Krabi, çudi në Tajlandë

Tajlandë ka shumë peisazhe të bukura natyrore. Kur bëhet fjalë për natyrën, Tailanda është padyshim një parajsë në Azinë Juglindore, dhe Krabi një nga destinacionet më të njohura. Krabi është një qytet dhe një provincë dhe si i tillë ka shumë parqe natyrore, një vijë bregdetare të bukur dhe një pjesë të ishujve të rënë nga qielli.

Krabi zotëron shumë nga kartolinat më të njohura dhe të njohura të Tajlandës, kështu që nëse planifikoni një udhëtim, shkruani të gjitha informacionet që kemi sot në lidhje me të. destinacioni i plazheve, sporteve diellore dhe ujore.

Krabi

Isshtë një nga provincat e Tajlandës, al në jug të vendit dhe në bregdet. Lumi me të njëjtin emër rrjedh këtu dhe në vetë bregdetin është Gjiri Phang Nga dhe ishujt e tij të bukur. Sigurisht, me bukuritë e tilla natyrore, turizmi është aktiviteti kryesor në këtë zonë.

Që nga viti 1999 qyteti ka një aeroport ndërkombëtar kështu që ju mund të shkoni direkt atje ose të udhëtoni me rrugë 800 kilometra që e ndajnë atë nga Bangkok. Megjithëse është një zonë turistike, nuk ka shumë kohë që turizmi mbërriti këtu, por do të gjeni hotele të mëdha ose shtëpi me qira të tipit njëkatëshe.

Dua te them oferta e akomodimit është e larmishme përsa i përket çmimeve dhe stileve dhe, në përgjithësi, gjithçka ndodhet përreth plazheve. Ju mund të qëndroni në qytet ose në plazhet e Phra Nang, Rai Ley dhe Ao Nang. Krabi është i ndarë në tetë rrethe ku jetojnë gjithsej 344, 61 njerëz. Mountainshtë malore dhe provinca përfshin 130 ishuj me mangrova dhe pemë Cassis, mango, palma, gome dhe madje edhe pemë kafeje.

Përtej plazheve, Krabi ka parqe natyrore dhe një vend kaq i shkëlqyeshëm për t'u çlodhur. Nuk është Parku Kombëtar Hat Noppharat Thara-Ko Phi, pjesë në kontinent, pjesë në ishuj, Ishujt Phi Phi, ku u filmua La Playa me Leo Di Caprio, Për shembull, ai Parku Kombëtar Ko Lanta me ishuj koralesh dhe shumë më tepër.

Turizmi Krabi

Pastaj, Çfarë mund të bësh në krabi? Zhytja, shikimi i shpendëve, banja në diell, pjesëmarrja në ngjarje kulturore, relaksimi i madh dhe madje edhe banja në një hotel. Lidhur me buceo Ka shumë agjenci që ju mund të punësoni për të kënaqur veten ose ta bëni atë më profesionalisht. Kjo do të thotë, ka turistë që nuk duan të kalojnë dhjetë orë në një anije vetëm për t'u zhytur dy herë kështu që në atë kuptim mbase turnet e periskop ose udhëtimet me anije më të thjeshtë për të notuar dhe jo shumë tjetër.

Vendet e zhytjes janë ishujt lokalë të Ao Phra Nang, Parkut Detar Kombëtar të Ishujve Phi Phi, Gërmadha e King Cruiser, Anemone Reef dhe Shark Point, për shembull. Për të vizituar këto site ka turne të shkurtra që largohen në 12 dhe kthehen në 2 të pasdites. Turne më të gjata nisen në mëngjes dhe kthehen midis 6 dhe 8 të natës.

Siç thamë më parë ju gjithmonë mund të shmangni zhytjen dhe snorkeling dhe vetëm shëtisni midis ishujve dhe notoni pakose Rreth këtu ka rreth 200 ishuj dhe ishuj. Një destinacion i mirë është ishujt e Koh Rock, bashkuar nga një kanal koral që është një vend fenomenal për të njohur. Ekziston edhe Ishulli i kafkës ose shkëmbinjtë marramendës të Koh Talabeng. Cilado qoftë destinacioni juaj, ju gjithmonë mund të merrni me qira një varkë për disa orë ose për tërë ditën.

La bregdeti shkëmbor i Krabit Ju fton të ecni dhe të ngjiteni, veçanërisht profili i gadishullit Railay ose plazhi i largët i Tonsai. Çfarë faqesh! Një tjetër aktivitet popullor është kajak, diçka që lejon të njohësh shpella detare dhe formacione të rralla shkëmbinjsh, laguna të fshehura, mangrova të bollshme. Në këtë kuptim, një nga destinacionet më të njohura të kayaking është Ao Thalane.

Pellgu Emerald është një tjetër destinacion popullor, në Park natyre Thung Teo Forest. Këtu ka shtigje midis ujëvarave për të kaluar dhe nëse ju pëlqen të ecni gjithmonë mund të eksploroni shpellat në bazën e Khao Khanab Nam ose të ngjiteni në pikën piktoreske Kh Phi Phi.

por ka tempuj rreth Krabit? Po, ka tempuj dhe faltore. Më e popullarizuara është Tempulli i Shpella Tiger ose Wat Tham Sua. Për ta arritur atë duhet të ngjitesh si një mijë shkallë dhe në krye ka statuja të Budës dhe faltore dhe shpella për të eksploruar. Në vetë qytetin ju mund të vizitoni kodrën e Wat kaew korawaram me shumë murale.

Por pa dyshim që plazhet e krabit ato janë magneti kryesor për mijëra turistë që mbërrijnë çdo sezon. E gjithë provinca ka plazhe sublime për të kaluar ditën barkun lart në rërë të bardha, duke u freskuar herë pas here në ujërat bruz.

Ndër plazhet më të njohura janë ato të Ao Nang dhe Long Beach, në Koh Lanta dhe atë të Gjiri i Tonsai, në Koh Phi Phi. Në cilindo nga këto plazhe ka aktivitete të ofruara dhe komoditete, por nëse doni diçka më të relaksuar mund të drejtoheni drejt plazhit Pra nang, Tub Kaek, Gjiri Kantiang ose Laem Tong.

Tajlanda edhe këtu ka shumë jetë nate dhe kjo është e përqendruar më shumë se gjithçka në Ao Nang, plazhi kryesor në kontinent, bare, klube, restorante, njerëz kudo. nga diçka më elegante te thjeshtësia e një shiriti në rërë. Ju mund ta filloni mbrëmjen duke ecur nëpër tregu i krabiut, të Premten, të Shtunën dhe të Dielën, me rrugën e mbyllur për makina dhe gjithçka plot me shitës, dhe nga atje mund të qëndroni për darkë dhe të kërceni ose të pini deri në agim.

Nëse shkoni afër fundit të vitit mund të shijoni Festa e Krabit i cili zhvillohet në nëntor dhe feston pikërisht hapjen e sezonit turistik me gara të sporteve ujore, shfaqje kulturore dhe më shumë. Por nuk është koha e vetme e vitit në të cilin ka festivale ose ngjarje kulturore: më 5 dhjetor festohet ditëlindja e mbretit në shkallë kombëtare, nga 13 deri më 15 prill ka shumë kulturë dhe tradita në ajër pasi që sipas kalendarit Thai është Viti i Ri Hënor dhe të gjitha imazhet e Budës lahen.

Pastaj, 15 maj është ditëlindja e Budës dhe muajt qershor dhe nëntor janë muajt hënorë, plus 12 gusht, që është ditëlindja e mbretëreshës dhe në nëntor Festivali Loi Krathong. Të argëtohemi!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*