Çfarë të shihni dhe të bëni në qytetin e Brukselit II

Bruksel çfarë të shohim

Ne tashmë kemi folur për disa nga qoshet më interesante të Qyteti evropian i Brukselit. Nga argëtimi Manneken Pis te Atomiumi mahnitës. Ky qytet është plot me kontraste dhe vende për të parë, kështu që ne kemi bërë një raund të dytë me gjëra që nuk mund t'i humbni nëse vizitoni këtë qytet.

Këtë herë do të flasim për shumë muzeume që janë në këtë qytet interesant dhe kulturor, por edhe ndërtesa fetare përtej katedrales dhe këndeve të tjera që mund të jenë pjesë e vendeve me interes. Pra, shtojini ato në listën tuaj përpara se të niseni në udhëtimin tuaj në Bruksel.

Pallati i përvjetorit të pesëdhjetë

Përvjetori i pesëdhjetë

Ky pallat është një vend shumë i bukur që na bën të transportojmë veten në Berlin. Ajo është e vendosur në Parku i pesëdhjetë vjetorit dhe ka një hark triumfal me një karrocë bronzi në majë, kështu që na kujton shumë Portën e Brandenburgut. Parku është i dyti për nga madhësia në qytet, afër zonës së Parlamentit Evropian, kështu që është një vend ku punëtorët zakonisht shkojnë për të ngrënë.

Bazilika e Zemrës së Shenjtë

Bazilika e Zemrës së Shenjtë

Bazilika e Zemrës së Shenjtë është një tjetër ndërtesë fetare që ia vlen të shihet, përveç Katedrales së Brukselit. Edhe pse sigurisht që nuk është aq e rëndësishme apo aq e vjetër, pasi që është një Ndërtesë e shekullit të XNUMX-të, por është një vend mjaft i bukur me një stil origjinal Art Deco. Ju do ta njihni atë nga kupola e saj e gjelbër e madhe, dhe është një nga kishat më të larta në botë. Një nga gjërat më interesante që mund të bëhet në këtë bazilikë është të ngjiteni në majë dhe të shijoni këndvështrimin e saj me pamje panoramike të qytetit. Shtë vendi ideal për të parë se si është qyteti nga lart. E vetmja gjë që mund të ketë kjo bazilikë është se nuk ndodhet në qendër të qytetit, kështu që nuk është afër dhe nëse nuk kemi kohë mund të mos jetë një vizitë që bëjmë në itinerar.

Notre Dame du Sablon

Notre Dame du Sablon

Ky është tjetri ndërtesë fetare që është e rëndësishme në qytet, dhe është se kjo kishë gotike ka një arkitekturë shumë të bukur me shumë detaje. Brenda mund të shohim gjithashtu mjaft maturi, duke theksuar format, harqet dhe dritaret e qelqit me më shumë se dekorimin, i cili është i pakët. Në këtë ajo i ngjan katedrales, edhe pse është më e vogël në madhësi. Ndodhet në pjesën e sipërme të qytetit dhe daton nga shek.

Parku i Brukselit

Parku i Brukselit

Parku i Brukselit është kryesorja mushkëria e gjelbër e qytetit. Ky park i madh është vendi i relaksimit për shumë prej qytetarëve dhe një vend për shëtitje. Pranë këtij parku është Pallati Mbretëror, kështu që ne mund të bëjmë dy vizita në të njëjtën kohë. Gëzoni një shëtitje relaksuese nëpër zonën më të gjelbër të qytetit dhe përfundoni me një vizitë në pallat.

Mini Europe

Mini Europe

Mini Europe është një vend shumë i veçantë ku mund të shohësh qindra tallje që përfaqësojnë vendet më të rëndësishme në Evropë. Ata janë modele me një madhësi mjaft të madhe, kështu që është argëtues dhe në të njëjtën kohë është një vend arsimor për fëmijët nëse shkoni si familje. Mund të shihet nga Kulla e Pizës deri në Katedralen e Santiagos. Gjëja më e mirë është që modelet të bëhen me shumë detaje, duke e bërë atë një vizitë shumë argëtuese dhe interesante. Ndodhet afër Atomiumit, për të bërë dy vizita në të njëjtën kohë.

Pallati Coudenberg

Pallati

Këto gjurmë të pallati i vjetër ato janë të vendosura nën Place Royal. Një pallat i vjetër nga shekulli i XNUMX-të dhe XNUMX-të që qëndron edhe sot. Brenda ju mund të shihni dhoma të ndryshme në të cilat nuk ka shumë për të parë, por që na tregojnë historinë antike të qytetit.

Muzetë në qytetin e Brukselit

Muzeu Magritte

Ka shumë muze të ndryshëm në Bruksel, duke e bërë atë një qytet të shkëlqyeshëm për ata që shijojnë vizitat kulturore. Një nga më të rëndësishmet është Muzeu Magritte, i cili ekspozon evolucionin e këtij artisti belg me jehonë ndërkombëtare. Në muze ka 250 vepra që të mund të shohim punën e tij dhe si ajo ndryshoi me kalimin e kohës. Në Grand Place keni Muzeun e qytetit, ku mund të mësoni historinë e Brukselit nëse e shihni interesante. Muzeumet Mbretërore të Arteve të Bukura të Belgjikës janë katër ndërtesa të artit antik dhe modern me piktura ose skulptura, me artistë si Rubens.

Ne gjithashtu mund të vizitojmë muze të tjerë me interes, siç është Muzeu i Instrumenteve Muzikore, me mijëra instrumente nga të gjitha epokat. Muzeu i Historisë Ushtarake ose Shkencat e Natyrës mund të jenë vende interesante për këdo. Nga automjetet ushtarake te dinosaurët. Ka shumë muze me temë në qytet për t'ju argëtuar. Ata madje kanë një muze komik me më shumë se 6.000 komike origjinale.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*