Çfarë mund të shihni në Sanlúcar de Barrameda

Çfarë mund të shihni në Sanlúcar, Plaza del Cablido

Sanlúcar de Barrameda, e vendosur mu para Parkut Kombëtar Doñana, Shtë një nga qytetet më të vizituara në bregdetin e Cádiz. I okupuar që nga kohërat parahistorike dhe falë pozicionit të tij strategjik, ai ishte i banuar nga Tartessos, ishte vendi i themelimit të shtëpisë fisnike të Medina Sidonia, një nga më të rëndësishmet në Spanjë, dhe u krijua si një pikë kryesore për eksportin të mallrave gjatë kolonizimit të Amerikës. Sot, rrugët e saj mbajnë dhe pasqyrojnë gjithë ato shekuj histori.

Pasuria kulturore, historike dhe natyrore e Sanlúcar de Barrameda e bën atë një destinacion ideal për t’u vizituar me pushime. Plazhet, monumentet, jeta e natës dhe baret për tu ngrënë mirë, ka të gjithë përbërësit e nevojshëm, në mënyrë që të mos mërziteni. Nëse nuk dini çfarë të shihni dhe çfarë të bëni në Sanlúcar de Barrameda, nuk mund ta humbisni këtë postim ku do të gjeni një listoni me vendet me interes turistik që do të jenë thelbësore në vizitën tuaj në këtë xhevahir të Cádiz.

Vizitoni Barrio Alto

Barrio Alto de Sanlúcar është pjesa më e vjetër e qytetit, në Mesjetë ai përqendroi të gjithë aktivitetin dhe u mbrojt nga një mur. Të ecësh nëpër rrugët e tij është një udhëtim i vërtetë në të kaluarën dhe një mundësi e shkëlqyer për të mësuar rreth rëndësisë së qytetit bregdetar si një pikë strategjike për tregtinë.

Ndërtesa fetare, kopshte, kantina dhe pallate, çdo cep ka një histori. Tjetra, unë do t'ju tregoj se cilat ndalesa duhet të bëni gjatë shëtitjes tuaj nëpër Bairro Alto.

shpellat

Las Covachas, një vend për të parë në Sanlúcar de Barrameda

E vendosur në Cuesta de Belén, pranë Palacio de Medina Sidonia, Las Covachas ose Tiendas de Sierpes ishin një tregu i vjetër i tregtarëve. Me një stil të theksuar Gotik, ata u urdhëruan të ndërtoheshin në fund të shekullit të XNUMX-të nga Duka i XNUMX-të i Medonia Sidonia, Enrique Perez de Guzman y Meneses, në një nga rrugët që, në atë kohë, ajo bashkoi një pjesë të madhe të veprimtarisë tregtare të Sanlúcar. Ndërtesa tërheq vëmendjen për galerinë e saj të gjerë të harqeve dhe një friz të bukur të zbukuruar me lehtësime të dragoit.

Auditorium i La Merced

Auditorium La Merced në Sanlúcar de Barrameda

Wasshtë ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe u përdor si një manastir dhe, më vonë, si një vetmitar. Ashtu si shumica e ndërtesave dhe monumenteve historike të qytetit, Auditoriumi i La Merced është gjithashtu ajo u ndërtua falë patronazhit të shtëpisë fisnike të Medina Sidonia.

Në vitet 80, manastiri i vjetër ishte në gjendje të keqe. Kështu, Dukesha XXI e Medonia Sidonia vendosi t'i dhurojë hapësirën Këshillit të Qytetit Sanlúcar dhe aktualisht punon si auditor i bashkisë dhe selia e Delegacionit të Kulturës të Këshillit të Qytetit dhe Festivalin Ndërkombëtar të Muzikës Sanlúcar.

Bazilika e Zojës së Bamirësisë

Iglesia Nuestra Señora de la Caridad vend për të parë në Sanlúcar de Barrameda

Bazilika e Zojës së Bamirësisë u urdhërua të ndërtohej nga Duka VII i Medina Sidonia. Puna zgjati nga 1609 deri në 1613. Tempulli kontrollohej nga kapelanët e emëruar direkt nga shtëpia fisnike.

