Çfarë të shohësh në Tokio

Tokyo Shtë një nga kryeqytetet më të mëdha të botës. Shtë një qytet që vibron me njerëz, aktivitete, mundësi turistike, nuk ka rëndësi nëse shkoni në verë, dimër, pranverë apo vjeshtë. Gjithmonë ka diçka për të bërë.

Tani për njëzet vjet turizmi ka ardhur duke u rritur, dhe sot, ndërsa ecni nëpër rrugët e saj, do të dëgjoni të gjitha gjuhët e botës. Kështu, Tokioitët fillojnë të jenë më të hapur, më socialë dhe është diçka që, nëse nuk keni qenë ende atje, është koha ta shijoni.

Tokyo

Sot eshte kryeqyteti i vendit megjithëse nuk ishte gjithmonë. Shtë një qytet që ndryshon gjatë gjithë kohës, nëse kjo është e mundur, kështu që nëse keni shkuar disa vjet më parë kur të ktheheni me siguri do të gjeni shumë ndryshime. Për shembull, vitin e kaluar disa blloqe fluturuan për në këtë pranë stacionit Shibuya dhe dyqaneve ose lokaleve të vogla ku unë kaloja pasditet në 2018 ... ato nuk ishin në 2919. Ashtu si kjo!

Shtë e vërtetë që Tokio është një qytet me shumë njerëz, njerëz që jetojnë në të dhe që vijnë nga rrethinat për të punuar. Nuk është një vend me shumë rrokaqiej, megjithëse ka ndërtesa shumë të larta dhe të çuditshme. Kam lexuar një herë se është diçka si "një qytet i madh" dhe mendoj se përshkrimi përputhet shumë. Nuk është një qytet i lartë, është një qytet i madh.

Kur duhet të shkoni në Tokio? Mirë bazuar në përvojën time personale patjetër mos shko ne vere. Qyteti im është i nxehtë dhe i lagësht në këtë sezon kështu që mendova se nuk do të ndikonte tek unë por jo, Tokio është fjalë për fjalë një furrë i nxehtë dhe i lagësht dhe është shumë e pakëndshme të lëvizësh. Të paktën, nëse është hera juaj e parë në Tokio, mos shkoni në verë.

Muaji më i mirë për të vizituar Tokion është Mayo. Diell, ngrohtësi, ditë të gjata. Më vonë, vjeshta është gjithashtu shumë e bukur dhe dimri, megjithëse ka ditë të shkurtra dhe net me acar, është shumë me diell. Thënë kështu, çfarë mund të bësh në Tokio?

Turizmi në Tokio

Qyteti ka shumë gjëra për të parë dhe bërë dhe kjo gjithmonë varet nga shijet tuaja të veçanta. Një udhëtim i vetëm nuk mjafton, por për herë të parë në Tokio mund të mendosh për disa vende që nuk mund të humbasësh.

Le të fillojmë me atraksione klasike turistike në Tokio. Në Tokio qendrore a jane ato Kopshte perandorake, ish parku i Kalasë së Edo, nga kohërat mesjetare. Isshtë falas për të hyrë dhe do të shihni hendekje, mure, pellgje dhe ndërtesa të vjetra. Nuk është ndonjë punë e madhe por të paktën në udhëtimin e parë nuk duhet ta humbisni. Për të shkuar, thjesht arrini në Stacionin e Tokios dhe ecni pak.

Ahikabara Alsoshtë gjithashtu në zonën qendrore të Tokios edhe pse ka stacionin e vet të trenit. Eshte ai lagja e gjërave elektronike dhe otakus, Pra, publiku është i ndarë midis atyre që kërkojnë komponentë elektronikë dhe atyre, nga e gjithë bota, që kërkojnë revista, kukulla dhe Merchandising nga seria juaj e preferuar anime ose manga. Rruga kryesore, Chuo Dori, të Dielën, kthehet për këmbësorë midis orës 1 dhe 6 të pasdites.

Pjesa në veri të tokyos Ai gjithashtu ka atraksione kryesore për herë të parë në Tokio. Asakusa është lagje tradicionale dhe tempulli budist i Sensoji është tërheqja e tij kryesore. Ajo daton në shekullin e XNUMX-të dhe arrihet duke ecur nëpër Nakamise, një rrugë për këmbësorë të veshur me dyqane suveniresh. Shtë një lagje për të ecur edhe pse mund të paguani edhe një turne gjysmë ore riksha për dy persona për rreth 9000 jen, 90 dollarë.

E kaluara e Asakusa-s ka teatro kabuki, prostitucion dhe mafie por shumë ka humbur nga bombardimet e Luftës së Dytë dhe rilindja e saj ka qenë më paqësore. Pasi të keni shëtitur këtu, mundeni ose merrni një varkë në lumin Sumida dhe shkoni në Odaiba ose kaloni urën dhe vizitoni Tokyo Skytree. Nëse keni mundësi, bëni të dyja vizitat. Anija e lundrimit është simpatike, cilado qoftë anija, dhe ju keni një pamje të mrekullueshme të Tokios.

Dhe Tokio Skytree është diçka spektakolare Këshillohet të shkoni me diellin dhe të qëndroni në perëndim të diellit. Duket sikur jeni brenda një anije kozmike. Dhe ju mund të qëndroni për darkë ose të pini një birrë që mendon për Tokion në këmbët tuaja, 450 metros nga observatori i dytë. Eshte e kendshme. Hapet nga ora 8 e mëngjesit deri në 10 pasdite dhe shpenzimet e hyrjes, për të huajt, për të dy vëzhguesit, 4200 jen, rreth 43 dollarë.

