose lumenjve, por është ka një rrjet të pasur ujor nëntokësor dhe kjo është arsyeja pse atje shpella dhe cenote, Mijera.

Turizmi Jukatan

Qytetet më të rëndësishme të shtetit janë kryeqyteti i tij, Mérida, Valladolid dhe Ticul. Kryeqyteti është i njohur si Qyteti i Bardhë dhe është një vend shumë i qetë. Spanjollët e themeluan atë në 1542 në qytetin Mayan të Toh, ende i dukshëm në afërsi të Plaza Grande.

Një shëtitje nëpër Mérida ju duhet të përfshini tuajin centro histórico dhe këtu janë disa nga ndërtesat e saj më të mira: Pallati i Qeverisë, Shtëpia Montejo, Shtëpi Binjake ose Katedralja e San Idelfonso. Montejo ishte Adelantado i ngarkuar me shpërndarjen e tokave dhe shtëpia e familjes u përfundua në 1549, pas vdekjes së tij. Këtë antik mund ta gjeni në Calle 63, nga 60 dhe 62.

Katedralja e San Ildefonso është katedralja e parë e ndërtuar në të gjithë Amerikën Latine dhe më i vjetri në Meksikë. Ndërtimi u përfundua në 1598, ai ka tre nafe dhe tre kapela, dy kulla të stilit maure dhe një kupolë me shtylla dhe harqe. Fasada është Rilindja dhe ju e gjeni atë para Sheshit Kryesor, bazament nga qyteti.

Nga ana e tij në qytetin e Valladolid Njihet si Sulltanesha e Lindjes. Alsoshtë gjithashtu shumë e vjetër që nga viti u themelua në 1543 në lidhje me qytetin Mayan të Zací. Shëtitjet tipike këtu përfshijnë ish-Manastiri i San Bernardino, Calzada de los Frailes, kaq shumëngjyrësh, Kisha e San Servacio, Distileria Agave, Pallati Komunal ose Qendra Artizanale.

Përveç atraksioneve kulturore dhe arkitektonike, në vetë qytetin ka një pjesë të vogël të disa prej mijëra cenotes ose puse nëntokësore uji në Jukatan. Ata janë Zací cenote, el X'kekén, Samula dhe Suytún. Dhe në rrethinë ka të tjerë Cenote Xcanché dhe Hubik. Ekzistojnë gjithashtu një çift vendesh të rëndësishme arkeologjike Zona Arkeologjike e Cobá dhe ajo e Ek Balam.

Dhe padyshim, është gjithashtu afër Chichen Itza. Rrënojat janë në rrugën për në Kankun, 120 kilometra nga Mérida. Në kohën e tij të lulëzimit qyteti mbulonte 25 kilometra katrorë dhe ishte një qendër e rëndësishme fetare dhe administrative, e banuar nga elita në pallate me ngjyra të ndezura. Rreth tij, vlerësohet se jetonin midis 50 dhe 60 mijë njerëz, si një qytet modern.

Në rrënojat spikat Kalaja e Kukulcanit 30 metra i lartë, dhe këtu nëse arrini në perëndim të diellit mund të shijoni çdo natë të vitit dritë dhe shfaqje të shëndoshë. Ndërtesa të tjera të rëndësishme janë Banja me Avull, Tregu, Tempulli i Luftëtarëve, Platforma e Venusit, Shenjta Cenote, Platforma e Jaguarëve dhe Shqiponjave, Platforma e Kafkave, Oborri i Ballit, Observatori, Shtëpia Colorada , Cenote Xtoloc ...

Ka fluturime me aeroplan mbi Chichen Itzá, ka Netë Kukulkán për të cilat kam folur më parë dhe mbyllur, Grottoes Balamkanché, për shembull. Chichen Itzá gjithashtu nuk është larg një qyteti tjetër në Jukatan, Izamal, i quajtur Pueblo Mágico.

Izamal ajo zotëron tre kultura, para-hispanike, koloniale dhe moderne. Eshte nje qyteti i verdhe, shumë, nëse jo të gjitha shtëpitë e saj janë pikturuar me këtë ngjyrë që nga viti 1993, e cila ishte kur Gjon Pali II e vizitoi atë (e verdha është ngjyra e Vatikanit). Në Izamal ju mund të vizitoni Manastiri i San Antonio de Padova, Plazuela de la Cruz, Plaza de la Constitución, Qendra Kulturore Artizanale për pazar dhe Piramidat e Izamalitsigurisht.

