Çfarë të shohësh në qytetin e Volendam

Çfarë të shohësh në Volendam

Volendam është pak fshat peshkimi i Hollandës, ndodhet ngjitur me liqenin Markermeer. Ky qytet është pranë Edamit, dhe më parë ishte pjesë e tij si porti i tij, derisa erdhi ndërtimi i portit të ri dhe njerëzit u vendosën në këtë zonë deri në krijimin e popullsisë së Volendam.

Vizitoni Volendam Somethingshtë diçka që bëhet nëse kemi një ditë pushimi kur shkojmë në Amsterdam, sepse është vetëm 22 kilometra nga qyteti dhe mund të arrihet në një udhëtim të shkurtër. Megjithëse ky qytet ishte një vend peshkatarësh, ai ka aq shumë hijeshi saqë sot është bërë një vend turistik ku mund të zbuloni qytetet e vogla përreth Amsterdamit.

Çfarë të dini për Volendam

Volendam lindi si Porti kryesor Edam, e cila u dëmtua kur u krijua një port i ri. Kjo zonë u formua si tokë për deponi që duhej të përdoren dhe komunitetet u vendosën në to që përfundimisht do të gjenin Volendam, që do të thotë diçka e ngjashme me 'digën e mbushur' për shkak të origjinës së saj. Sot është një qytet afër Amsterdamit që ia vlen të vizitohet brenda një dite. Megjithëse në parim ekonomia e saj ishte përqendruar në aktivitetin e peshkimit në Liqenin Markermeer, me kalimin e kohës turizmi u bë një motor tjetër i rëndësishëm ekonomik për qytetin.

Si të shkoni në Volendam

Udhëtimi për në Volendam gjithmonë kalon përmes Amsterdamit. Kjo do të thotë, nëse kemi qëndruar në qytet për pushime, ne gjithmonë kemi mundësinë të vizitojmë këto qytete piktoreske përreth, kështu që mund të planifikoni një ose dy ditë për t'i parë ato. Marrja me qira e një makine është një ide e shkëlqyeshme, sepse është gjithashtu vetëm 22 kilometra nga qendra e Amsterdamit dhe atëherë ne mund të kemi lirinë për të lëvizur nëpër qytete të tjera si Edami dhe rrethinat. Sidoqoftë, nëse nuk duam të shqetësohemi për marrjen me qira dhe arritjen atje me Google Maps, ne mund të marrim linjën e autobusit 316 nga Stacioni Qendror i Amsterdamit për të shkuar direkt në Volendam përmes Edam.

Muzeu Volendam

Muzeu Volendam

Ky muze ndodhet në pjesën e vjetër të qytetit, në një ndërtesë të bukur dhe dekorative. Brenda është e mundur të shihet ekspozitat e kostumeve rajonale nga zona dhe Hollanda, si dhe disa vepra nga artistë ndërkombëtarë të cilët janë frymëzuar nga peshkimi ose zanatet vendase. Ne gjithmonë rekomandojmë të konfirmoni kohën dhe çmimet e vendeve paraprakisht, pasi informacioni mund të ndryshojë në varësi të sezonit. Ky muze zakonisht është i hapur nga 10 në mëngjes deri në 17 pasdite dhe hyrja e tij është e lirë, rreth 2,50 euro, kështu që ia vlen të vizitohet dhe pasi nuk është shumë i madh nuk do të na zgjasë shumë. Ju gjithmonë mund të shihni diçka interesante dhe kush e di nëse do të ktheheni në atë vend.

Shëtitore

Porti i Volendam

El Volendam bregdet Almostshtë pothuajse më e vlefshmja në këtë qytet. Duke qenë një fshat peshkimi, porti i tij është shumë i rëndësishëm dhe në të mund të shohim shtëpitë tipike dhe anijet e bukura. Ka disa dyqane dhe restorante për të ndaluar nëse duam ta marrim më lehtë. Në Volendam ata e dinë se kjo është një nga pikat e forta të qytetit të tyre dhe kjo është arsyeja pse ai tashmë ka një prekje më turistike. Një tjetër shëtitje që nuk duhet humbur është ajo e zonës historike të qytetit, me ndërtesa të bukura dhe hapësira të qeta.

Muzeu Palingsound

Muzeu Palingsoundmuseum

Ky është një tjetër muze që mund të shohim në qytetin e Volendam, i cili është kushtuar tërësisht muzikës. Nëse është një temë që ju pëlqen, mund të jetë interesante, pasi mund të shihni instrumente, histori dhe rekorde nga artistë të rëndësishëm. Çmimi është edhe më i ulët se ai i muzeut kryesor dhe është i mbyllur të hënën.

Sint Vicentius Kerk

Kisha Volendam

Shumica dërrmuese e popullsisë së Volendam janë katolikë dhe kjo kishë ndodhet aty ku u ndërtua e para. kisha katolike në 1860. Kjo kishë u zgjerua në disa raste derisa arriti në ndërtimin që shohim sot, me një stil neo-barok.

Marken dhe Edam

djathë edam

Nëse shkojmë të shohim Volendam, ne gjithashtu mund të shijojmë vizita të shpejta në dy qytete të tjera aty pranë dhe po aq piktoreske. Ne i referohemi Marken, i cili shquhet me shtëpitë e tij prej druri të shekullit të XNUMX-të pikturuar me ngjyra të bukura, shumë tipike për Hollandën. Ky qytet është i njohur për stilin e tij tradicional dhe për këtë arsye është gjithashtu shumë i vizituar. Aty pranë mund të shihni Farin e bukur Paard Van Marken. Nga ana tjetër, ne kemi Edam, pranë Volendam, i cili është i famshëm në të gjithë botën për djathrat e tij të rrumbullakët të mbuluar me dylli të kuq. Në korrik dhe gusht çdo të mërkurë ju mund të shijoni tregu tradicional i djathit, një ngjarje që tërheq shumë turistë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*