Çfarë të shohësh në Australi

Një nga vendet më të mrekullueshme për të shkuar në një udhëtim është Australi: Ka të gjitha llojet e peizazheve, është modern, me njerëz të mirë, ka shumë ngjarje kulturore, një histori të shkurtër, por interesante dhe një pafundësi për të cilën jemi mësuar pak.

Çfarë të shohësh në Australi? Epo, përgjigjja është e vështirë pasi që territori Australian është i madh dhe udhëtimi në të gjithë vendin kërkon kohë dhe para. Sidoqoftë, mund të flasim për atë që këshillohet të vizitohet pa harruar pjesën tjetër. Le të zbulojmë Australinë!

Australi

Është një vend ishulli cfare ishte Koloni angleze dhe sot është pjesë e Komonuelthit. Ka lindur si një koloni penale kur burgjet në Britaninë e Madhe shpërthyen, ish-të dënuarit përfundimisht u përzien me më shumë emigrantë, duke krijuar një shoqëri heterogjene.

Australi është i ndarë në shtatë rajone: Australia Perëndimore, Territori Verior, Queensland, Australia Jugore, Uellsi i Ri Jugor, Victoria dhe Tasmania. Me siguri ju njihni qytete si Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth ose Canberra ose atraksione si Great Barrier Reef, Ayers Rock, Byron Bay ose Great Ocean Highway.

Le të shohim së pari disa qytete dhe më pas disa nga atraksionet më të mira. Le të fillojmë me Sidney, qyteti më i popullarizuar. Shtë kryeqyteti i shtetit të Uellsit të Ri Jugor, shpesh porta hyrëse për në vend. Nje qytet kozmopolit, me restorante dhe muze dhe brenda pak minutash vozisni plazhe të shkëlqyera, të tilla si Plazhi i njohur Bondi, më i miri për surfing.

Këtu është një shteg, Rruga Bondi tek Coogee: fillon në Pishina oqeanike Bondi dhe përfundon gjashtë kilometra më vonë duke ecur përgjatë shkëmbinjve. Prandaj, nëse shkoni me mot të mirë, do të merrni fotot më të mira. Gjithashtu në Sidnei ju mund të merrni Trageti Quay Circular dhe pas 12 minutash arrijnë në Kopshtin zoologjik Taronga. Nëse kopshtet zoologjike nuk janë gjëja juaj është Teatër i operës nga Sidney, një sit që mund ta vizitoni prapa skenave duke filluar nga ora 7 e mëngjesit.

Një përvojë që unë rekomandoj është ngjitja në Ura e Sidney. Ka disa turne të mundshëm dhe të gjitha janë të shkëlqyera. Ura është e lartë 124 metra dhe pamjet janë të mrekullueshme. Ju gjithashtu mund të ecni nëpër lagja e vjetër e The Rocks, shekulli i XNUMX-të, ose zona e njohur si Dreamtime Southern X që ka trashëgimi Aborigjene dhe tregon marrëdhëniet e këtij populli me tokën, bregdetin dhe kanalet.

Në fundjavë The Rocks ka një treg të shkëlqyeshëm. Nëse ju pëlqen muzeumet në Sidnei ka Muzeu Australian dhe Muzeu i Artit Bashkëkohor. Mënyra më e mirë për të humbur në këmbë është periferia e Surrey Hills me dyqanet dhe baret e saj. Dhe duke folur për bare, nëse ju pëlqen vera, Australia prodhon verëra të mira dhe nga ky qytet ekziston gjithmonë mundësia për t'u bashkuar me një turne në Hunter Valley dhe 120 kantinat e saj të verës.

Melbourne Shtë një tjetër nga qytetet më të njohura të Australisë, shtëpia e Australian Open Tennis Open. Summershtë shumë nxehtë në verë, prandaj këshillohet të shkoni në pranverë ose në vjeshtë. Ka fluturime të drejtpërdrejta për në Melburn dhe aeroporti është vetëm gjysmë ore larg qytetit. Qendra e qytetit është e mrekullueshme me rrugë me kalldrëm me dyqane dhe kafenesiç janë rruga Flinders, Collins Street ose Degrave Street. Ka të vërtetë Ajri i Londrës ....

