Çfarë të shohësh në Pamplona

Imazhi | Pixabay

Kryeqyteti i mbretërisë antike të Navarres, origjina e Pamplona shkon që nga shekulli I para Krishtit kur Romakët themeluan qytetin e Pompaelo në një qytet antik vendas. I njohur në të gjithë botën për Sanfermines, Pamplona është një qytet mikpritës që ka një qendër aktive historike plot dyqane, aktivitete kulturore dhe ndalesa gastronomike për të kaluar momente shumë të këndshme. Përveç kësaj, vendndodhja e saj qendrore gjeografike në Navarra është ideale për të zbuluar vende të tjera interesante në rajon. A po na shoqëroni në këtë itinerar përmes Pamplona?

Qendra historike e Pamplona

Qyteti i vjetër, i quajtur Alde Zaharra në Baske, ka një plan urbanistik mesjetar të shtëpive të ulëta dhe rrugëve të ngushta. Në të do të gjeni pjesën më të madhe të trashëgimisë së saj monumentale.

Muret e Pamplona

Muri 5 kilometra i gjatë i Pamplona, ​​i cili rrethon një pjesë të madhe të qendrës historike dhe kalasë së Citadelës, është një nga më të ruajturit në Evropë. Për ta njohur atë, mund të bëni një shëtitje përgjatë majës së tij, si dhe të zbritni në këmbë për të vëzhguar madhësinë e saj reale.

Kalaja

Sapo të mbarojë pamja e mureve, ju mund të vazhdoni përmes Citadel, një fortifikim i Rilindjes midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, i cili karakterizohet nga forma e tij me pesë cepa me yje pesëkëndësh dhe konsiderohet shembulli më i mirë i arkitekturës ushtarake të Rilindjes në Spanja

Katedralja e Santa María la Real

Një vizitë tjetër thelbësore në Pamplona është katedralja gotike e Santa María la Real, e ndërtuar në shekujt XNUMX dhe XNUMX, megjithëse fasada e saj është në stilin neoklasik. Brenda ka bizhuteritë të tilla si manastiri (një nga më të mirët në Evropë nga shekulli i XNUMX-të), sakristi, kishëzat, stallat, kori ose varret mbretërore të Carlos III të Navarra dhe Eleanor të Castile.

Gjithashtu, nëse keni mundësi, ngjituni në kullën e saj në veri, ku ndodhet zilja e Marisë, nga e cila ka pamje mbresëlënëse të të gjithë qytetit.

Kur largoheni nga katedralja, shkoni në Plaza de San José, një hapësirë ​​e bukur në Pamplona ku bie në sy Burimi i Delfinit, i vetmi që është gjithashtu një dritë rrugore në qytet.

Sheshi i kalasë

Plaza del Castillo është qendra nervore e jetës në Pamplona. Që nga ndërtimi i tij, sheshi ka qenë një nga ikonat më të njohura të qytetit dhe ku mbahen ngjarjet më të rëndësishme. Kjo faqe përcaktohet nga shtëpitë e shkëlqyera të feudaleve të shekullit të XNUMX-të dhe nga bare të shumta me tarraca ku mund të shijoni gastronominë e shkëlqyer Navarran.

Imazhi | Pixabay

Rruga Estafeta, e famshme për drejtimin e demave në San Fermín, është një tjetër vend për të shijuar verë të mirë dhe racione të ndryshme pinchos. Festivalet e tij më të njohura festohen midis 6 dhe 14 korrik për të përkujtuar shenjtin mbrojtës të Navarra.

Xhennete Taconera

Nga ana tjetër, nëse doni të bëni një shëtitje nëpër Pamplona dhe të merrni frymë të pastër, drejtohuni tek parku më i vjetër në komunë, Jardines de la Taconera, ku disa pallua jetojnë në liri.

Parku Yamaguchi

Ju gjithashtu mund të shkoni në Yamaguchi Park, një kopsht i bukur në stilin japonez i vendosur vetëm 20 minuta në këmbë nga qendra historike.. Ky park lindi për shkak të binjakëzimit të Pamplona me qytetin japonez Yamaguchi. Duke shëtitur nëpër kopshte do të gjeni pemë dhe bimë nga Azia, si dhe një pellg me një urë dhe një ujëvarë.

Muzeu Navarra

E vendosur afër shpatit të Santo Domingo, në spitalin e vjetër të Nuestra Señora de la Misericordia gjejmë Muzeun e Navarra. Këtu mund të mësoni për historinë e Navarrës dhe të vëzhgoni pjesë të rëndësishme të tilla si mozaiku romak i Triumfit të Bacchus nga shekulli I, harta e Abauntz, portreti i Markezit të San Adrián nga Goya dhe Gjoksi i Leyre, një vepër e artit islamik. ndër të tjera.

Kisha e San Cernín

Kisha e San Cernin, shenjt mbrojtës i qytetit, është një tempull i stilit gotik që daton nga shekulli i XNUMX-të që karakterizohet nga brenda me kapelën e saj të madhe të ngjitur barok dhe në pjesën e jashtme nga portiku i saj i zbukuruar me gdhendje të bukura dhe fasada e saj me dy kulla të larta.

Kisha e San Nicolás

Isshtë një tjetër kishë gotike që strehon një organ të madh barok, i cili është një nga më të rëndësishmit në komunitetin foral.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*