10 gjërat kryesore për të bërë në Madrid

Madridi është një qytet plot mundësi, i cili ofron një larmi të gjerë të aktiviteteve kulturore dhe të kohës së lirë. Ideale për të kaluar një fundjavë të gjatë, kryeqyteti spanjoll është plot bare, monumente dhe rrugë perfekte për shëtitje dhe njohje të qytetit në thellësi. Në këtë kuptim, një mënyrë e mirë për të njohur qytetin mund të jetë duke bërë një turne falas në Madrid me Guruwalk. Tjetra, ne propozojmë 10 gjërat kryesore për të bërë në Madrid, një nga qytetet më simpatike në España.

Ecja e Artit

El Paseo del Arte shtrihet për një kilometër në gjatësi ku ndodhen Muzeu Prado, Muzeu Thyssen-Bornemisza dhe Muzeu Reina Sofía. Kështu, nëse dëshironi t'i vizitoni të gjithë, është e mundur të blini Kartën Paseo del Arte që përfshin hyrjen në të tre. 2019 është gjithashtu një datë e veçantë për të vizituar Muzeun Prado pasi që këtë vit po feston njëqindvjetorin e tij. Ka edhe muze të tjerë si ai Muzeu i dyllit ose muzeu arkeologjik që ia vlen të vizitohet.

Parku Retiro

Ju nuk do të jeni në gjendje të thoni se e keni njohur Madridin nëse nuk shkoni në Parkun Retiro. Konsiderohet mushkëria e gjelbër e qytetit, Parku Retiro përbëhet nga 118 hektarë ku mund të ecni, të bëni një udhëtim me varkë ose të bëni një piknik. Ndër kopshtet e tij të ndryshme, pikat kryesore janë kopshti Vivaces, kopshtet Cecilio Rodríguez dhe Rosaleda. Në Parkun Retiro ekziston edhe ai i njohur si Palacio de Cristal, i cili sot përdoret si një sallë ekspozite.

Gjurmët

El Rastro zhvillohet të Dielën në mëngjes dhe pushime dhe ka një histori të gjatë, pasi është 250 vjeç. Në të mund të gjesh nga rrobat e përdorura, librat dhe orenditë deri te sendet e koleksionit të vërtetë. Mbajtur në shpatin Ribera de Curtidores, në lagjen Lavapiés, tregu Rastro është shpallur një Trashëgimi Kulturore e Popullit të Madridit.

Stadiumi Santiago Bernabeu

Edhe nëse nuk jeni adhurues i madh i futbollit, Stadiumi Santiago Bernabeu. Inauguruar në 1947, ai ka një kapacitet prej më shumë se 80.000 njerëz. Duke e vizituar atë mund të bëni një turne që përfshin hyrjen në zona të fushës siç janë kutia presidenciale, fusha e lojës ose dhomat e ndërrimit të lojtarëve. Kur bëni një turne mund të shihni edhe trofetë e arritur nga Real Madrid me kalimin e kohës.

Pallati Mbretëror

Pallati Mbretëror është pallati më i madh në të gjithë Evropën Perëndimore, me më shumë se 3.000 dhoma të shpërndara në 135.000 metra katrorë. Sot, Pallati është një hapësirë ​​e rezervuar ekskluzivisht për kryerjen e ceremonive shtetërore, megjithëse mund të vizitohet gjithashtu. Rrethinat e Pallatit Mbretëror janë një nga vendet më ideale për të shijuar një perëndim të diellit në qytetin e Madridit. Nga ana arkitektonike, Pallati ndryshon nga të tjerët për stilin e tij barok.

Tempulli i Debodit

Tempulli i Debod është një tjetër nga vendet më të përsosura për të shijuar si një muzg ashtu edhe një natë me yje. I vendosur në Parque del Cuartel de la Montaña, ky tempull egjiptian iu dhurua Spanjës nga qeveria e atij vendi për të parandaluar zhdukjen e tij për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga ndërtimi i një dige.. Brenda ndërtesës, ju mund të gjeni projeksione audiovizive ku historia dhe detaje të tjera kurioze rreth tempullit shpjegohen me hollësi.

Dera e diellit

Puerta del Sol është qendra emblematike e qytetit, një vend bashkimi dhe protestash të shumta në rrugë. Ai gjithashtu përmban disa nga ikonat më përfaqësuese të qytetit: ora Casa de Correos, pllaka Kilometer Zero dhe statuja e Ariut dhe Pema e Luleshtrydheve..

Tarracat e La Latina

Tarracat që ndodhen në lagjen La Latina janë ndër më të bukurat në të gjithë Madridin. Megjithëse ka ndryshime në çmim, në një udhëtim në qytet ia vlen të zgjedhësh një institucion pak më të shtrenjtë që na ofron pamje spektakolare, një menu të larmishme dhe karakterin autentik që përcakton lagjen.

Baret e koktejve të Chueca-s

Chueca është ende sot një nga lagjet e Madridit me më shumë jetë nate. Plot me bare të vogla dhe pub, lagjja ka disa qendra të jashtëzakonshme si Bar Chicote, të caktuara në tre raste si bari më i mirë në Evropë. Sidoqoftë, në Chueca ka një larmi të madhe vendesh që shkojnë nga kafenetë e vogla kulturore në klubet e mëdha të natës. Midis të parëve, spikat dhoma Libertad 8, ndërsa midis këtyre të fundit ajo e njohur si Teatro Barceló TClub.

Gran Vía

Duke ecur në Gran Vía është duke jetuar Madrid njëqind për qind. Plot dyqane dhe një atmosferë të shkëlqyeshme, Gran Vía është një nga arteriet kryesore të qytetit, si dhe rruga më e famshme në kryeqytetin spanjoll.. Në një shëtitje përgjatë Gran Vía mund të shihni ndërtesën emblematike të Metropolit, ndërtesën e Telefónica, Palacio de la Prensa, Teatrin Rialto, Plaza de Callao dhe Ndërtesën España.

Sigurisht që ka edhe shumë të tjerë vendet thelbësore në Madrid për të plotësuar këtë listë të 'cfare te shohesh'Edhe pse me këto 10 pika interesi, ju mund të filloni të njiheni me kulturën, artin dhe historinë e kryeqytetit spanjoll.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*