Çfarë të shohësh në Majorka

Tashmë jemi në nëntor dhe i ftohti po vjen seriozisht. Nëse nuk ju pëlqen dhe ju jeni një nga ata që preferojnë nxehtësinë, si për një largim të vogël Majorca, një tokë ku dielli zakonisht shkëlqen dhe dimri nuk është aq intensiv?

Majorka është një e shkëlqyeshme ishull mesdhetar, me plazhe, male, male, shkëmbinj, limane shkëmbore, shpella misterioze, liqene nëntokësore dhe shumë më tepër. Këtu ju lëmë më të mirët për të parë në Majorka.

Çfarë të shohësh në Majorka

Në verë është një destinacion qiellor me një klimë të nxehtë dhe plazhe të shkëlqyera. Ka 300 plazhe, midis plazheve me rërë, plazheve ose limaneve me gurë dhe guralecë, prandaj imagjinoni këto bukuri. Por që plazhet janë destinacioni i preferuar i verës nuk do të thotë që ju nuk mund t’i vizitoni ato në dimër.

La Platja de L'Oratori Isshtë vetëm 11 kilometra nga Palma, kryeqyteti, për shembull. Nëse lëvizni pak më shumë, mund të vizitoni, në rrethinat e Kolonia e Sant Jordi, Plazhet e Estanyes, Platja des Port ose Platja d'es Carbó.

Duke ndjekur frekuencën e vendeve natyrore, e vërteta është që Majorka ka një bollëk peisazhesh për shkak të biodiversitetit të saj të madh. 20% e sipërfaqes së ishullit është pjesë e Rrjetit Natura 2000 të Bashkimit Evropian, për shembull, dhe ju e gjeni ligatinat, sistemet e dunave, pyjet e lisit dhe pishave, rezervate detare ose ishuj. Dhe sigurisht, shpella.

Nëntoka e Majorkës nuk mund të ishte më e bukur me thesarin e saj të madh gjeologjik: shpella me stalaktite dhe stalagmite që janë formuar ndër shekuj. Ka më shumë se 200 shpella natyrore por vetëm pesë janë të hapura për publikun: Arta, me një stalaktit të lartë 22 metra dhe gurë që duken si diamante, Campanet, Drach, me një nga liqenet më të mëdhenj nëntokësorë në botë dhe shumë i ndriçuar, me një shteg 1200 metra.

Në të vërtetë nuk ka një liqen të vetëm, por disa, mes tyre i ashtuquajturi Bath i Diana Diana dhe Liqeni Martel me 117 metra të gjatë, 30 të gjerë dhe 14 të thellë. Ekziston edhe Shpella e Genovas dhe Shpella e Hams, zbuluar në 1095, me shumë dhoma dhe një liqen të madh që në pikën e tij më të thellë mat 30 metra.

Duke lënë thesaret natyrore që na ofron Majorka ne gjithashtu mund t'i dimë muzetë dhe monumentet. Ne fillojmë me Katedralja e Majorkës, i njohur si Seu, Me stil gotik dhe e ndërtuar midis shekujve XIV dhe XVI. Ajo ka një dritare të bukur trëndafili dhe një tendë të bërë nga Gaudí dhe brenda, një muze interesant.

El Kalaja Bellver Sot ajo strehon sallat e Muzeut Komunal të Historisë, por është një kështjellë gotike me një plan rrethor që u ndërtua nën sundimin e Jaime II. Nga tetori deri në mars kjo faqe është e hapur nga e marta deri të shtunën nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite dhe të dielave dhe festave nga ora 10 e mëngjesit deri në 3 të pasdites. Të hënën është mbyllur. Pranimi i përgjithshëm kushton vetëm 4 euro.

