Çfarë të shohësh në Valencia

Kryepeshkopata e Valencias

Valencia është qyteti i tretë më i madh në Spanjë dhe një nga destinacionet kryesore turistike në vend, jo vetëm nga pikëpamja kulturore dhe gastronomike por edhe ekoturizmi. Plazhet e saj vlerësohen shumë nga dashamirët e detit dhe falë klimës së butë, Valencia është një destinacion i mirë për t’u vizituar në çdo kohë të vitit.

Nëse dëshironi të shijoni qytetin e Trias si një tjetër Valencian, nuk mund të humbni postimin e mëposhtëm ku zbulojmë vendet më të mira për të parë në Valencia.

Lagja El Carmen

E vendosur në qendrën historike të Valencias, lagjja Carmen është një vend për të endur dhe për të humbur. Një nga lagjet më simpatike në qytet që u rrit midis mureve të krishtera dhe myslimane që është bërë një qendër e kohës së lirë dhe kulturës në Valencia plot vende me një atmosferë rinore të përsosur për të shijuar kuzhinën më të mirë lokale dhe ndërkombëtare dhe për të dalë në mbrëmje.

Përveç kësaj, në lagjen emblematike Carmen të Valencias ka disa nga monumentet më të shquara të qytetit:

Imazhi | Pixabay

Kullat Kuart

Ata ishin pjesë e murit të vjetër mesjetar dhe kishin një funksion mbrojtës. Ato janë portat e vetme në Valencia së bashku me Torres de Serrano që ruhen si monumente në Valencia.

Kullat Serrano

Ato janë një tjetër emblemë e Valencias së bashku me Torres de Quart. Ato janë të vendosura pranë shtratit të vjetër të lumit Turia dhe mund të arrihen për të soditur qytetin nga maja e kullave.

Katedralja e Valencias

A e dini se Kupa e Shenjtë është në Katedralen e Valencias? I vendosur në Plaza de la Virgen, pranë Bazilikës së Virgen de los Desamparados, tempulli u ngrit në tokën që dikur pushtonte një tempull Romak dhe një xhami. I shenjtëruar në 1238, ai i kushtohet Jaume I Pushtuesit dhe stili i tij dominues është gotik, megjithëse mund të gjenden edhe elementë të Rilindjes, Barokut dhe madje edhe Neoklasicizmit, pasi ndërtimi i tij zgjati disa shekuj.

Brenda Katedrales ndodhet Muzeu i Katedrales, i cili ekspozon deri në 90 vepra të stileve të ndryshme artistike, duke theksuar midis tyre kanavacat e Maella dhe Goya ose pikturat në panel të Juan de Juanes si dhe Virgen de los Desamparados de Valencia dhe të krishterë relike. Jashtë, tempulli përbëhet nga Puerta de l'Almoina, Chapel e Sant Jordi, kulla Miguelete në stilin gotik Valencian, Puerta de los Apóstoles dhe Puerta de los Hierros.

Imazhi | Tripkay

Tregu i peshkut në Valencia

Isshtë një nga ndërtesat karakteristike të Valencias dhe një nga shembujt më të mirë të Gotikut Civil Evropian me një funksion komercial dhe tregtar. Wasshtë shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO në 1996 dhe është dalluar si Monument Historiko-Artistik që nga viti 1931. Tregu i peshkut në Valencia u ndërtua gjatë shekullit të XNUMX-të e njohur si Epoka e Artë e Valencias në rritjen e plotë ekonomike të Kurorës së Aragonës.

Tregu Qendror

Që nga Mesjeta, Tregu Qendror i Valencias gjithmonë ka pasur një thirrje tregtare. Më parë kjo veprimtari kryhej me tezga në natyrë dhe në fund të shekullit të XNUMX u vendos që të ndërtohej një ndërtesë që do të strehonte tregun. Me fillimin e shekullit, kapaciteti i tij duhej të zgjerohej dhe për këtë ai e pajisi atë me një estetikë moderniste që ishte shumë e njohur në atë kohë, bazuar në materiale të tilla si qeramika, hekuri ose qelqi, duke arritur forma me një optikë dhe plastikë të shkëlqyeshme efekt

Valencia

Oqeanografike

Që kur hapi dyert në 2003, Oceanogràfic i Qytetit të Arteve dhe Shkencave në Valencia është bërë akuariumi më i madh në Evropë. PPër shkak të dimensioneve dhe dizajnit të tij, si dhe koleksionit të tij të rëndësishëm biologjik, ne po përballemi me një akuarium unik në botë në të cilin përfaqësohen ekosistemet kryesore detare të planetit. dhe ku bashkë me kafshët e tjera bashkëjetojnë delfinët, peshkaqenët, vulat, luanët e detit ose speciet aq kurioze sa belugat dhe molusqet, të vetmit ekzemplarë që mund të shihen në një akuarium spanjoll.

Një nga veprat më të rëndësishme të Oceanogràfic de Valencia është përkushtimi i saj ndaj natyrës dhe aftësia e tij për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e kujdesit të saj. Ideja prapa kësaj hapësire unike është që vizitorët në Oceanográfic të mësojnë karakteristikat kryesore të florës dhe faunës detare nga një mesazh respekti për ruajtjen e mjedisit.

Kopshtet e lumit Turia

Ky park urban me sipërfaqe 110 hektarë është një nga parqet më të vizituara në Spanjë. Ajo e ka zanafillën në vitin 1986, kur një përmbytje dha një pjesë të zbrazët që u përdor për kohën e lirë të Valencianëve. Kopshti Turia kufizohet gjithashtu nga Bioparc, Qyteti avangardë i Arteve dhe Shkencave, Parku Gulliver, Palau de la Música dhe Parku Cabecera.

Mijëra njerëz e vizitojnë atë çdo vit dhe shumë Valencianë priren të bëjnë pikniqe dhe të kalojnë ditën në fundjavë.

Imazhi | Pixabay

Biopark

Bioparc është një kopsht zoologjik i vendosur në skajin perëndimor të Kopshtit Turia, i cili u përurua në vitin 2008 për të zëvendësuar kopshtin zoologjik të vjetër të Valencia. Parku është i ndarë në katër bioma: savana e lagësht, savana e thatë, pyje të Afrikës Ekuatoriale dhe Madagaskar. Të gjithë strehojnë deri në 4000 kafshë të qindra specieve të ndryshme.

Kjo hapësirë ​​natyrore e përkryer për tu vizituar me familjen. Bioparc është një mjedis origjinal dhe magjik me një program të aktiviteteve të kohës së lirë falas me përmbajtje rekreative-arsimore që u tregojnë vizitorëve rëndësinë e ruajtjes së planetit.

Për horchatën e shijshme!

Një vizitë tek një turist gjithmonë ju bën të keni etje, kështu që nuk ka asgjë më të mirë për të rimbushur bateritë sesa të keni një horchata autentike valenciane. Kjo pije e shijshme kaq e njohur në Spanjë është perfekte për të rrahur nxehtësinë dhe për të zbuluar aromën e Valencias. Ka shumë zona me cilësi të shpërndara nëpër qytet. Një këshillë: shoqëroni horchatën tuaj me disa fartone, një ëmbëlsirë tipike që shoqërohet gjithmonë me horchata. E shijshme!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*