Çfarë të shihni dhe të bëni në qytetin e Malaga

Malaga

Qyteti i Malagës është një vend mbushur me hapësira interesante. Ne nuk i referohemi vetëm turizmit të bregdetit dhe diellit, i cili tërheq shumë, por edhe një turizëm në të cilin gjejmë muze me rëndësi të madhe, monumente historike dhe rrugë plot zhurmë dhe gëzim. Pa dyshim, Malaga është një qytet që ofron shumë për ata që do ta vizitojnë atë dhe kjo është arsyeja pse ne do t'ju tregojmë disa nga gjërat që mund të shihni dhe të bëni në qytet.

Në këtë Qyteti Malaga Ne nuk mund të harrojmë të argëtohemi, kështu që do të gjejmë shumë hapësira të kohës së lirë, por është një vend që ka ekuilibrin perfekt midis argëtimit dhe hapësirave kulturore me interes. Pa dyshim që do të duhet të kalojmë disa ditë në këtë qytet për t'i shijuar të gjitha.

Vizitoni La Alcazaba

Malaga

Ky pallat kala arabe E ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, është xhevahiri në kurorë, dhe një vend ku mund të mësojmë shumë më shumë për historinë e qytetit. Nga koha e tij romake në atë myslimane dhe të Rilindjes, pasi ka vende të tjera me interes afër Alcazaba. Ajo është e vendosur në rrëzë të malit Gibralfaro, dhe e mira është që në zonën e sipërme të malit është kështjella e famshme Gibralfaro. Do të kemi gjithçka afër që të mund ta vizitojmë në të njëjtën ditë. Brenda Alcazaba mund të gjejmë Plaza de Armas, Taifal dhe Nasrid Palace, oborret e ndryshme të brendshme të mbylljes, muret mbrojtëse ose Kullën e Homazheve.

Ngjituni në kështjellën Gibralfaro

Kalaja e Gibralfaro

Kjo Kala e Gibralfaro është ndërtuar në atë vend pikërisht për të mbrojtur Alcazaba nga rrethimet. Në kohën e Fenikasve kishte një mbyllje me një far, prandaj dhe emri i tij, por ishin arabët ata që e kthyen atë në një fortesë të duhur. Më vonë ajo u mor nga Monarkët Katolikë dhe u përdor strehoni trupat dhe të mbrojë Alcazaba në sajë të pozitës së saj të privilegjuar. Nga maja do të kemi një pamje të mrekullueshme panoramike të qytetit, dhe në ditë të kthjellëta mund të shohim edhe Gjibraltarin.

Kthehuni në kohë në Teatrin Romak

Teatri romak

Ne e kuptojmë se sa i rëndësishëm ishte mali Gibralfaro për qytetin, meqenëse atje ishte një vendbanim fenikas para romakëve dhe sot ne gjejmë të gjitha llojet e monumenteve nga periudha të ndryshme historike. Në rrëzë të Alcazaba është ruan Teatrin Romak, Një tjetër duhet ta shohë pikën. Ndërtimi i tij u krye në shekullin e parë para Krishtit. Në mbyllje mund të vizitoni qendrën e interpretimit të Teatrit Romak, ku ka audiovizualë që na ndihmojnë të kuptojmë përdorimet e teatrit dhe si ishte në fillimet e tij.

Turi në Katedralen e Malagës

Katedralja Malaga

La Bazilika e Katedrales së Shenjtë të Kishës së Mishërimit, e njohur si Katedralja e Malagës, ka një stil të Rilindjes që e bën atë një katedrale të rëndësishme si përfaqësuese e kësaj prirjeje artistike në Andaluzi. Wasshtë ndërtuar në një Xhami të Madhe dhe është një punë e papërfunduar për shkak të ndërprerjeve të vazhdueshme. Fakti që ka vetëm një kullë e bën atë të quhet gjerësisht 'la Manquita'. Shtë në Plaza del Obispo dhe në të mund të vizitoni Muzeun e Katedrales dhe qemerët e katedrales.

Shijoni Muzeumet

Muzeu Picasso

Në qytetin e Malagës ju mund të shijoni disa muze të rëndësishëm, përfshirë Muzeun Picasso dhe Muzeun Carmen Thyssen. Muzeu Picasso është kushtuar piktorit Picasso, i lindur në Malaga dhe është një nga dy galeritë e artit së bashku me Fundación Picasso Museo Casa Natal. Në muze gjenden deri në 285 vepra të artistit. Muzeu Carmen-Thyssen është në një ndërtesë të Rilindjes dhe është një galeri arti me punime nga Zurbarán ose Sorolla.

Pazar dhe shëtitje në Calle Larios

Rruga Larios

Nëse pas kaq shumë historie dhe muzeumesh dëshironi diçka më dinamike, duhet të bëni vizitoni Calle Larios. Shtë një nga ato rrugët për këmbësorë në qytete që bëhen qendra tregtare, si Gran Vía i Madridit. Kjo është një rrugë për këmbësorë plot me dyqane ku mund të shëtisni dhe të bëni pazar. Një tjetër gjë për të bërë në këtë rrugë është të provosh akulloret në akulloret me shekuj të traditës së madhe.

Humbni në qytetin e vjetër

Tregu Atarazana

Në qendrën historike është vendi ku mund të gjejmë disa gjëra vërtet interesante për qytetin, veçanërisht hapësirat autentike. Tregu Atarazanas Shtë një nga këto vende të veçanta, një treg i vjetër në një ndërtesë të bukur ku mund të shohim se cilat janë produktet tipike dhe të shijojmë disa nga shijshme që shiten në tezgat tradicionale. Vendi ideal për adhuruesit e gastronomisë.

Shko ne plazh

Plazhet

Ajo që nuk duhet të humbni kurrë kur vizitoni Malaga janë ditët e plazhit. Shko te Plazhi Malagueta Typicalshtë tipike, por ne gjithashtu mund të vizitojmë plazhin Pedregalejo për të provuar disa sardele të shijshme të bëra jashtë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*