Nëse ju pëlqen muzetë këtu në veri është Edo Museum - Tokio dhe Muzeu Kombëtar i Tokios. Si arrini në këtë zonë të qytetit? Me metro, në thelb, ose duke kombinuar tren dhe metro nëse keni Japoninë e Hekurudhës së Japonisë.

Në perëndim është partia. Thjesht ashtu. Nëse duhet të kërkoni strehim, gjithmonë zgjidhni një hotel apo apartament ose hotel në Tokion perëndimore: Shinjuku, Shibuya, Harajuku. Nëse jeni duke kërkuar për natën, njerëz, të rinj, dyqane, bare, restorante, kjo është zona më e mirë nga të gjithë dhe qëndrimi këtu ju siguron që të keni gjithçka afër dhe nuk duhet të lëvizni shumë. Pasi morëm me qira banesa në të gjithë Tokion, dy vitet e fundit morëm me qira 10 minuta nga Shibuya dhe ishte gjëja më e mirë që kemi bërë ndonjëherë. Në këmbë kudo!

Shibuya është rrethi i të rinjve par ekselencë Ka dyqane, bare dhe restorante të mëdha kudo dhe Vitet e Re, Krishtlindjet ose Halloween festohen këtu. Të shumtë kryqëzimin e rrugëve para daljes Hachiko nga stacioni është i popullarizuar në të gjithë botën dhe nuk mund të ndaleni së kaluari atë, ditë e natë. Por në të vërtetë, zona ofron shumë më tepër sesa kjo pjesë dhe ju duhet të guxoni të shëtisni, të largoheni dhe të humbni.

Këtë vit kam zbuluar qoshe që nuk i dija dhe që janë hyjnore: Rryma e Shibuya-s, u hap në 2018, me tre kate bare dhe restorante dhe zyra pranë një përroi që del nga toka dhe ka një vendkalim për këmbësorë rreth tij, dhe këndvështrimin e vogël që është pikërisht përpara stacionit dhe atë, unë nuk e bëj e di pse, nuk e kisha zbuluar më parë.

Nëse jeni duke kërkuar për imazhe që mbeten në kujtesën tuaj, atëherë shkoni te Shinjuku natën. Dritat dhe shkëlqimi të verbojnë. Isshtë një rreth më i madh se Shibuya dhe është rreth stacionit më të ngarkuar të trenit në botë. Dy milion pasagjerë kalojnë këtu çdo ditë dhe është shumë e lehtë të humbasësh. Më shumë për këto ditë që janë në ndërtim e sipër për Lojërat Olimpike vitin e ardhshëm. Ka gjithçka dhe ju duhet të guxoni të futeni në ashensorë dhe të shkoni lart e poshtë, duke kërkuar se ku të hani ose ku të pini.

Perëndimorët janë mësuar me bare dhe restorante në rrugë, por këtu praktikisht nuk ekziston. Kjo është arsyeja pse ju duhet të shkoni në hyrje të ndërtesës, të lexoni shenjat e asaj që është në çdo kat dhe të guxoni të shkoni. Kaq e lehte. Kur dyert e ashensorit të hapen do të zbuloni botë të tjera. Gjithashtu këtu në Shinjuku është Gai i artë, lagjja e vogël e rrugëve të ngushta me bare super të vogla.

Golden Gai është shumë turistik sot, por ia vlen ta njohësh atë sepse japonezët janë mjaft miqësorë dhe të hapur për të biseduar me të huaj, alkool në mes. Shumica e këtyre bareve ngarkojnë 700-800-1000 jen vetëm për t'u ulur. Këto bare hapen nga ora 7 e pasdites dhe gjithë mëngjesin.

Gjatë ditës ju mund të vizitoni Zyrat e Qeverisë Metropolitane, me këndvështrimin e saj në 243 metra hyrje falas, ose Parku Shinjuku. Një park tjetër është Parku Yoyogi, të shëtisni gjatë ditës, pasi të bëni një shëtitje nëpër lagjen e çmendur Harajuku, qendra e modës rinore dhe Cosplay.

Gjithashtu aty pranë është Lagja Koreane, në Shin Okubo. Ju mund të shkoni me tren ose në këmbë dhe nëse ju pëlqen k pop Dhe e gjithë kjo është një vend që për disa kohë tani ka marrë shumë turizëm. Edhe ditën edhe natën.

Dhe çfarë gjejmë kur në jug të tokyos? Epo, zona elegante e Roppongi, Kulla e Tokios dhe ishulli Odaiba. Jo nga pak duhet të ndaloni ta dini. Kulla e Tokios është një klasik dhe nuk mund të lihet jashtë me 333 metra të lartë, dy këndvështrime dhe atraksione. Duke filluar nga ky muaj, disa pjesë rezervë kanë përfunduar kështu që nëse shkoni më vonë kulla do të jetë si e re.

Në Roppongi është Kulla Mori, në qendër të Roppongi Hills. Kjo ndërtesë është e lartë 238 metra dhe ka një kat vëzhgues në katin e sipërm dhe nëse e lejon moti mund të dilni në helikopter. Unë e këshilloj atë, është e mrekullueshme!

Duke njohur këto vende, ju në thelb do të njihni gjërat thelbësore të Tokios në vizitën tuaj të parë. Ka më shumë, natyrisht, përvoja të bukura si muzeumet dixhitale të artit ose kayaking nëpër rrjedhat e brendshme, për shembull, por do të shihni se sapo të njihni Tokion do të dëshironi të ktheheni. Dhe kthehu. Dhe kthehu.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*