Çfarë të shihni në Luginën e Jerte, Extremadura

Lugina e Jerte

Valle del Jerte është një destinacion kryesisht natyror i vendosur në Extremadura. A zonë natyrore plot peisazhe të bukura e cila është bërë e famshme sidomos për lulet e qershisë gjatë pranverës, pasi është një pamje e vërtetë për t’u parë. Por në Luginën e Jerte ka shumë më tepër sesa pemë qershie, megjithëse janë të famshme për ta.

Ne do të shohim disa nga gjëra për të bërë dhe për të parë në Luginën e Jerte, një destinacion që është gjithnjë e më turistik, sepse ofron pika të ndryshme interesi. Nga fshatrat tipikë malorë në zonat natyrore për larje gjatë verës, rrugët turistike ose pikëpamjet për të shijuar pamjet e luginës.

Lule qershie

Në muajt Mars ose Prill, lulëzon pema e qershisë, e cila e ka bërë të famshme këtë luginë. Kjo është për shkak të bukuri e madhe e lules se qershise, e cila shumëzuar me qindra pemë krijon një ndjenjë të batanijes me lule mbi luginë. Ka shumë njerëz që vetëm bëjnë ekskursion në zonën Valle del Jerte për të parë lulëzimin e këtyre pemëve qershi, e cila zgjat për një kohë shumë të shkurtër dhe ndodh në pranverë. Sidoqoftë, nëse vizitojmë luginën në raste të tjera do të kemi shtesa të tjera që mund ta bëjnë ikjen interesante. Në dimër ekziston qetësi e madhe në këto hapësira natyrore, ideale për shëtitje. Në vjeshtë mund të shijoni ndryshimin e ngjyrës në gjethet e pemëve dhe në verë mund të shijoni pishinat e larmishme natyrore në zonë.

Rezervat natyror i fytit në ferr

Ky rezervat natyror ka një larmi të madhe të florës dhe faunës, por edhe me shtigje për shëtitje dhe pishina të shkëlqyera në natyrë. Possibleshtë e mundur të shikoni shqiponjën e artë, shkaba griffon ose fajkonjtë peregrine. Ka aktivitete të tjera që mund të bëhen, të tilla si rrugët me makinë ose biçikletë, vëzhgimi i shpendëve ose turne udhëzuese në zonë. Qendra e interpretimit e Garganta de los Infierno ndodhet në rrugën kombëtare 110, një rrugë që kalon përmes Luginës së Jerte, kështu që ne do ta gjejmë atë lehtësisht. Zona e Los Pilones është më e njohur, veçanërisht në verë, pasi të ashtuquajturit kazanët gjigantë janë pishina natyrore dhe të qeta të vendosura midis shkëmbinjve, i cili formon një vend të bukur natyror për t'u freskuar me një banjë të mirë në sezon. Nga qendra ka dy shtigje të shënuara shëtitjeje, më të gjata prej 16 kilometrash dhe rrethore. Tjetri është linear dhe është brenda të parit, me gjashtë kilometra larg dhe larg nga Los Pilones.

Cabezuela del Valle dhe Muzeu i Qershive

Cabezuela del valle

Cabezuela del Valle është një nga vendet më turistike në zonë, me një set i bukur historik në të cilën ndodhet kisha e San Miguel Arcángel. Në këtë qytet është Muzeu i Qershisë, i cili është i mbyllur të hënën dhe të martën, dhe në të cilin mund të mësojmë më shumë për këtë frut që e bën luginën të famshme me emërtimin e saj të origjinës. Nga ana tjetër, do të gjejmë edhe Qendrën e Interpretimit të Ujit.

Jerte dhe Tornavacas

La Qyteti Jerte ofron hapësira natyrore shumë e bukur, me pemë qershie dhe livadhe. Në qendër është e mundur të shihni ndërtesa tipike me ballkone të mëdha prej druri. Ka disa vizita, të tilla si kisha famullitare e shekullit të XNUMX-të Nuestra Señora de la Asunción. Në verë ka një pishinë natyrore brenda qytetit, El Nogalón. Në qytetin e Tornavacas ju mund të shijoni Qendrën e Interpretimit mbi Transhumance, një aktivitet shumë i rëndësishëm në zonë. Ata gjithashtu kanë një kishë të Zojës së Hyjlindëses së stilit barok.

Një itinerar nëpër pikëpamjet

Lugina Jerte ofron një formë amfiteatri që ju lejon të keni pikëpamje të ndryshme dhe të ndryshme nga të cilat mund të shijoni spektaklin natyror të luleve të qershisë. Nëse ndjekim shtigjet e shënuara për shëtitje që kemi në luginë, është e mundur të arrijmë disa nga pikat e shikimit, duke qenë mënyra më e lehtë për t'i gjetur ato. Ka shumë prej tyre dhe ato janë vendet perfekte për të ndaluar për të bërë foto ose për të vëzhguar faunën dhe florën e vendit. Disa prej tyre janë Mirador Puerto de Tornavacas, Mirador Avenida Extremadura ose Mirador del Chorrero de la Virgen.

Plasencia, 'perla e luginës'

Plasencia

Qyteti i Plasencia është shumë afër Luginës së Jerte, kështu që është gjithashtu një vizitë e mirë kur lëvizim përreth zonës. Në fakt, quhet 'perla e luginës'. Ky qytet ka një zonë shumë të rëndësishme historike dhe monumentale, ku ju mund të shijoni një katedrale të veçantë dhe të vjetër në një ndërtesë unike, Plaza Mayor ose muret e vjetra që mbronin qytetin. Qyteti mund të shihet në një ose dy ditë pasi të vizitoni zonat natyrore të Luginës së Jerte.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*