Komisioni iu besua Alonso de Vandelvira, arkitekt i vjetër i Casa de Medina Sidonia, i cili i dha shenjtërores një stil të dukshëm manierist. Fasada e kishës është e matur dhe nxjerr në pah këmbanën e bukur që kurorëzon pjesën e jashtme. Brenda, një kupolë pothuajse e sheshtë lejon dritën të kalojë përmes një vrime që, e vendosur në majë, ndriçon altarin kryesor.

Porta Rota

Porta e Rota Sanlúcar de Barrameda

Porta e Rota ishte një nga hyrjet në qytetin e vjetër, i rrethuar nga Guzmán el Bueno. Ia ka borxh emrin e saj Në atë pikë në mur, rruga që lidhte Sanlúcar de Barrameda me Rota, fshati fqinj. Në Sanlúcar njihet si "The Arquillo" dhe ndërtimi i saj daton nga shekulli i XNUMX-të deri në të XNUMX-të.

Zoja e Famullisë

Zoja e Famullisë O çfarë të bëjmë në Sanlúcar de Barrameda

Famullia e Zojës sonë të O Isshtë Kisha e Madhe e Sanlúcar de Barrameda. Ndërtimi i saj daton nga 1603 dhe u bë falë patronazhit të Dukeshës së Parë të Medinaceli, Isabel de la Cerda y Guzmán, e cila ishte gjithashtu mbesa e Guzmán el Bueno.

Me stil Mudejar dhe bimë drejtkëndëshe, tempulli shquhet për fasadën e tij prej guri ranor, i pasuruar nga stemat fisnike të shtëpive fisnike të Guzmán dhe de la Cerda. Brenda, tavani me kafe me Mudejar tërheq të gjithë vëmendjen.

Pallati Medina Sidonia

Çfarë mund të shihni në Sanlúcar de Barrameda, Pallati Medina Sidonia

Pallati i Dukes të Medina Sidonia Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të në një riat mysliman të shekullit të XNUMX-të. Stilet e ndryshme arkitektonike bashkëjetojnë në pallat, duke mbizotëruar stilin Mudejar, të ndërtimit të vjetër dhe Rilindjes. Brendësia është e mbushur me vepra arti të fituara nga shtëpia fisnike. Bie në sy pikturat nga artistët e shtatit të Zurbarán dhe Francisco de Goya. Kopshti ka një pyll prej 5000 m2 dhe është një tjetër nga xhevahirët e mëdhenj të ndërtesës.  

Sot, pallati është selia e organizatës jofitimprurëse Fundación Casa Medina Sidonia dhe Isshtë shtëpia e një prej hosteleve më përfaqësuese dhe autentike në Sanlúcar de Barrameda.

Orleans-Pallati Bourbon

Pallati Orleans-Borbón në Sanlúcar de Barrameda

Pallati u ndërtua në shekullin e XNUMX-të, si rezidenca verore e Dukes të Montpensier, Antonio de Orleans dhe María Luisa Fernanda de Borbón. Sot eshte një nga ndërtesat më ikonike në qytet, duke funksionuar si Këshilli i Qytetit të Sanlúcar de Barrameda.

Stili i saj arkitektonik dhe kopshtet e tij të bukura e bëjnë atë një vepër unike arti, fasada e stilit neo-Mudejar bie në kontrast me klasicizmin italian të pranishëm në disa zona të brendshme. Stile të tilla si rokoko, egjiptian ose kinez, janë të pranishme në dhomat e tjera të pallatit.

Kalaja e Santiagos

Castillo De Santiago çfarë të shikoni në Sanlúcar de Barrameda

E ndërtuar në shekullin e XNUMX-të nën patronazhin e Casa de Medina Sidonia, Castillo De Santiago shquhet për stilin e tij të vonë Gotik dhe për mbajtjen, një kopje e Torre de Guzmán el Bueno nga Kalaja e Tarifa. Kompleksi shërbeu si një fortesë dukale dhe u vizitua nga figura të rëndësishme që u ndalën në Sanlúcar për shkak të vendndodhjes së tij të privilegjuar, të tilla si Colón, Fernando de Magallanes dhe madje edhe vetë Isabel la Católica.

