Çfarë të shohësh në Maafushi në Maldive

Maafushi është një nga ishujt e banuar në Maldive, që ndodhet në Atollin e Kaafu. Ishulli u dëmtua seriozisht në 2004 nga një cunami që preku shumë prej ishujve në këtë zonë. Rreth 2.500 njerëz jetojnë në ishull, megjithëse ai pret një numër të madh turistësh sepse është një parajsë e vogël.

Le të shohim se çfarë mund të shihet dhe për të bërë në këtë ishull në Maldive, një nga destinacionet më të kërkuara kur bëhet fjalë për t'u çlodhur ose për të bërë një udhëtim romantik. Meqenëse në këtë ishull jo gjithçka po bën diell, ne do të shohim se çfarë na ofron ishulli Maafushi.

Çfarë të dini për Maldivet

Plazhi në Maldive

Kjo republikë e vendosur në Oqeanin Indian ka një numër të madh ishujsh. Shumica dërrmuese e tyre janë të orientuar në turizmin në plazh, pasi kanë një klimë të shkëlqyeshme dhe ujëra të kristalta në atollë. Kur udhëtojmë për në Maldive arritëm në aeroportin e Malé, kryeqyteti i saj. Thereshtë atje ku do të kemi mbërritjen dhe nisjen. Nga kryeqyteti mund të arrini në ishuj dhe atole të ndryshëm nga deti ose nga ajri me aeroplan. Nëse mbërrini pas orës katër pasdite duhet të kaloni natën në Malé. Të lëvizësh nëpër ishujt dhe atollet është disi e komplikuar, kështu që duhet të përshtatesh me ritmin e qetë të jetës dhe, mbi të gjitha, ta bësh të lehtë të gjesh veten në një ishull larg gjithçkaje.

Në këto ishuj është e vështirë për të pasur infrastruktura dhe produkte. Kjo është arsyeja pse gjithçka është mjaft e shtrenjtë, pasi është e vështirë të lëvizësh gjithçka. Në këtë mënyrë rekomandohet të sillni gjërat që na duhen, sepse atje mund të mos i gjejmë ato që kërkojmë. Mbi të gjitha, është thelbësore që të mos harrojmë kurrë ilaçet tona dhe të mbajmë një sasi të mjaftueshme. Ju gjithashtu duhet të mbani gjithçka, nga kremi kundër diellit tek produktet higjienike dhe kozmetike. Më mirë i sigurt sesa keq.

Maldives

Koha më e mirë për të udhëtuar në Maldive është nga nëntori në prill, pasi që është koha kur kemi më pak gjasa të bie shi. Sezoni i musoneve fillon në maj dhe mbaron në tetor, kështu që nëse shkojmë në këto data do të gjejmë çmime më të ulëta por edhe mundësinë që të bie shumë shi gjatë pushimeve tona duke na prishur të gjitha planet.

Kur kërkoni strehim, mbani në mend se vendpushimet përfshijnë një mori shërbimesh dhe aktivitetesh. Por këto nuk janë gjithmonë të përfshira në ofertat që mund të gjejmë. Sigurohuni që aktivitetet, transferimet e aeroplanit në ishuj të tjerë ose shtesa të tjera të përfshihen në atë që paguajmë për të shmangur surprizat e papritura kur mbërrijmë.

La kultura në ishujt është myslimane. Kjo është arsyeja pse pijet alkoolike nuk lejohen jashtë vendpushimeve dhe bikini nuk lejohet në shumë plazhe. Nëse dëshironi të shoqëroheni, mund të pini çaj në qytetet e vogla në disa ishuj. Vetëm dyqind nga më shumë se një mijë ishuj janë të banuar dhe Maafushi është një prej tyre.

Çfarë të shohësh në Maafushi

Ishulli Maafushi

Maafushi është pak më ndryshe nga sa prisni nga Maldivet. Në këtë ishull turizmi lokal, duke u dhënë punë njerëzve të ishullit dhe duke shmangur vendpushimet e mëdha dhe luksoze. Nëse doni një përvojë më afër jetës së banorëve të ishujve, duhet të shkoni në Maafushi. Në këtë ishull spikasin bujtinat, të cilat janë shtëpi turistike për një buxhet më të ngushtë.

Ndër aktivitetet që mund të bëhen në ishull, bie në sy vizita në plazhin e bikinit, e cila është një nga të paktat në Maldive. zhytja dhe snorkeling janë një nga aktivitetet më interesante. Ka peshkaqenë të vegjël në ishull por janë të padëmshëm, kështu që nuk do të kemi ndonjë problem. Mund të shihni breshka, manta dhe peshk tropikal. Duhet të pyesni cilat janë zonat më interesante për t'u zhytur, por kjo është diçka që duhet ta bëjmë po ose po kur vizitojmë Maafushi.

Maafushi

qendra e popullsisë është e mundur të gjesh shkollën, e cila është në të vërtetë një bashki e qytetit do të ishte këtu. Ka një xhami dhe gjithashtu një stadium. Ka një burg në këtë ishull, por është larg nga zona e qendrës së qytetit.

L brezat e rërës ose brezat e rërës Ato janë një nga atraksionet më të mira të këtij ishulli, si dhe të atollave të tjerë në Maldive. Ujërat mbulojnë zona të cekëta dhe kjo është arsyeja pse ju mund të shijoni shirita rëre pothuajse të shkretë përmes të cilave mund të ecni, ku gjithashtu gjejmë ujëra që mbulojnë pak dhe kanë një ton të pabesueshëm kristal bruz. Kjo pamje idilike është një nga gjërat që kërkohet më shumë kur vizitoni këto ishuj.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*