Çfarë të vizitoni në Toledo

Imazhi | Pixabay

Toledo është një nga qytetet mesjetare më të bukura dhe më të ruajtura në Evropë. Isshtë mbiquajtur 'qyteti i tre kulturave' për shkak të asaj bashkëjetese shekullore midis të krishterëve, hebrenjve dhe arabëve, u shfaq një pasuri e madhe monumentale që çdo vit tërheq mijëra turistë nga të gjitha qoshet.

Kjo trashëgimi historike artistike për të parë në Toledo e kthen kryeqytetin antik të Spanjës në një muze të hapur, të shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO. Bashkohuni me ne në këtë udhëtim në kohë për të zbuluar se çfarë të shihni në një nga qytetet më simpatike në Evropën Jugore.

Katedralja e Santa Maria

Isshtë një kryevepër e arkitekturës gotike spanjolle dhe një nga vendet thelbësore për të vizituar në Toledo. Pjesa e jashtme e saj është spektakolare dhe karakterizohet nga tre fasada: ajo kryesore (e zbukuruar me bollëk ku bie në sy një kullë e lartë 92 metra), Puerta del Reloj (fasada më e vjetër) dhe Puerta de los Leones (e fundit që do të ndërtohet) )

Për të parë brendësinë është e nevojshme të blini një biletë. Gjëja më e këshillueshme është të blini të plotë pasi ju lejon të vizitoni një manastir dhe të ngjiteni në kullë, nga ku ka pamje fantastike të qytetit. Për të gjithë këtë duhet të shtojmë se ju do të jeni në gjendje të shihni altarin e bukur, shtëpinë e kapitullit, dritaret e qelqit me njolla, kishëzën Mozarabic, thesarin, zonën e muzeut me sakristi dhe në Kapelën e Re të Mbretërve ku mbetjet e disa mbretërit e qytetit pushojnë. Dinastia Trastamara.

Manastiri i San Juan de los Reyes

Manastiri i San Juan de los Reyes u ngrit me kërkesë të Monarkëve Katolikë në 1476 dhe konsiderohet shembulli më i mirë i stilit Gotik Elizabethan. Fasada e veriut është e bukur, por më e mira është brenda: manastiri i saj dy katësh me skulptura dhe elemente zbukuruese që ndërthur stilet gotike dhe Mudejar. Në katin e sipërm, një përmendje e veçantë meriton tavanin e bukur me kafe dhe tashmë brenda kishës altari i imponuar i Kryqit të Shenjtë.

Alcazar i Toledos

Imazhi | Pixabay

Në pjesën më të lartë të qytetit, një ndërtesë dallohet në çdo pamje panoramike të Toledos: Alcazari i saj. Besohet se në këtë vendndodhje kishte lloje të ndryshme të fortesave që nga kohërat romake duke pasur parasysh shikimin e mirë të terrenit nga ky vend.

Më vonë, Perandori Carlos V dhe djali i tij Felipe II e rivendosën atë në vitet 1540. Në fakt, pushtuesi Hernán Cortés u prit nga Carlos I në Alcázar pasi mposhti perandorinë Azteke. Shekuj më vonë, gjatë Luftës Civile Spanjolle, Alkazari i Toledos u shkatërrua plotësisht dhe duhej të ndërtohej përsëri. Aktualisht ajo është selia e Muzeut të Ushtrisë, kështu që për të parë brendësinë e tij duhet të blini një biletë.

Sidoqoftë, hyrja në Bibliotekën e Castilla-La Mancha, në katin e fundit të Alcázar të Toledos, është falas dhe ka pamje të mrekullueshme të qytetit.

Shën Mëria e Bardhë

Në lagjen e vjetër hebraike të Toledos është ajo që ishte një sinagogë e shndërruar në një kishë me emrin e Santa María la Blanca. Isshtë një ndërtesë Mudejar e ngritur në 1180 për adhurimin hebre që shquhet për pjesën e jashtme të saj të rreptë krahasuar me brendësinë e bukur të harqeve patkua, shtyllat tetëkëndëshe dhe muret e bardha.

Një sinagogë tjetër që ia vlen të vizitohet është sinagoga El Tránsito e shekullit të XNUMX-të, e cila strehon muzeun Sefardik dhe ka një tavan mbresëlënës me kafe prej druri që ia vlen të shihet.

Ura Alcantara

Imazhi | Pixabay

Mënyra më e zakonshme për të hyrë në qytetin me mure të Toledos nëse mbërrini me autobus ose tren është të kaloni urën romake të Alcantara. Ajo u ndërtua në lumin Tagus në 98 pas Krishtit dhe është gati 200 metra e gjatë dhe 58 metra e lartë. Harku i saj qendror i kushtohet perandorit Trajan dhe popujve përreth që bashkëpunuan në ndërtimin e tij.

Nëse ju pëlqejnë urat në Toledo, duhet të njihni edhe urën San Martín nga koha mesjetare, e cila gjithashtu kalon lumin Tagus por ndodhet në anën tjetër të qytetit.

Sheshi Zocodover

Plaza de Zocodover, qendra nervore dhe sheshi kryesor për shumë shekuj, është një nga vendet me më shumë atmosferë për të parë në Toledo. Shtë një shesh me portik i rrethuar nga ndërtesa të arkitekturës Castiliane ku në të kaluarën mbaheshin tregje, dema, parada ... Sot shumë njerëz nga Toledo shkojnë në qendrën historike për të bërë një shëtitje të këndshme nëpër shesh ose për të pirë një në një të tarracave të saj. Përveç kësaj, këtu janë disa nga dyqanet që shesin marzipanin më të mirë në Castilla-La Mancha. Nuk mund të largohesh pa e provuar!

Kisha e Santo Tomé

Në këtë kishë është një nga veprat më të njohura të El Greco: "Varrimi i Kontit të Orgazit". Për ta parë atë duhet të paguani një biletë për të hyrë në ambientet e brendshme. Kjo pikturë u bë për nder të këtij fisniku i cili ishte një dashamirës i rëndësishëm në Toledo dhe u shqua për aktet e tij të bamirësisë, duke kontribuar në rindërtimin e kishave famullitare si kjo.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*