Castillo De Santiago është padyshim një nga ato vendet që duhet të shihni në qytet. Aktualisht shtëpi brenda Muzeu i Kostumeve dhe Muzeu i Armëve, hyrja në të dy përfshihet me biletën e përgjithshme të pranimit në kala. Përveç kësaj, ajo ka kopshte dhe dhoma të shumta që ofrohen për të pritur të gjitha llojet e festimeve.

Plazhet më të mira në Sanlúcar de Barrameda

Sanlúcar është një qytet që ofron aq shumë plane dhe mundësi sa që, pavarësisht se është një zonë bregdetare, ia vlen të vizitohet edhe në dimër. Megjithatë, Nëse shkoni në qytet gjatë verës dhe po kërkoni të shpëtoni nga nxehtësia jugore, mund të shkoni në plazhet më të mira në Sanlúcar de Barrameda, shijoni diellin dhe qetësohuni me një banjë të mirë.

Plazhi i Bonanzës

Plazhi Bonanza, plazhet më të mira në Sanlúcar de Barrameda

I vendosur në gojën e Guadalquivir, ky plazh është shumë i popullarizuar nga vendasit dhe, për kuriozitet, pak i frekuentuar nga të huajt. Eshte një plazh shumë autentik, i qetë, me rërë të pastër dhe ujëra shumë të qetë. Afër bregut, do të shihni anije të vogla, në pronësi të peshkatarëve vendas. Edhe pse nuk është plazhi më i mirë për të bërë banjë, ai është ideal për të ecur, për të pirë një pije në një bar plazhi dhe për të shijuar flladin e detit.

Plazhet e La Calzada dhe Las Piletas

Playa de la Calzada dhe Las Piletas, plazhet më të mira në Sanlúcar de Barrameda

Të dy plazhet, të vendosura pranë njëri-tjetrit, janë ndoshta më të njohurit në Sanlúcar. Garat e famshme të kuajve mbahen këtu në gusht, një nga traditat më të rëndësishme të qytetit.

Niveli i pushtimit të këtyre plazheve është zakonisht i lartë, por vlen të shkoni në to, veçanërisht nëse dëshironi të përfitoni nga të gjitha llojet e pajisjeve dhe pajisjeve, ndërsa ju kënaqeni me peizazhin.

Plazhi Jara

Plazhi Jara në Sanlúcar de Barrameda

Nëse po kërkoni të largoheni nga zhurma e qytetit dhe të kaloni ditën në një mjedis më të paprishur, Playa de la Jara do t'ju magjepsë. E vendosur rreth 15 minuta nga qendra e Sanlúcar de Barrameda, ky plazh është ideal për të shijuar një banjë të mirë, për tu shkëputur dhe për të kontaktuar me natyrën.

Megjithëse i mungojnë shumë shërbime dhe lehtësira, bukuria e peizazhit e bën atë. Zakonisht nuk ka shumë njerëz, kështu që qetësia është e garantuar, dhe shikimi i perëndimit të diellit duke pushuar në rërë është një spektakël i vërtetë. Sigurisht, nëse shkoni në këtë plazh ju rekomandoj të vishni çizme, ka shkëmbinj dhe kjo lloj këpucësh do të ndihmojë banjën tuaj të mos prishet.

Plaza del Cabildo

Sheshi Cabildo Sanlúcar de Barrameda

Plaza del Cabildo është zemra e Sanlúcar de Barrameda, Baret, tarracat dhe restorantet janë shpërndarë rreth tij dhe një pjesë e madhe e atmosferës është e përqendruar. Burimi qendror dhe palmat e mëdha që rriten brenda sheshit, e bëjnë atë një hapësirë ​​unike dhe, pa dyshim, një nga më emblematikët e zonës.

