10 nga plazhet më të mira në Tenerife

Plazhet me rërë të zezë

Tenerife është një nga ishujt më të vizituar që ofron fluturime të lira gjatë gjithë vitit në dy aeroportet e saj dhe që gjithashtu ka një klimë të mrekullueshme subtropikale që ofron temperatura të shkëlqyera në çdo kohë. Isshtë vendi ideal për të shijuar një pushim të gjatë, një largim të shkurtër ose për t'i shpëtuar dimrit, duke kërkuar plazhet e tij ideale.

Ne do të shohim disa nga plazhet më të mira në Tenerife, megjithëse natyrisht nuk janë të gjitha ato që duhet të vizitojmë. Ishulli ka shumë zona me rërë të shkëlqyeshme për të shijuar një pushim të mirë, dhe ka edhe plazhe të mirënjohura si në veri dhe në jug. Rekomandimi është që të merrni një makinë për të vizituar shumicën e këtyre plazheve.

Los Cristianos

Los Cristianos

Ky është një plazh urban dhe pa dyshim që është një vend që të gjithë e njohin, pasi që nga vitet '60 ishte një nga zonat e para me rërë për të pritur turizmin masiv. Nuk është aq e bukur sa plazhet e tjera që gjenden në mjediset natyrore, por e vërteta është se është një nga plazhet më të njohura, është në një vend shumë turistik dhe mund të qëndrojmë disa hapa larg tij. Përveç kësaj, ka të gjitha llojet e shërbimeve, dyqane dhe restorante afër, duke e bërë atë një të preferuar për familjet. Shtë në jug të ishullit, në Arona dhe afër aeroportit Tenerife South, kështu që është një plazh i rehatshëm për të gjithë.

El Médano dhe La Tejita

La Tejita

Nëse arrini në aeroportin e Tenerife Jugut, tashmë mund ta shihni këtë plazh me malin e pagabueshëm të tokës së kuqe nga aeroplani. Është mali është ai që ndan plazhet e El Médano dhe La Tejita, duke qenë plazhe shumë të njohura për sporte të tilla si kitesurfing. Në rrëzë të malit ka një zonë për nudistët dhe në mal mund të bëni shtigje shëtitjeje për të kaluar ditën.

Bollullo

Bollullo

El Bollullo është një nga plazhet më të bukura të Tenerife dhe në të mund të gjejmë rërën tipike vullkanike dhe të errët të ishullit. Isshtë vetëm 45 minuta nga Puerto de la Cruz, në veri të ishullit dhe ka një atmosferë të qetë dhe të njohur, të rrethuar nga hapësira natyrore.

Teresitas

Plazhi Las Teresitas

Las Teresitas është një tjetër plazh pranë një vendi turistik në Santa Cruz. Shtë një plazh i gjerë, lehtësisht i arritshëm dhe me shërbime të shkëlqyera për të gjithë familjen. Fakti interesant është se është një plazh artificial që u krijua për të rritur kërkesën turistike të kryeqytetit. Nga Santa Cruz është e mundur të marrësh një autobus për të arritur në rreth dhjetë minuta, kështu që është vendi për të bërë banja dielli nëse qëndrojmë në kryeqytet. Aty pranë është fshati piktoresk i peshkimit të San Andrés.

Pulëbardhat

Pulëbardhat

Plazhi i Las Gaviotas është gjithashtu afër kryeqytetit, dhe në të mund të bëni fotografi të bukura, pasi ajo ka rërë shumë të errët dhe male të bukura vullkanike që zbresin në plazh.

Plazhi Benijo

Plazhi Benijo

Me sa duket ky është një nga plazhet më të njohura për shijoni perëndimin e diellit në ishull. Malet Anaga karakterizojnë këtë plazh dhe krijojnë mjedisin ideal për të bërë foto spektakolare ndërsa dielli perëndon. Ky plazh është zgjedhur nga shumë për sporte ujore. Nuk është aq i përshtatshëm për familjet, pasi nuk ka shumë shërbime.

Plazhi Garañona

Plazhi Garañona

Ky është një nga plazhet më spektakolare dhe të bukura në ishull. Në Tenerife ka shumë plazhe që janë bërë vende të masave, por ajo ka ruajtur bukurinë e saj natyrore, në një pjesë të madhe sepse aksesi i tij është i vështirë. Nuk është i përshtatshëm për familjet ose për ata që duan të parkojnë para plazhit dhe të kalojnë një ditë me shërbimet aty pranë. Por është ideal për ata që duan të shijojnë një nga ato plazhet që ende duken të egra. Noti nuk rekomandohet pasi ka gjithnjë valë dhe det të trazuar, gjë që është ideale për disa sporte ujore.

Pellgu i Eres

Pellgu i Eres

Ky nuk është një plazh në stilin e zakonshëm, përkundrazi është një kënd që është shndërruar në një pishinë natyrore. Ndodhet në bregdetin verior, në La Guancha. Një vend vërtet i bukur për tu larë pa probleme, pasi do të mbrohemi nga shkëmbinjtë.

Plazhi i Trojës

Plazhi i Trojës

Një nga Zonat më turistike në jug të Tenerife është Costa Adeje, dhe pa dyshim që do të jetë një nga vendet ku do të kërkojmë strehim nëse zbresim në aeroport në jug të ishullit. Pra, ne duhet ta vendosim plazhin e Trojës midis vendeve tona të preferuara. Isshtë një plazh i gjerë që zakonisht është mjaft i mbushur me njerëz në sezonin e lartë, por pozitivja është se ka shumë shërbime, nga hamakët deri te mundësia e praktikimit të sporteve ujore ose lokaleve të plazhit pranë. Një plazh tjetër afër qytetit që është ideal për familjet dhe ata që qëndrojnë në Costa Adeje, për të shfrytëzuar sa më shumë ditën.

Ndihma

Plazhi El Socorro

Ky është një plazh përshtatur për njerëzit me lëvizshmëri të reduktuar, i cili gjithashtu ka një flamur blu dhe shërbime të ndryshme. Isshtë një plazh i vogël në veri të ishullit që madje ofron zona me Wi-Fi.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*