Çfarë të shihni në qytetin portugez të Albufeira

Albufeira

La Qyteti Portugez i Albufeira Ndodhet në rrethin turistik të Faro në Algarve. Emri i tij vjen nga emri al-Buhera, që do të thotë kalaja e detit. Emri i tij vjen nga arabishtja dhe prandaj mendohet se origjina e saj mund të vijë nga pushtimi arab.

La Popullsia Albufeira Veryshtë shumë turistik dhe padyshim është bërë një nga më të mbushurit me njerëz gjatë sezonit të verës. Megjithëse mund të shijoni hijeshinë e qytetit gjatë sezonit të ulët, në verë zona është plot me njerëz që shkojnë në kërkim të turizmit në diell dhe plazh. Nëse po mendoni të udhëtoni në Albufeira, ne do t'ju tregojmë gjithçka që mund të shihni.

Si të shkoni në Albufeira

Albufeira është rreth gjysmë ore nga Faro, ku ndodhet aeroporti ndërkombëtar. Nga qyteti i Faro është e mundur të merrni autobusë, të cilët udhëtojnë me frekuencë të caktuar për në Albufeira. Normalisht udhëtimi është i gjatë sepse autobusët shkojnë rreth Vilamoura dhe Quarteira. Përveç kësaj, ndalesa është zakonisht disa kilometra nga qendra historike, kështu që nganjëherë mund të jetë jopraktike. Sidoqoftë, zona e hotelit është jashtë kësaj qendre historike dhe ku shkojnë shumica dërrmuese e njerëzve. Ju gjithashtu mund të shkoni në stacionin Ferreiras me tren, i cili është gjashtë kilometra nga qendra.

Qyteti i vjetër Albufeira

Një nga atraksionet kryesore të këtij fshati të vjetër të peshkimit është qendra e tij historike. Në atë zonë të vjetër është e mundur të shohësh tipiken shtëpi të ulëta në të bardhë Kaq tipike për Algarve, me një prekje të caktuar arabe. Ka një shesh qendror ku ka restorante dhe dyqane. Nëse shpresojmë të gjejmë fshatin tipik të peshkimit, është më mirë të shkojmë në sezon të ulët, sepse gjatë sezonit të verës popullsia është e mbipopulluar. Në zonën e vjetër ka shumë restorante me ushqim tipik, si dhe dyqane suveniresh dhe gjithashtu disa vende argëtimi, kështu që ekziston një atmosferë si ditën ashtu edhe natën.

Kisha Nënë

Igreja Matriz

Kjo kishë është një nga shembujt më të qartë të arkitektura neoklasike të kësaj zone. Kjo kishë e shekullit të XNUMX-të shquhet për fasadën e saj elegante me një ballë trekëndësh dhe për brendësinë e saj, me një naos në të cilin ndodhen katër altarë neoklasikë. Në kishën kryesore ka një imazh të shenjtit mbrojtës të Albufeira në një stil rokoko, Nuestra Señora de la Concepción, e cila shquhet për një lartësi prej më shumë se dy metra, diçka e pazakontë në këtë lloj imazhi fetar.

Torre do Relógio

Torre do Relogio

La kulla e Sahatit Shtë në Rúa Bernardino de Sousa. Kjo kullë u dekorua gjatë shekullit të XNUMX-të me një kurorë hekuri të zbukuruar. Kjo kullë ka një orë që shënon orët dhe është e vendosur në burgun e vjetër të qytetit. Isshtë një ndërtesë e vjetër që shquhet pikërisht për atë kullë të bukur në zonën historike të qytetit.

Grotto dhe shpella

Shpella në Albufeira

Një nga gjërat më të njohura për të bërë në zonën e Algarve është të shkoni në një varkë turistike për të shijuar shkëmbinjtë, shpella dhe grottos. Anije turistike të ndërmarrjeve të ndryshme nisen nga porti i Albufeira që ofrojnë rrugë për në Carvoeiro, duke qenë në gjendje të shohin këto shkëmbinj nga afër. Një nga më të famshmet është Grottoes Xorino. Delfinët ndonjëherë mund të shihen gjatë këtyre udhëtimeve përgjatë bregdetit.

Olhos de Agua

Olhos de Agua

Zona Olhos de Agua është e vendosur brenda qytetit të Albufeira dhe është shumë popullor për plazhet e tij. Ka dy plazhe, Falesia dhe Olhos de Agua, të cilat janë mjaft të mbushura me njerëz, por jo në nivelin e atyre që janë më afër Albufeira. Në këtë plazh të fundit me të cilin qyteti ndan emrin e tij, ndodh një fenomen që i jep emrin, pasi që kur batica bie, formohen vrima që flluskojnë me ujin e freskët që del nga rëra. Në këtë qytet të vogël ka edhe restorante, dyqane dhe një atmosferë të mirë, megjithëse është më pak mbresëlënëse sesa qendra e Albufeira, prandaj është zgjedhur nga shumë si një destinacion më i mirë. Isshtë një vend i përsosur nëse nuk duam të ndajmë hapësirën me shumë njerëz.

Plazhet e Albufeira

Plazhet e Albufeira

Albufeira është një nga zonat me më shumë flamuj blu në brigjet e saj të rërës. Kjo do të thotë se ato janë plazhe që përmbushin standarde të caktuara, në të cilat ka të gjitha llojet e shërbimeve dhe që gjithashtu kanë ujëra cilësorë. Ky vend është një destinacion plazhi, kështu që është e mundur të shijoni plazhet me rërë gjatë gjithë ditës. Disa nga plazhet që mund të zgjidhen për të notuar mirë janë Praia do Castelo, Praia da Galé, Praia dos Salgados, Praia dos Arrifes ose Praia dos Pescadores.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*