Një shëtitje e mirë në Izamal është të ngjiteni në një buggy dhe t'i lini ata t'ju marrin nëpër rrugët koloniale. Por përveç këtyre qyteteve, çfarë ka në Jukatan? Epo, plazhe, ferma, manastire, shpella dhe shpella! Le të fillojmë me plazhet: vija bregdetare e shtetit ka më shumë se 378 kilometra ujëra bruz.

Një nga plazhet më të njohura është Plazhi i Progresos, porti i hyrjes së shtetit. Ka një shëtitje të bukur në bord, nga ku mund të shihni anijet e lundrimit që vijnë, dhe ka një shesh, treg, restorante dhe dyqane. Isshtë një destinacion popullor me vendasit, vetëm 36 kilometra nga Merida. 90 kilometra larg është një tjetër plazhi, Celestún.

Celestún është toka e flamingos rozë, mijëra çdo ditë. Ju mund të merrni me qira një varkë dhe të ecni nëpër mangrova dhe bëj banja dielli në plazhet me pëllëmbët e kokosit. Një tjetër destinacion për të parë flamingot dhe ujërat e kristalta është Telchac, 65 km nga Merida. Nga këtu mund të dilni për të parë plazhe të tjera si Santa Clara, Dzilam de Bravo ose Crisanto. Telchac është një port peshkimi shumë piktoreske me plazhe të bardha.

Një faqe tjetër interesante është Plazhi Las Coloradas, Zona e Mbrojtjes së Breshkave të Detit që nga vitet 80. Ka tre lloje të breshkave nga shtatë breshka deti cfare ka ne bote Pra, nuk ka dyqane apo tregje, por ka tezga që ju heqin nga rruga për të kaluar ditën.

Një vështrim Bota maja Përveç Chichen Itza, ajo përfshin Uxmal, Ek Balam, Mayapán, Chacmultún, Dzibilchaltún, Xcambó ose Rruga Puuc. Nëse ju pëlqen cenotes dhe atraksionet e saj ujore atëherë në Jukatan janë këto: Cuzamá, Lol Ha, Sambula, Ik kil, cenote e shenjtë në ajër të hapur, X'keken që është në stilin e shpellës, Samula, Zcí, Yodzonot, Uinic, Santa Rosa, Balmi, Canunché , San Ignacio, Xcanché ose Chiquila, ndër të tjera, disa të tipit shpellë, të tjerët të hapur ose gjysmë të hapur.

Nga epoka koloniale trashëgimia është fermat heneque, kushtuar industrisë së fibrave Henequen, tashmë e zëvendësuar nga sintetika. Sot shumë mund të vizitohen në turne. Ato janë ndërtuar midis tyre Shekujt XNUMX dhe XNUMX, në epokën e arit të gjelbër. Hancendat më të njohura janë Hacienda Xcanatún, nga shekulli i XNUMX-të, sot një hotel, Bërja e Temozón Sur, 45 km nga Mérida, the Hacienda Santa Rosa de Lima nga shekulli i tetëmbëdhjetë gjithashtu kushtuar kultivimit të aloe vera ose Hacienda Yaxcopoil, me plepat e saj.

Ka shumë më tepër që hapin dyert e tyre ose si hotele ose udhëtime ditore. Këto hacienda janë gjithashtu vende të mira për të provuar disa nga më të mirat Gastronomi jukatane, bazuar në mishin e gjelit të detit, misër, tortilla, spec djegës, fasule, avokado, tamales, tacos dhe snacks.

Siç mund ta shihni, shteti i Jukatanit është shumë i plotë kur bëhet fjalë për të kënaqur udhëtarin. Kombinoni natyrën, qytetet koloniale, flamingot dhe breshkat, rrënojat e Majave, shpellat, cenotat dhe ushqimet e shijshme. Pika fillestare është zakonisht Mérida prandaj shijoni aventurën tuaj të rradhës.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*