Çfarë të shohësh në Teruel

Imazhi | Wikipedia

Nga tre provincat që përbëjnë Aragon, Teruel është ndoshta më pak i njohur. Pavarësisht se është një nga më pak të populluarit në Spanjë, ai është një qytet magjepsës jo vetëm për nga historia e tij, por edhe për sa i përket trashëgimisë së tij të pasur kulturore dhe kuzhinës së shijshme.

Në Teruel gjejmë një nga shembujt më të mirë të artit Mudejar në botë, i cili e ka bërë atë të njihet nga UNESCO në 1986 si një Trashëgimi Botërore dhe ka numrin më të madh të ndërtesave Mudejar për metër katror në vend. Kjo është një nga arsyet e fuqishme për të vizituar këtë vend, por nuk mund të harrojmë vendet e tij paleontologjike dhe faktin që po bëhet një provincë kryesore për sa i përket turizmit astronomik për vëzhgimin e qiellit në Spanjë. Dëshironi të zbuloni se çfarë të shihni në Teruel gjatë një largimi? Vazhdoni të lexoni!

Teruel, kryeqyteti i artit Mudejar

Tek Teruel gjejmë një nga shembujt më të mirë të artit Mudejar në botë, i cili e ka bërë atë të njihet nga UNESCO si një Trashëgimi Botërore. Mudejar është një simbiozë e romaneskës dhe gotikës tipike për Perëndimin dhe elementet më karakteristike dekorative të arkitekturës myslimane. Ky stil ndodhi vetëm në Gadishullin Iberik, i cili ishte vendi ku të dy kulturat bashkëjetuan për disa shekuj. Çdo vizitor që i pëlqen arti mesjetar pa dyshim që do të shijojë trashëgiminë e pasur historike dhe artistike të Teruelit.

Katedralja e Santa María u shpall një Trashëgimi Botërore nga UNESCO në 1986 së bashku me kullën dhe kupolën e tempullit. Kulla e saj daton nga viti 1257 dhe i përket modelit të dyerve të kullës me shumë rëndësi në artin Teruel. Shtë një nga monumentet e para Aragonese Mudejar. Konsiderohet Kapelë Sistine e artit Mudejar falë tavanit prej druri polikrom të zbukuruar me motive mesjetare që ofrojnë një vizion të plotë të shoqërisë së Mesjetës.

Imazhi | Javitour

Kullat më të vjetra Mudejar janë ajo e San Pedro dhe ajo e Katedrales. Ata i përkasin mesit të shekullit të trembëdhjetë. Dekori i tij është i matur në krahasim me ato që janë ndërtuar më vonë dhe ka një ndikim të qartë romanik. Tashmë në shekullin e katërmbëdhjetë, kullat e El Salvadorit dhe San Martín u ngritën. Ndërtimit të saj i atribuohet një legjendë tragjike e dashurisë që çdo person nga Teruel di të tregojë. Të dyja janë më të mëdha se ato të mëparshmet, kanë tipare gotike dhe kanë një pasuri dekorative të bollshme.

Kisha e San Pedro de Teruel është një tjetër nga shembujt më të mirë të artit Aragonese Mudejar. Ndodhet afër Plaza del Torico (qendra nervore e qytetit) dhe daton nga shekulli i XNUMX-të pavarësisht nga fakti se kulla e saj është më e vjetër.

Stili i tij është gotik-mudejar por me kalimin e kohës ajo pësoi disa transformime, por më e rëndësishmja ndodhi në fund të shekullit të 1555-të dhe në fillim të shekullit të XNUMX-të, kur Teruel Salvador Gisbert pikturoi muret e tij me një ajër të caktuar historist modernist kështu në modë Shekulli i hershëm. Kjo kishë është e famshme sepse në vitin XNUMX u zbuluan mumiet e Dashamirëve të Teruelit në bodrumin e një prej kishëzave anësore, të cilat tani prehen në një mauzole të bukur ngjitur me kishën e San Pedro.