Ka tregje, Tregjet Reina Victoria, ajri më i madh i hapur në hemisferën jugore. Ekziston edhe Tregu i Melburnit Jugor dhe gjatë fundjavave, disenjatorët lokalë në zhvillim mblidhen në Tregun e Artistëve Rose St., i arritur me makinë.

 

Në Melburn ekzistojnë gjithashtu Kopshte Botanike Mbretërore, Qyteti i Kinës, Plazhi i Shën Kilda vetëm 30 minuta me tramvaj. Me një skelë të bukur, atje ecën përgjatë lumit Yarra dhe nëse doni më shumë natyrë një orë larg, duke shkuar në jug, do të arrini në Gadishulli Mornington. Pika e takimit është qyteti i Sorrento, nga ku mund të filloni Ecja e Milionerit, një shteg milje i gjatë përgjatë majës së shkëmbinjve. Pamjet e Port Philip Bay janë të mrekullueshme.

Këtu ka edhe kantina, më shumë se 50, që specializohen në Chardonnay dhe Pinot Noir kështu që është një vend ose për të bërë turne punishte vere ose për të ngrënë dhe shijuar aromat lokale. Nga këtu, më në fund një mundësi shumë e mirë është të jesh pjesë e Rrugës së Madhe Oqeanike, një rrugë bregdetare që, besoj, është më e mira në botë.

Brisbane është kryeqyteti i Queensland. Për të vlerësuar bukurinë e saj, duhet të ngjitesh në majën e Malit të Zi Ura e Historisë, 80 metra e lartë. Pastaj ka muze, kafene, lagje simpatike, ndërtesa të bukura të bashkisë dhe udhëtime me tragete. Nëse ju pëlqen koala ka Shenjtërorja e Pishave të Vetmuara Koala, dhe nëse doni të lëvizni pak mbi bregdet ka të bukurën Ishulli Moreton, një nga ishujt më të mëdhenj me rërë në botë.

Këtu mund të arrini atje me traget nga porti, në 90 minuta. Atje jane plazhe, zogj, laguna dhe shtigje kudo, dhe nga qershori deri në nëntor balenat migruese janë të dukshme. Amen për rrënojat e anijeve dhe koralet që u japin thellësive të tyre vende të mëdha zhytja në ujë.

Perth është kryeqyteti i Australisë Perëndimore, një shtet super me diell. Ka plazhe të shkëlqyera, Plazhi CottesloePër shembull, Leighton ose North Beach. Ishulli Rottnest Isshtë vetëm 18 kilometra nga bregu dhe ka 63 plazhe të bukura, 20 gjire dhe shumë qetësi.

Dhe së fundmi, ju mund të bëni një Lundrim lumi mjellma dhe duke arritur në Fremantle me të kaluarën e tij të dënuar shumë të prekshme në burg. Në fundjavë qyteti ka tregje të bukura. Sigurisht, Perth, si Sydney, Brisbane ose Melbourne gjithashtu ofron interesante udhëtime ditore ...

Të flasësh në një artikull të vetëm se çfarë të shohësh në Australi është e vështirë sepse vendi është i madh dhe të dish gjithçka në thelb kërkon kohë dhe para. Distancat janë të gjata, transporti tokësor nuk është aq i mirë, kështu që ju duhet të merrni avionë dhe kjo e bën buxhetin më të shtrenjtë. Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të kaloni vendin nga toka, por nuk është aq e lehtë sa të hipni në një tren plumb.

Ka qytete të tjera interesante, Cairns, Adelaide, Hobart, Bregu i Artë me verën e saj të përjetshme ... Kjo është arsyeja pse unë vazhdoj të ulem dhe të mendoj mirë se çfarë duam të vizitojmë. Dhe të dimë, po, se nëse është udhëtimi ynë i parë në Australi nuk ka rrugë tjetër përveç të lëmë disa destinacione jashtë listës.

Më në fund, duke menduar për ato atraksione të shkëlqyera që e kanë kthyer këtë vend në një destinacion turistik, nuk mund të mos përmendem Reef i Madh Pengesë, Shkëmb Ayers, Malet Blu valë e bukur ishulli i tasmanisë që përfshin bërjen e një kalimi trageti.

Merrni një hartë, vendosni një buxhet dhe vendosni destinacionet. Unë nuk kam asnjë dyshim që ju do të dëshironi të ktheheni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*