El Pallati Mbretëror i Almudaina Isshtë një fortesë myslimane nga shekulli i XNUMX-të që sot funksionon si rezidenca zyrtare e mbretit dhe shërben për ceremonitë dhe pritjet. Vlen të ndalemi për të admiruar Kapelën e Santa Ana. Sa Llotja Isshtë një shembull tjetër i shkëlqyeshëm i gotikut. Brenda ka shumë ekspozita dhe ndërtesa është një ndërtim i shekullit të XNUMX-të. Banjot arabe ato janë një gjurmë tjetër e pranisë muslimane. Dikur ishte një medine dhe besohet se daton në shekullin e XNUMX-të.

Cilët muze mund të vizitojmë në Majorka? Epo, shumë: ka Muzeu i Qelqit, në një fabrikë të shekullit të XNUMX-të; Edhe ai Muzeu Modernist Casa Prunera; Muzeu i mullinjve të erës, Muzeu i Majorkës me koleksionin e saj të pikturave dhe arkeologjisë, Muzeu i Krekoviçit, Muzeu i Këpucëve Inca dhe disa shtëpi muze të artistëve të mëdhenjs që Mallorca u ka dhënë ose vizitorë të mëdhenj, të tilla si Shtëpia e Robert Graves, autori i Unë, Klaudio.

Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të vizitoni Kopshtet e Alfabia, Charterhouse Mbretërore e Valldemossa, një manastir simpatik ku ishin Chopin dhe George Sand, ndërtesa e vjetër e Grand Hotel, Mund Balaguer, shtëpia e Marqués del Reguer, vendbanimi parahistorik i Capocorb Vell, Casal Soleric, një vendbanim nga gjysma e dytë e shekullit të XNUMX-të dhe disa kështjella të bukura.

Midis tyre është Castell de Sa Punta de N'amer, Castell de Capdepera dhe Castell de Santueri. Për sa i përket kullave mund të flasim për Kulla Canyamel, Musliman, të shekullit XIII, dhe Kulla e Ses Puntes, Shekulli XIV. Dhe nëse ju pëlqen historia, gjithmonë mund të shkoni më larg në kohë dhe të gjeni diçka romake. Dhe kështu është! Këtu në Majorka gjeni rrënojat e Qyteti romak i Pollentia, themeluar rreth vitit 70 para Krishtit me mbetjet e një forumi dhe një teatri.

A ka vende fetare në Majorka që mund të vizitohen? Sigurisht që po, nuk është Manastiri Miramar, themeluar nga Jaime II në 1276, the Bazilika dhe manastiri i Sant Francesc, me stil gotik dhe barok, Kisha e San Miguelit që punon në një xhami të vjetër, famullia e Santa Eulalia themeluar pas pushtimit katalanas në 1229, Manastir dhe Kisha e Santa Magdalena me trupin e pa korruptuar të Shën Catherine Tomàs brenda, dhe vendet e shenjta të Sant Salvador, Puig de Maria, Lluc ose Monti-Sion, vetëm për të përmendur disa.

Më në fund, nuk mund ta harrojmë Trashëgimia Botërore e Majorkës: Serra de Tramuntana, një fryt i bukur i Peisazhit Kulturor i shkëmbimit të kulturave dhe bashkëjetesës dhe adaptimit të natyrës dhe qenieve njerëzore.

Vargmali është në veriperëndim të Majorkës dhe do të ketë rreth 90 kilometra e gjatë me një gjerësi maksimale prej 15. Kalon nëpër 20 komuna kështu që po flasim për të 30% e ishullit dhe me më shumë se 1000 kilometra katrorë sipërfaqe. Sierra është e banuar nga rreth tetë mijë njerëz, por midis udhëtarëve dhe vizitorëve ka rreth 40 mijë. Këtu ka rrugë kulturore kështu që ju jeni të ftuar t'i vizitoni ata.

Tani e dini, Majorka gjithashtu ju pret në dimër. Ju mund të arrini atje shpejt me aeroplan ose mund ta bëni me anije pasi që ajo ka dy porte udhëtarësh, njëri në Palma dhe tjetri në Alcúdia. Një shëtitje, një vakt i shijshëm, një muze, një perëndim dielli me anije ose një ditë në një qendër Wellness ... çfarë ju pëlqen më shumë?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*