Çfarë të shihni në New Mexico

Mexico ri

New Mexico është një nga shtetet që është pjesë e Shteteve të Bashkuara e Amerikës dhe kryeqyteti i saj është Santa Fe.Ky shtet është një nga ata me popullsinë më të madhe të hispanikëve dhe amerikanëve vendas. Ajo u kolonizua shekuj më parë nga Spanjollët, të cilët ishin ata që i dhanë këtë emër duke menduar se qytetet kishin lidhje me kulturën meksikane. Më vonë ishte pjesë e Meksikës së Pavarur dhe më në fund të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ne do të zbulojmë disa nga gjërat për të parë në New Mexico, megjithëse po flasim për një shtet shumë të madh, kështu që me siguri do të humbasim shumë pika interesi. Në këtë gjendje do të gjejmë disa qytete interesante por mbi të gjitha hapësira natyrore me bukuri të pabesueshme.

Albuquerque më të populluara

Albuquerque

Edhe pse nuk është kryeqyteti juaj, Albuquerque është qyteti më i madh në New Mexico dhe gjendet në shkretëtirën e lartë. Qyteti i tij i vjetër është i shekullit të XNUMX-të dhe u themelua si një koloni spanjolle. Qendra historike është një nga vendet më të bukura, me shtëpi të vjetra me qerpiç dhe një bukuri të shkëlqyeshme që ende mban pjesën më të madhe të kulturës hispanike dhe vendase. Në qytet ka edhe shumë argëtim për të gjithë familjen. Ju duhet të vizitoni Muzeun e Historisë Natyrore dhe Shkencës së New Mexico, ku ai na tregon për origjinën e Jugperëndimit Amerikan me mostra të skeletit të dinosaurëve. Në qytet ka edhe një mbrëmje me tullumbace me ajër të nxehtë dhe në agjencinë World Ballon mund të kemi mundësinë të shohim qytetin nga një prej këtyre tullumbaceve të ajrit të nxehtë. Ka edhe vende të tjera për t’u parë si familje si Parku Biologjik Albuquerque, ku mund të vizitoni ambiente të ndryshme si akuariumi, kopshti botanik apo kopshti zoologjik.

Santa Fe, kryeqyteti i saj

Santa Fe

Santa Fe është kryeqyteti i New Mexico, kështu që është një vend tjetër që duhet parë. Ju gjithashtu mund të shihni arkitekturën tipike me shtëpitë e qerpikëve. Në Santa Fe ne mund të vizitojmë galeritë e Rrugës Canyon, me rreth dyqind galeri dhe shumë muze. Shtë një vend ku mund të vizitojmë këto lloj vendesh për orë të tëra. Në qytet mund të vizitojmë edhe Katedralen e San Francisco de Asís, shumë ndryshe nga katedralet evropiane. Një tjetër gjë e preferuar për turistët që vizitojnë Santa Fe është blerja, pasi ka shumë dyqane me bizhuteri rroje tipike bruz dhe gjithashtu dyqane arti dhe artizanale për të blerë të gjitha llojet e copave origjinale.

Caverns Carlsbad

Shpellat Carlsbad

kjo parku kombëtar është në juglindjen e New Mexico, në Sierra de Guadalupe. Ky park u krijua për të mbrojtur këto shpella që u ngritën në një gumë Permiane në epokën Paleozoike. Në park ka deri në 83 shpella të pavarura. Shpella Carlsbad ka një nga dhomat më të thella nëntokësore në botë. Gjatë vizitës në shpella mund të shijojmë këto formacione shkëmbore të stalagtiteve dhe stalagmiteve. Nga ana tjetër, në parkun kombëtar mund të kryeni aktivitete të ndryshme të tilla si shëtitje ose çiklizëm.

Monumenti Kombëtar i Rrënojave Azteke

Rrënojat Azteke

Nëse duam të dimë më shumë për vendasit e lashtë të zonës, duhet të shkojmë te ky monument kombëtar. Në këtë monument mund të shohim strukturat tradicionale të strehimit dhe indianët Pueblo. Ky grup vendas amerikan ishte një nga më të përhapurit në shtetin e New Mexico. Isshtë një sit i vendosur afër qytetit Aztec dhe tashmë është pjesë e Trashëgimisë Botërore.

Roswell, në kërkim të UFO-ve

Nëse jeni adhurues të temë jashtëtokësore nuk mund ta humbisni vizitën në Roswell në New Mexico, ku me sa duket u panë disa UFO, e cila është shkurtesa për Objektin Fluturues të Padentifikuar, UFO në anglisht. Në këtë qytet ka disa kompani që ofrojnë turne të përqendruara në temë për të parë vendin ku janë parë këto objekte fluturuese dhe për të parë Zonën 51. Ata gjithashtu kanë një Muze Ndërkombëtar UFO dhe Qendër Kërkimore ku mund të mësojmë rreth temës Thellë.

Monumenti Kombëtar i Sandeve të Bardha

Rëra e Bardhë

White Sands National Monument ndodhet 25 kilometra larg Alamogordo në zonën e pellgut Tularosa. Këto të mrekullueshme dunat përbëhen nga kristale gipsi, pra ngjyra e saj e bukur e bardhë. Kjo zonë ishte një det miliona vjet më parë, por ajo u bë shkretëtira me rërë të bardhë që ne e shohim sot falë asaj toke me gips dhe erozioni të erës. Më të mirat pa dyshim janë peisazhet që mund të shohim, të cilat rezultojnë të jenë mjaft spektakël. Për më tepër, në këtë shkretëtirë mund të kemi mundësinë të shohim rrugëtarin e famshëm, një specie zogu që ekziston vërtet. Në këtë zonë ka edhe disa shtigje shëtitjeje, disa prej më pak se një kilometri të gjatë, kështu që ato janë të përshtatshme për të gjithë familjen.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*