Fullshtë plot jetë dhe Nëse doni të njihni kulturën e tapas, ky vend është ai që do ta bëjë atë. Ata me një dhëmb të ëmbël gjithashtu do të gjejnë planin e tyre të përsosur këtu, sepse në mesin e vendasve që rrethojnë sheshin ka disa nga sallonet më të mira të akullores në Sanlúcar de Barrameda.

Tregu i Bonanzës

Lonja de Bonanza, çfarë të shohësh në Sanlúcar de Barrameda

Si në shumë qytete të tjera bregdetare, Peshkimi është një nga aktivitetet më të vjetra dhe më të rëndësishme në Sanlúcar de Barrameda. Njohja e tregtisë së peshkut është një mënyrë shumë e mirë për të thithur kulturën Sanlucan. Për atë asgjë më të mirë sesa të shkosh në Tregu i Bonanzës.

I ndodhur pranë portit, tregu i peshkut është epiqendra e biznesit të peshkimit në qytet. Ajo është e ndarë në dy zona, njëra dedikuar për shitjen e peshkut me çanta dhe tjetra për tralë. Ankandi i peshkut është, pa dyshim, një nga shfaqjet më autentike që mund të dëshmoni gjatë vizitës tuaj në Sanlúcar. Në të marrin pjesë prodhuesit e peshkut dhe bizneset lokale që bëjnë ofertat për prodhimet më të mira të freskëta. Nëse dëshironi të zbuloni thelbin e qytetit, gjithashtu mundeni shkoni në skelë për të parë peshkun duke shkarkuar.

Vizitoni Parkun Kombëtar Doñana nga Sanlúcar

Vizitoni Parkun Kombëtar Doñana nga Sanlúcar de Barrameda me xhip dhe anije

Parku Kombëtar Doñana Shtë një nga zonat më të rëndësishme të mbrojtura në Spanjë. Rezervati përbëhet nga një larmi e madhe e ekosistemeve që e pajisin atë me një larmi dhe peisazh të pasur që është unik në Evropë. Sanlúcar de Barrameda është me fat që ndodhet shumë afër parkut dhe Vizitat në Doñana organizohen nga qyteti. Nëse po kërkoni të shihni diçka më shumë se monumente dhe dëshironi të shijoni natyrën më të paprishur, rezervimi i një prej këtyre ekskursioneve është një ide e shkëlqyeshme.

Parku arrihet me anije, përmes Guadalquivir Dhe, megjithëse shëtitja përgjatë lumit është tashmë një mrekulli, nëse doni të njihni të gjitha ekosistemet e Doñana, ju gjithashtu mund të punësoni një shërbim të gjithë terrenit, i cili zakonisht përfshin një udhëzues të specializuar, me të cilin mund të vizitoni çdo cep të kësaj thesar natyror.

Anijet nisen nga plazhi Bajo de Guía dhe kalojnë Guadalquivir në bregun e rezervatit natyror. Pasi atje, svazhdoni në automjetin e gjithë terrenit dhe filloni një udhëtim nëpër peisazhet më mbresëlënëse të Doñana: plazhe, duna me rërë të bardhë, rezerva, këneta ... Itinerari përfundon në «La Plancha», një qytet i vjetër ku jetonin banorët që dikur ishin vendosur në park.

Anija do t'ju kthejë përsëri në Sanlúcar, kështu që ju mund të vazhdoni të argëtoheni në qytet. Kështu që tani e dini, nëse nuk dini çfarë të shihni në Sanlúcar de Barrameda, mbani në mend se një mundësi është të eksploroni rrethinat e saj dhe Ju mund ta bëni këtë ekskursion në vetëm një ditë.

Flamenco në Sanlúcar

Flamenco në Sanlúcar de Barrameda

Flamenco është një nga elementët më përfaqësues kulturorë të Andaluzisë. Megjithatë, ka qytete ku dashuria për këtë zhanër muzikor fryhet në çdo cep, Sanlúcar de Barrameda është një nga ato qytete.

Për të shijuar këndimin dhe vallëzimin, Ka vende në Sanlúcar të specializuara në transmetimin dhe shfaqjen e artit të këtyre tokave. Nëse doni të afroheni më shumë me kulturën e Sanlúcar, nuk mund të largoheni pa vizituar një nga pizhat dhe jetën e palëvizshme që ofrojnë këtë lloj shfaqjesh (dhe për të cilat unë jap më shumë informacion më poshtë).

