Çfarë të shihni në El Retiro Park

kristali Pallati

El Parku El Retiro ose Parku Buen Retiro Shtë parku më i madh në Madrid. Shtë një park historik që është shpallur një Pasuri me Interes Kulturor. Në këtë park mund të gjeni shumë gjëra interesante, nga liqeni te monumentet dhe zonat e kohës së lirë. Kjo është arsyeja pse ajo është bërë një nga vizitat thelbësore kur vizitojmë Madridin.

Le të shohim gjithçka në detaje çfarë mund të bëhet apo vizitohet brenda këtij parku, i njohur zakonisht si El Retiro. E vendosur në zemër të Madridit, është një nga vizitat e rëndësishme brenda qytetit, dhe pa dyshim që është një pushim i shkëlqyeshëm nëse duam të largohemi nga zhurma e qytetit.

Historia e El Retiro

Emri i këtij parku i referohet a ish-pasuria mbretërore ndodhet në Manastirin Jerónimos që shërbeu për mbretërit të tërhiqeshin dhe të pushonin për një kohë. Këto varësi u zgjeruan dhe më në fund parku do të ndërtohej në këtë zonë. Në fillim u quajt El Gallinero por një çertifikatë mbretërore e Felipe IV i dha emrin e saj aktual.

El parku mbulon një sipërfaqe prej 118 hektarë dhe është deklaruar si një kopsht historik dhe Aset me interes kulturor. Ajo është gjithashtu e vendosur në Zonën Arkeologjike të Zonës Historike të Madridit, që do të thotë se përballë gërmimeve dhe punimeve studimi arkeologjik i zonës është i garantuar për të shmangur shkatërrimin e trashëgimisë historike.

Si të arrini

Puerta de Alcalá

Ky është një park i shkëlqyeshëm dhe është në të vërtetë mjaft i lehtë t'i afrohesh nga pika të ndryshme të qytetit. Kufizohet në veri me i famshëm Puerta de Alcalá, në jug me stacionin Atocha, në lindje me rrugën Menéndez Pelayo dhe në perëndim me rrugën Alfonso XII. Dera kryesore përmes së cilës zakonisht arrihet, megjithëse ka të tjera, është ajo pranë Puerta de Alcalá, e quajtur Puerta de la Independencia.

Çfarë të shohim brenda parkut

Parku është mjaft i gjerë, kështu që një shëtitje nëpër të do kohë. Duhet të bësh një itinerar për të parë vendet që janë thelbësore. Ne tashmë e dimë që liqeni artificial është shumë i famshëm, por ka shumë më tepër për të parë në këtë park.

Porta e Pavarësisë

Porta e Pavarësisë

Normalisht rruga që bëhet përmes parkut fillon në Puerta de la Independencia, pranë Puerta de Alcalá, e cila është një tjetër monument që zakonisht vizitohet në qytet. Pranë kësaj dere është Teatri i Kukullave, ku ka shfaqje çdo të Dielë në mëngjes me marioneta dhe kukulla për fëmijë. Pranë kësaj dere është Plaza de la Independencia me të cilën ajo ndan emrin e saj.

Pellg Retiro

Shumë afër hyrjes së Pavarësisë është pellg i famshëm Retiro. Kjo njihet si Pellgu i Madh, pasi në park mund të shihni edhe Pellgun e Ochavado ose Campanillas. Në pellgun artificial është vendi ku mund të shihni anijet e njohura që mund të merren me qira për të shijuar një udhëtim të mirë. Mund të bëni edhe turne në grupe për ta njohur pak më mirë këtë hapësirë. Kjo pellg ka qenë pjesë e parkut që nga fillimi i saj në shekullin XVII. Pranë kësaj pellgu është monumenti i Alfonso XII.

Ecja e Statujave

Ecja e Statujave

Në një breg të pellgut është Paseo de las Estatuas i njohur, i cili është një tjetër nga zonat më të njohura brenda parkut. Në këtë shëtitje mund të shihni të shumtë statuja të mbretërve të ndryshëm spanjollë. Një vend ku mund të mbani mend orët tuaja të historisë. Në parim, këto statuja do të vendoseshin në Pallatin Mbretëror, por për shkak të rrezikut që ato të binin për shkak të konsumimit, puna nuk u krye dhe në vend të kësaj ato u vendosën në këtë park.

kristali Pallati

Pellg në tërheqje

El Crystal Palace është emblema e parkut dhe një nga pikat e tij më të vizituara dhe të fotografuara. Ka shumë sharm dhe pa dyshim ka shumë njerëz që marrin fotografi nga kjo ndërtesë e bukur. Aktualisht është selia e Muzeut Reina Sofía, kështu që kur hyni në të mund të shihni vepra arti.

Kopshtet Parterre

Kopshtet Parterre

Brenda parkut ka kopshte të shumta dhe një nga më të shumtat të njohura janë Jardines del Parterre. Ndodhet pranë Casón del Buen Retiro, e cila është një nga ndërtesat që i mbijetuan shkatërrimit të Palacio del Buen Retiro.

Tekat

Shtëpia e peshkatarit

Tekat janë elemente dekorative ose peizazhesh në të cilat rikrijohen hapësirat, vendet ose ndërtesat historike. Në këtë park ka disa nga këto çudira. La Casita del Pescador është një prej tyre dhe është një shtëpi e vogël e rrethuar nga një pellg që duket se është marrë nga një përrallë fantazie. Ekziston një Mal artificial që quhet edhe Roller Coaster of Cats me bimësi, ujëvara dhe figura të felines.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*