Çfarë mund të shihni në Kanionet Sil në Galicia

Kanione sil

Ne të gjithë do të pajtohemi që komuniteti galisian ka peisazhe natyrore të pabesueshme që e bëjnë atë gjithnjë e më turistik. Kështu që ju duhet të njihni secilin prej tyre. Një nga pikat që u pëlqen më shumë për sa i përket hapësira natyrore referohet është Sil Canyon, një zonë kanionesh të gërmuara nga lumi Sil në zonën Ribeira Sacra, një zonë e famshme gjithashtu për verërat e saj.

Ky vend padyshim ka shumë për të ofruar nëse duam të bëjmë një largim të shkurtër të fundjavës. Nga lundrimet me anije në Sil deri në këndvështrime, shtigje shëtitjeje dhe manastire të bukura të vjetra. Padyshim që është një vend ku mund të shijoni më të mirën e Ribeira Sacra.

Si arritëm në Kanionet e Sil

Kanione sil

Ata që dëshirojnë të arrijnë këtë zonë, normalisht Ata shkojnë në qytetin e Orense, nga të cilat mund të arrini lehtësisht në Kanionet e Sil. Vetëm nëse vini nga zona veriore duhet të shkoni në Monforte de Lemos nga provinca e Lugo. Nga Orense, merrni N-120 dhe në Vilamelle ktheni drejt LU-P-5901. Nga Monforte de Lemos merrni PO-533 dhe më pas rrugën e lartpërmendur. Ne mund të shkojmë me makinë ose gjithashtu të regjistrohemi për një ekskursion, pasi që disa zakonisht organizohen nga qytetet e Santiago de Compostela dhe Ourense.

Hapësirë ​​unike natyrore

Kanione sil

Kanionet e Sil-it janë gërmuar nga kalimi i lumit Sil dhe nga disa konsiderohen se janë shkëmbinjtë më të lartë të brendshëm në Evropë. Përtej krahasimeve, këto kanione kanë një pasuri të veçantë. Vendndodhja e tij ka bërë që shumë prej zakoneve dhe trashëgimisë së saj të qëndrojnë në këmbë, gjë që e bën atë një zonë me vlera të mëdha. Zakonet si qeramika e zezë e Gundivós janë prova e kësaj. Për më tepër, dihet mirë se në kjo zonë kryhet kultivimi i vreshtave, në një sistem që është shumë i ndryshëm nga ai i vreshtave të zakonshëm, pasi ato janë vendosur në shpatet e maleve. Mënyra për të hequr shportat e rrushit është nga trenat që janë vendosur kohët e fundit ose duke i ulur në lumë ku ato mblidhen në maune, e cila ishte metoda e zakonshme.

Pikëpamjet në kanionet e Sil

Kanione sil

Një nga gjërat që ju pëlqen më shumë në këto vende natyrore janë pikëpamjet e pabesueshme nga të cilat mund të merrni pamje të bukura. Pranë qytetit të Parada de Sil, i cili zakonisht është një nga ndalesat nëse shkojmë me makinë, ekziston një nga pikëpamjet më të mira që ekziston. Ne do të thotë në Ballkonet e Madridit. Nëse shkojmë në Shenjtëroren e Cadeiras ne jemi pranë tij. Nga ky vend keni pamje vërtet mbresëlënëse të Kanioneve dhe ia vlen të arrini atje. Pikëpamje të tjera janë Mirador das Cadeiras në Sampil, duke parë anën tjetër të Balcones de Madrid. Pikëpamja Santiorxo ka një vendkalim prej druri nga i cili mund të shikoni manastirin Santa Cristina de Ribas de Sil. Aty pranë janë edhe pikëpamjet e Shenjtërores së Cadeiras dhe Cotarro das Boedas. Mirador de Cividade është e vendosur në zonën e Lugo dhe ka një vendkalim metalik që mund t'ju japë pak marramendje. Në Mirador del Duque mund të shihni tarracat kushtuar kultivimit të rrushit.

Itineraret e varkave

Kanione sil

Përveç vizitës së pikëpamjeve me makinë, ekziston edhe një gjë tjetër që duhet të bëjmë nëse do të vizitojmë Sil Cañones. Eshte per shkoni në një rrugë të katamaranit në lumin Sil, duke parë kanionet nga poshtë. Këto turne në lumë mund të bëhen nga kalata të ndryshme, siç ka në Santo Estevo, në Nogueira de Ramuín, në Abeleda, Castro Caldelas ose në Belesar, O Saviñao. Këshillohet të sillni rezervuar vendin në anije në sezonin e lartë, domethënë gjatë verës, sepse vizitat mund ta mbushin atë shpejt.

Rruga e manastireve

Manastiri i Santa Cristina

Kur bëjmë itinerarin me makinë, ne jo vetëm që duhet të ndalemi në këndvështrimet, por edhe të shijojmë trashëgiminë e zonës. Në mënyrë të veçantë të manastireve antikë që janë në pika të caktuara. Manastiri i Santo Estevo de Ribas de Sil aktualisht është një paradorë, kështu që mund të jetë një strehim i mirë. Manastiri i Santa Cristina de Ribas de Sil Shtë një nga demonstrimet më të mira të Romanesque në Galicia rurale. Një manastir i ndërtuar në shekujt XNUMX dhe XNUMX që ruan prezencën e tij të paprekur. Një nga zonat e saj më të bukura është manastiri romanik brenda, me një derë të bukur hyrëse dhe një kullë që shërbente si roje dhe këmbanore. Një vend tjetër që mund të shohim është Shenjtërorja e Cadeiras në Sober, në afërsi të së cilës ndodhet një fortesë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*