Çfarë të shoh dhe të bëj në qytetin e Brukselit I

Bruselas

Brukseli është një tjetër nga ato qytete evropiane meritojnë një largim. Isshtë i njohur mirë për cilësinë e çokollatave dhe birrës, por kryeqyteti i Belgjikës është shumë më tepër, një qytet që ka zona historike dhe moderne dhe shumë vende për t’u vizituar.

Nëse doni të dini çfarë të shohim dhe të bëjmë në qytetin e Brukselit, ne kemi disa sugjerime për ju. Nga pamja miqësore e Manneken Pis te Pallati Mbretëror elegant. Një numër i madh sugjerimesh për të shijuar një kryeqytet që ofron shumë për turistët që duan ta njohin atë.

Manneken Pis

Manneken Pis

Edhe pse mund të duket e çuditshme, kjo shifër e a djali duke u shëruar Isshtë një nga simbolet më të dashura të qytetit të Brukselit. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të, megjithëse ai që shohim sot është një kopje e origjinalit, e cila ishte vjedhur nga një hajdut. Ka shumë legjenda dhe të larmishme që rrethojnë krijimin e kësaj statuje të vogël, siç është ajo që u krijua për nder të një fëmije që shuajti një zjarr të mundshëm në këtë mënyrë origjinale. Sido që të jetë, sot është një statujë që duhet të vizitohet, sepse tashmë është pjesë e historisë së qytetit.

Nëse na pëlqejnë shkronjat, mund të dëshirojmë gjithashtu të shohim Jeanneke pis, një statujë e një vajze që është kopje e femrës. Isshtë nga shekulli i XNUMX-të dhe ndodhet në drejtim të kundërt në të njëjtën distancë nga Grand Place. Nuk zgjon aq shumë interes, por për shumë mund të jetë diçka kurioze.

Vend i madh

Vend i madh

Grand Place ose Grote Mark është Sheshi i Madh i qytetit të Brukselit. Zemra e zonës historike, ku mund të shohësh ndërtesa të bukura të vjetra dhe ku mund të gjesh bashkinë e qytetit. Ky shesh është një kompleks i tërë arkitektonik i shekullit të XNUMX-të dhe një nga sheshet më të bukura në të gjithë Evropën. Pothuajse të gjithë ata duhej të rindërtoheshin shekuj më parë, përveç bashkisë së qytetit. Hotel de Ville është ndërtesa më e vjetër në shesh dhe është aq përfaqësuese sa bëhen turne me guida. Gjetim gjithashtu Le Pigeon, shtëpia e Viktor Hugos gjatë mërgimit. Nëse duam të përmirësojmë fatin tonë, në të majtë të bashkisë është statuja e Everad't Serclaes, të cilën duhet ta prekni në krah sepse sjell fat të mirë.

Atomiumi

Atomium

Nëse mendojmë për Brukselin, sigurisht që Atomiumi na vjen në mendje, krijuar për Ekspozitë universale dhe se pavarësisht se u kritikua shumë në atë kohë është bërë një simbol i qytetit. Kjo arkitekturë përfaqëson një atom të rritur në madhësi, dhe gjëja interesante është se brenda secilës sferë ka ekspozita të përkohshme dhe tubat që bashkohen me to kanë shkallët lëvizëse për të shkuar nga njëra në tjetrën. Në zonën e sipërme ka një restorant për të bërë një pushim, megjithëse duhet të shkojmë me durim sepse duke qenë një simbol i qytetit, radhët priren të formohen për të qenë në gjendje të shohin brendësinë.

Katedralja e Brukselit

Catedral

Katedralja e Brukselit ose San Miguel dhe Santa Gúdula Isshtë një ndërtesë e bukur në stilin gotik e filluar në shekullin e XNUMX-të. Brendësia e katedrales është shumë e bukur, por më e matur se sa duhet sepse ka duruar disa plaçkitje. Dallohen dritaret e saj të bukura prej qelqi me njolla ose katedra barok, e gdhendur në dru. Organi i madh i katedrales është gjithashtu i mrekullueshëm. Mund të bëhen turne me udhëzime dhe është një nga vizitat thelbësore në qytet.

Pallati Mbretëror

Pallati Mbretëror

Pallati Mbretëror është një ndërtesë e mahnitshme e vendosur afër Parkut të Brukselit. A Ndërtesë e shekullit të XNUMX-të e cila sot është selia e monarkisë belge. Në të janë disa nga ministritë dhe zyrat mbretërore. Shtë një vend ku mbahen ngjarje zyrtare me shumë rëndësi, prandaj ato kanë dhoma të bollshme dhe elegante të eventeve. Në ditët e sotme vizita në pallat mund të bëhet nga korriku deri në shtator, kur nuk ka aq shumë aktivitet brenda, kështu që nëse duam të shohim brendësinë e tij për të marrë një ide të jetës aktuale të pallatit, është më mirë të zgjedhim një udhëtim ne keto muaj.

Galeritë Saint Hubert

Galeritë Saint Hubert

Këto janë të parat galeritë e pazarit që u krijuan në Evropë. Ato janë të vendosura afër Grand Place dhe është një galeri e bukur që ruan akoma atë hijeshi elegante dhe të vjetër. Në të mund të shihni të gjitha llojet e dyqaneve dhe vitrinat e mirëmbajtura të dyqaneve, me dyqane çokollatash, dyqane luksoze ose argjendari. Ka edhe restorante, kafene dhe një kinema. Undshtë padyshim një vend ideal për të kaluar orët nëse dita nuk është e mirë jashtë, pasi ajo është e mbuluar me një kupolë qelqi që mbron dhe sjell qartësi. Sot janë ruajtur vetëm tre galeri të mbuluara në qytet, nga të cilat më e rëndësishmja është Galeria Saint Hubert.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*