Ku mund të shoh një shfaqje flamenko në Sanlúcar de Barrameda?

Jetë akoma në kthim prapa

Akoma jetë jashtë kohe, shih flamencon në Sanlúcar de Barrameda

E vendosur në Calle San Miguel, kjo është vetëm tre minuta në këmbë nga Palais d'Orléans përzierje e tavernës tradicionale dhe tablaos i jep turistit mundësinë për të shijuar një shfaqje unike të flamencos, të realizuar nga artistë profesionistë, ndërsa provoni pjatat tipike të zonës.

Klubi i Flamencos Puerto Lucero

Klubi i Flamenco Puerto Lucero në Sanlúcar de Barrameda

Rreth 300 metra nga Castillo De Santiago, në Calle de la Zorra, është Peña Flamenca Puerto Lucero. Kjo shoqatë kulturore jofitimprurëse organizon shfaqje flamenco. Bashkimi i artistëve nga zona dhe ndihma e talenteve të rinj, peña përpiqet të tregojë se flamenco është një trashëgimi e gjallë e Sanlúcar dhe ata përpiqen të transmetojnë dashurinë për këtë art tek të gjithë ata që vijnë në tablaon e tyre.

Dhoma Rociera El Rengue

Tapa, pije dhe muzikë live, Sala Rociera El Rengue është vendi ideal për ata që kërkojnë të argëtohen në Sanlúcar nga Barrameda në ritmin e rumbas dhe sevillanas. E vendosur në Calle de las Cruces, vendi ofron një atmosferë të relaksuar që do t'ju lejojë t'i afroheni flamenkos në një mënyrë autentike dhe të ndryshme.

Kantinat e verës Sanlúcar

Verërat Manzanilla që ofrojnë një vizitë në Sanlúcar de Barrameda

Prodhimi i verës është, historikisht, një aktivitet i rëndësishëm ekonomik për Sanlúcar de Barrameda. Edhe pse ka kantina që shesin verë nga emërtime të ndryshme të origjinës (Jerez, Vinagre dhe Brandy de Jerez), Manzanilla është ajo që ka qenë e lidhur tradicionalisht me kulturën e Sanlúcar. 

Es një nga verërat më të veçanta në botë, Ka një karakter unik dhe është toka ku ka lindur ajo që e pajis atë me nuanca kaq të veçanta. Eshte ideal për të shoqëruar aperitivin, Hahet i ftohtë (midis 5º dhe 7º C) dhe çiftëzohet shumë mirë me të gjitha ushqimet që vijnë nga deti dhe, për fat të mirë, Sanlúcar ofron një lëndë të parë shumë të mirë, produkte të freskëta dhe me cilësi të lartë.

Jam i sigurt që tashmë ju kam bindur të provoni një gotë kamomil, por… A nuk do të dëshironit të dini se si merret? Turizmi i verës është një mundësi e shkëlqyeshme për adhuruesit e verës që vijnë për të kaluar disa ditë në qytet. Ka kantinat e verës që organizojnë vizita për turistët dhe në të cilat ata do të shpjegojnë të gjithë procesin e prodhimit të pijeve që janë bërë simbol i Sanlúcar.

Disa kantinat e verës që organizojnë vizita në objektet e tyre

Veraria Hidalgo La Gitana

Bodegas Hidalgo La Gitana në Sanlúcar de Barrameda

E themeluar në 1972, Bodegas Hidalgo La Gitana është një biznes tradicional që ka kaluar nga babai tek djali. Ata i detyrohen famës së tyre produktit të tyre yll: "La Gitana" Manzanilla, një nga më të njohurit në Sanlúcar de Barrameda.

Organizimi prova ditore dhe lloje të ndryshme të turneve me guida. Rezervimet mund të bëhen nga faqja e tyre e internetit dhe çmimet janë mjaft të arsyeshme.