Monumente të tjera në Teruel

Imazhi | Arainfo

  • Shkallët Ovale: Kjo shkallë e famshme është ndërtuar në vitin 1921 me qëllim të lidhjes së qendrës së qytetit me stacionin e trenit. Stili i tij është neo-Mudejar dhe në mes të tij ka një burim të vogël me një grup skulpturor kushtuar Dashamirëve të Teruelit.
  • Plaza del Torico: Një shesh i vogël i harkuar në qendër të qytetit ku spikat burimi i famshëm me Torico kurorëzuar. Gjatë fundjavës më afër 10 korrikut, festimet e Vaquilla del Ángel festohen dhe Plaza del Torico bëhet pika e takimit për të gjithë vendasit dhe turistët për të parë se si pica që kryeson festimet atë vit vendos shaminë e famshme në statujën e torik. Përgjatë sheshit ju mund të gjeni shumë bare dhe kafene. Zyra turistike është mjaft afër, në Plaza Amantes numër 6.
  • Cisternat mesjetare: Ato janë ndërtuar në shekullin 1,3 me qëllim që të furnizojnë Teruelin me ujë. Ato janë të vendosura në bodrumin e Plaza del Torico dhe mund të vizitohen për vetëm 1 euro. Të miturit dhe pensionistët paguajnë vetëm 11 euro. Orari i hapjes së ambienteve është nga 14 e mëngjesit deri në 17 të pasdites dhe nga 19 e pasdites në XNUMX pasdite megjithëse mund të ndryshojë gjatë pushimeve.
  • Ujësjellës: Ndërtimi i saj është
  • Kjo ishte për shkak të nevojës për të përmirësuar furnizimin me ujë të qytetit, pasi që deri atëherë varej nga cisternat e mëdha dhe disa puse të shpërndara në të gjithë pjesët e tjera të Teruelit. Shtë një nga veprat më të rëndësishme inxhinierike të Rilindjes Spanjolle.

Dinópolis Teruel

Imazh

Nëse keni menduar ndonjëherë se si ishte jeta në këtë provincë paqësore spanjolle miliona vjet më parë, një shëtitje nëpër Dinópolis do të pastrojë të gjitha dyshimet tuaja. Teruel është plot me site paleontologjike në të cilat fosilet e reja të dinosaurëve zbulohen çdo kaq shpesh.

Në vitin 2001 lindi Dinópolis, një park temë unik në Evropë kushtuar dinosaurëve që që kur hapi dyert e tij ka tërhequr miliona njerëz falë kombinimit të suksesshëm të kohës së lirë dhe shkencës.

Teruel ka fituar një vend të privilegjuar në hartën botërore të paleontologjisë. Për të përmendur disa shembuj, ishte në Galve ku u zbulua Aragosaurusi (dinosauri i parë spanjoll) dhe në Riodeva Turiasaurus Riodevensis (dinozauri më i madh në Evropë dhe një nga më të mëdhenjtë në planet).

Astroturizmi në Teruel

Sierra Gúdar-Javalambre në Teruel po vë bast shumë mbi astroturizmin në vitet e fundit. Në qytetin Arcos de las Salinas është e mundur të hetohen formacionet në hapësirë ​​si mjegullnajat, galaktikat, yjet, etj. në Observatorin Astrofizik Javalambre (OAJ).

Ky observator është i vendosur në Pico del Buitre de la Sierra de Javalambre në jug të provincës së Teruelit dhe është nën pronësinë e Centro de Estudios de Física del Cosmos de Aragón (CEFCA), një fondacion që promovon shfrytëzimi shkencor i observatorit. Temat thelbësore që kjo organizatë heton janë Kozmologjia dhe Evolucioni i Galaktikave.

Aktualisht është në procesin e certifikimit si një Rezervë dhe Destinim i Starlight, pasi bëri një hap të madh në kërkimet e astrofizikës me projektin Galactica.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*