Çfarë të shohësh në Nerja, një qytet turistik në jug

nerja

Ndërsa është e vërtetë se çfarë të shohësh në Qyteti Nerja Mund të udhëtohet mirë në një ditë të vetme, ky qytet tërheq shumë turistë për qetësinë e tij dhe për të qenë në bregdetin jugor, në provincën e Malagës, ku ata gëzojnë një klimë të shkëlqyeshme. Plazhet e saj ju ftojnë të qëndroni shumë më gjatë, prandaj Nerja është një vend ku ne mund t'i lehtësojmë gjërat dhe t'i vizitojmë pak nga pak.

La Qyteti Nerja Isshtë i famshëm për disa gjëra, të tilla si Shpellat e saj ose Balcón de Europa, për të cilat do të flasim, por gjithashtu duhet të shihni plazhet e tij të bukura dhe vendet e tjera që mund të jenë interesante në vizitën tonë. Edhe vendet që duket se mund të vizitohen brenda pak orësh mund të na befasojnë me cepat e tyre të bukur, siç ndodh me Nerja.

Si të shkojmë në Nerja

Mënyra më e mirë për të arritur në Nerja është përmes Malaga ose Granada, duke marrë një fluturim të drejtpërdrejtë në një nga këto dy qytete, udhëtimi ishte më i drejtpërdrejtë nga Malaga. Sapo të hyni në qytet, është e mundur të merrni një autobus nga kompania Alsa për të arritur në qytetin e Nerja për disa orë. Një mënyrë tjetër ndoshta më e mirë për të udhëtuar nga qytetet është me një makinë me qira, e cila gjithashtu na ofron një farë lirie kur bëhet fjalë për të lëvizur nëpër plazhet përreth ose për të bërë ndalesa në vendet me interes në rrugën për Nerja. Në vetë aeroportet, është e lehtë të marrësh informacione në lidhje me kompanitë e makinave me qira dhe kushtet e tyre.

Ku të qëndrosh në Nerja

Nerja është një vend turistik dhe për këtë arsye do të jetë e lehtë për tu gjetur hotele në opsione të lira si banesa në Airbnb ose shtëpi të vendit. Nëse nuk shkojmë në sezonin e lartë, ne madje mund të rrezikojmë dhe të marrim akomodimin gjatë ditës, por në verë gjithmonë duhet të parandalojmë dhe kryejmë detyrat e shtëpisë, duke rezervuar akomodimin para mbërritjes në mënyrë që të mos marrim surpriza ose të supozojmë shumë të larta çmimet për mungesën e ofertës në akomodim.

Çfarë të hani në Nerja

Në Nerja ka shumë restorante që ofrojnë restorante kuzhina lokale, si Avalon, El Refugio ose La Posada Ibérica. Enët si toni i kuq nga Almadraba, fileto merluci dhe prodhimet e detit janë shumë të zakonshme. As nuk duhet të humbisni tapat në bare ose akulloret e shijshme në vende si Albi Heladeria, të cilat do të kënaqin të gjithë familjen.

Shpellat e Nerja

Shpellat e Nerja

L Shpellat e Nerja janë një nga atraksionet kryesore të kësaj popullsie, shpella të vendosura në komunën e Maros dhe të zbuluara në vitet 60. Këto shpella janë sot një vend me interes kulturor dhe një vizitë thelbësore pasi që u gjet një pikturë që mund të jetë e para e njohur në historia e njerëzimit. Në shpella mund të vlerësojmë edhe stalagtitet dhe stalagmitet, ndërsa udhëzuesit na ofrojnë informata interesante rreth tyre.

Ballkoni i Evropës

Ballkoni i Evropës

Nëse do të kemi vetëm disa orë për të parë Nerja, ajo që do të zgjedhim do të jenë shpellat dhe Ballkoni i Evropës, këndvështrimi ku të gjithë bëjnë fotografi. Ky është një këndvështrim i bukur mbi Mesdhe që zë vendin ku kishte një fortesë të shekullit të XNUMX-të dhe më vonë Kalaja e Ulët e Nerja. Ky ballkon ofron pamje nga deti dhe plazhet, dhe në pjesën e poshtme ka një restorant me pamje të mrekullueshme.

Muzeu Nerja

Muzeu Nerja

Në Nerja ka disa vizita të tjera kulturore, të tilla si Muzeu Nerja, në të cilën ju mund të shihni historinë e popullsisë nga Paleoliti. Për më tepër, nëse do të shohim shpellat, duhet të dimë që hyrja në muze mund të kombinohet me atë të asaj vizite, në mënyrë që të dyja të jenë më të lira për ne.

Plazhet e Nerja

Plazhet e Nerja

Nerja është gjithashtu sinonim i Plazhe të bukura dhe ka mjaft ku mund të pushoni pas një dite të ndonjë gjëi interesant. Burriana ose Calahonda y Maro janë disa nga më të njohurit. Në verë ata janë mjaft të mbushur me njerëz, por Nerja është një qytet shumë turistik në bregdet, prandaj duhet të merret parasysh kur vendosni kohën në të cilën ne shkojmë në plazh në kërkim të vendit më të mirë.

Parku Veror Blu

Verë blu

Nerja ishte shumë i popullarizuar në vitet tetëdhjetë falë serialit 'Verano Azul' që shumë prej nesh e mbajnë mend dhe që plotësohej vit pas viti në televizion. Ky qytet gjithashtu mban mend seritë dhe kjo është arsyeja pse ju mund të vizitoni parkun kushtuar kësaj serie në të cilin gjejmë të famshmet Varka e Chanquete, një monument për ndjekësit e serisë së vjetër televizive.

Kisha e El Salvadorit

Kisha e El Salvadorit

Kjo është kisha më e rëndësishme në qytet, e cila daton nga shekulli XVII. Shtë një vend që mund të vizitohet nga brenda dhe që ka të vetmin interes të jetë ndërtesa e tij më e rëndësishme fetare. Nëse na pëlqen kjo lloj vizite, duhet të vishemi si duhet për të hyrë, nuk duhet ta harrojmë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*