Veraritë La Cigarrera

Bodegas La Cigarrera në Sanlúcar de Barrameda

Të flasësh për Manzanilla «La Cigarrera» është sinonim i traditës. Origjina e kantinës i atribuohet një tregtari katalanas i cili përfundoi duke qëndruar në Sanlúcar, Z. Joseph Colóm Darbó dhe i cili në 1758 themeloi një bodrum vere në një lokal në Callejón del Truco.

Sot, më shumë se 200 vjet më vonë, biznesi është rritur për ta bërë «La Cigarrera» një nga Manzanilët më të komercializuara. Për të sjellë kulturën e La Manzanilla më afër publikut të gjerë dhe për të transmetuar dashurinë për traditën dhe historinë e Sanlucan, pronarët e kantinës vendosën ta hapnin atë për publikun, duke ofruar Udhëtime me udhëzime në objektet dhe duke përfshirë në të a provë e verërave të tyre më të mira. Rezervimet mund të bëhen nga kontakti që ata ofrojnë në faqen e tyre të internetit. 

Veraritë Barbadillo

Manzanilla Solear Bodegas Barbadillo në Sanlúcar de Barrameda

Hapur në 1821, Bodegas Barbadillo jo vetëm që ofron një turne të udhëzuar në objektet dhe provat, por gjithashtu Ata kanë një muze kushtuar historisë dhe prodhimit të Manzanilla në Sanlúcar. Midis tytave, ata do t'ju transmetojnë dashurinë për atë që ata përcaktojnë si një "mënyrë jetese" dhe do t'ju sjellin më afër kulturës së zonës në një mënyrë unike.

La Manzanilla Solear është vera më e njohur e verës dhe është bërë e famshme për veshjen dhe gjallërimin e një pjese të madhe të panaireve tradicionale Andaluziane.

Ku të hani në Sanlúcar de Barrameda

Gastronomia është një tjetër nga atraksionet më të mira turistike në zonë. Sanlúcar është bërë i famshëm për ofrimin e prodhimeve më të mira të detit karkalec deti produktin e saj yll. Shija për peshk, kënaqësia për të shijuar një tiganisje të bërë mirë dhe ushqime deti të shoqëruara me verë, e bëjnë gastronominë Sanlúcar një përfaqësues të traditës së kuzhinës së Cádiz.

Në mënyrë që të mos largoheni pa shijuar kuzhinën e mirë të Sanlúcar de Barrameda, unë po paraqes më poshtë disa prej tyre baret dhe restorantet më të vlerësuara në qytet. 

Restorant Casa Bigote

Ku të hani në Sanlucar de Barrameda Casa Bigote

E vendosur në Bajo de Guía, Ky restorant është hapur që nga viti 1951 dhe është një nga ato vendet që janë simbol i traditës dhe përsosmërisë. Oferta e saj gastronomike bazohet në produktet vendase, ushqimet e detit dhe peshqit e freskët të cilësisë më të lartë, të gatuar mirë dhe në një mjedis unik.

Bar Balbino House

Bar Casa Balbino, ku të hani në Sanlucar de Barrameda

Ajo që filloi si një dyqan ushqimesh dyqanesh, është sot një nga baret e referencës në Sanlúcar de Barrameda. Omeletat e hollë të karkalecave që përgatiten në kuzhinat e tyre kanë pushtuar stomakun e vendasve dhe të huajve. Respekti për produktin dhe ushqimin tipik të zonës janë shtyllat që mbështesin ofertën e tij të shkëlqyeshme gastronomike dhe suksesin e tij.

Këndi Betic

Choco del Rincón Bético, ku të hani në Sanlcuar de Barrameda

Nëse jeni një nga ata që e duan origjinalin, ky vend do t'ju magjepsë. Larg ngutjes dhe zhurmës së qendrës, kjo tavernë është tipike në të cilën shkojnë banorët e zonës. Sipas mendimit tim, Rincón Bético ofron peshkun më të mirë të skuqur në qytet, të freskët, të freskët dhe me një çmim të shkëlqyeshëm. E gjithë sepja e skuqur është gjella e saj me yll, e vështirë për t’u gjetur në institucione të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*