10 nga plazhet më të mira në botë në vitin 2017

Plazhet më të mira

Çdo vit renditjet bëhen përsëri për të përcaktuar se cilat janë destinacionet më të mira, ato më të lira, apo plazhet më të mira në botë. Në këtë 2017 kemi një listë tjetër të 10 plazhet më të mira në botë. Disa përsërisin përsëri, dhe është se ato janë parajsa autentike dhe të tjerët shfaqen si destinacione të reja.

Nëse jeni një nga ata që adhurojnë plazhet dhe nuk mund të mendojnë për pushime në ndonjë mënyrë tjetër, shijoni këtë renditje në të cilën ju tregojmë plazhet me rërë më të mirë në botë. Me siguri ka shumë më tepër që mund t'ju pëlqejnë, me destinacione të tjera, por kjo është lista e bërë nga TripAdvisor sipas mendimeve dhe votave të përdoruesve të saj.

Baia do Sancho në Brazil

Baia do Sancho

Ky plazh ndodhet në arkipelagun Fernando de Noronha. Isshtë një parajsë e vërtetë dhe kjo është arsyeja pse është zgjedhur për disa vite si plazhi me i mire ne bote në listën e TripAdvisor nga përdoruesit e saj. Ky arkipelag është shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO. Ujërat e tij bruz, rëra e pastër dhe bimësia e trashë që e rrethon e bëjnë atë një parajsë të vërtetë për shumë njerëz.

Grace Bay në Ishujt Turk dhe Kaikos

Hiri i gjirit

Ishujt Turk dhe Kaikos janë një Territori britanik jashtë shtetit afër Tahiti. Ky është konsideruar si një nga destinacionet më të mira të zhytjes në zonë, dhe ujërat e tij të pastër janë idealë për sporte. Midis plazheve të shumtë dhe shumë të bukur që mund të gjejmë në ishull, ai që zakonisht bie në sy është Grace Bay, me ujërat e tij bruz dhe rërën e bardhë të imët.

Plazhi i Shqiponjës në Aruba

Plazhi Shqiponja

Ky vend dikur i përkiste Antileve Hollandeze dhe sot është një vend ishull autonom i Mbretërisë së Hollandës. Aktualisht i përket Antilet e Vogla, dhe në të mund të gjejmë një tjetër nga ato plazhet e pabesueshme, Plazhin Eagle, një nga më të njohurit. Kufizuar nga rruga, është një plazh lehtësisht i arritshëm, i cili zakonisht është shumë i mbushur me njerëz dhe në të cilin ka gjithashtu të gjitha llojet e shërbimeve dhe shumë sporte ujore mund të praktikohen. Ndan me plazhet e tjera rërën e imët dhe shumë të pastër dhe ujërat bruz.

Plazhi i Parajsës në Kubë

Plazhi i Parajsës

Në Kubë gjejmë një plazh tjetër mbresëlënës që, siç thotë emri i tij, është një parajsë e vërtetë. Playa Paraíso është një zonë me rërë në Cayo Largo del Sur. Isshtë rreth pesë kilometra nga zona e hotelit, e cila siguron qetësi më të madhe, pasi që këto vende turistike priren të ndalojnë së qeni një parajsë për shkak të tepërt të hoteleve dhe njerëzve. Sido që të jetë, në këtë plazh nuk heqim dorë nga palapat, ato çadrat prej kashte, apo shezlongët.

Plazhi Siesta në Florida

Plazhi Siesta

La Plazhi kryesor i Siesta Ndodhet në Sarasota County, në Florida perëndimore. Në këtë plazh të bukur dhe të stërmadh mund të shohim kasollet e mëdha të shpëtimit, kaq tipike në Shtetet e Bashkuara, të pikturuara me ngjyra të ndezura. Përveç kësaj, është një vend i përsosur për të shijuar një ambient argëtues dhe të gjitha llojet e aktiviteteve dhe kohën e lirë.

Plazhi La Concha në Spanjë

Plazhi La concha

Ne gjejmë midis kësaj liste një nga plazhet në Spanjë. Megjithëse ka zona me rërë ku moti tenton të shoqërojë shumë më tepër gjatë vitit, në Santander ne gjejmë një plazh të bukur dhe të famshëm, Plazhi La Concha, e cila është bashkuar në këtë renditje. Kjo zonë me rërë ka rërë të bukur të bardhë, dhe është një plazh urban. Përveç gjetjes së shumë aktiviteteve në sezon, dhe lokale pranë, ne kemi Paseo de la Concha të bukur, ideal për të shijuar plazhin nga një këndvështrim tjetër.

Plazhi i Veriut në Meksikë

Plazhi i Veriut

Playa Norte ndodhet në Zona Isla Mujeres, në Meksikë, një nga vendet më turistike. Shtë një zonë ku janë edhe hotelet dhe vendpushimet më të mira, kështu që mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyeshme. Ky plazh është i veshur me palma, me rërë të bardhë dhe ujëra bruz.

Plazhi Radhanagar në Indi

Radhanagar

Ky plazh është në Indi, në Ishulli Havelock. Mund të arrihet lehtësisht me rrugë, dhe është konsideruar prej kohësh një nga plazhet më të mira në të gjithë Azinë. Shtë një plazh i rrethuar me bimësi, i qetë dhe me rërë të bardhë dhe të butë të bukur dhe ujëra transparentë ku mund të bëni zhytje dhe sporte të tjera.

Plazhi Elafonisi në Greqi

Elafonisi

Elafonisi është një nga plazhet më të mira në Kretë, i njohur mirë për të rërë rozë, gjë që e bën atë shumë të veçantë. Përveç kësaj, ky plazh është i vendosur në një park kombëtar, një zonë e mbrojtur e natyrës e rrethuar me duna. Ka ujëra të ngrohtë dhe të qetë, gjë që e bën të përsosur të shkosh me familjen.

Gjiri i Galapagos Beach Tortuga në Ekuador

Plazhi Galapagos

Ky është plazhi i fundit në listë, ai i Galapagos Beach, në Ekuador. Një vend i natyrës së egër ku është e zakonshme të shihet iguanat që ecin në plazh ose pelikanët.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*