10 nga vendet më të bukura në Galicia

Vendet më të bukura

Galicia është një nga destinacionet që është rritur më shumë në vitet e fundit në Spanjë, dhe kjo është për shkak se njerëzit kanë kuptuar se sa mund të ofrojë ky komunitet verior. Nga plazhet e bukura në ishujt parajsorë, në fshatrat mesjetare, fshatrat e peshkimit dhe peisazhe të mahnitshme. Kjo është arsyeja pse ne duam të bëjmë një turne në 10 nga vendet më të bukura në Galicia.

Këto vende janë ndër më të bukurat, megjithëse nuk duam të themi se janë të vetmet, dhe kjo tokë është e mbushur me vende për tu zbuluar. Por sigurisht që janë vendet e veçanta që duhet të vizitojmë Nëse do të shkojmë në Galicia, atëherë merrni një laps dhe letër dhe filloni të bëni një listë të gjërave të domosdoshme për kur të shkoni me pushime.

katedralja e Santiagos në Kompostela

Katedralja e Santiago

Qëllimi përfundimtar i të gjithëve Caminos de Santiago është Katedralja e Santiago, dhe megjithëse nuk shkojmë si pelegrinë, është padyshim një nga pikat që duhet të vizitohet kur shkon në Galicia. Një katedrale në të cilën fasada e saj në stilin barok shquhet me një gur të njollosur gjithmonë nga lagështia e vazhdueshme e klimës Galike. Por nuk është e vetmja gjë për të parë, por ne gjithashtu mund të bëjmë një shëtitje për të parë Torre de la Berenguela, dhe të shkojmë brenda për të admiruar botafumeiros e famshme dhe statujën e apostullit.

Fari i Fisterrës

Far Finisterre

Një tjetër nga vendet më të vizituara në Galicia është Far Finisterre ose Fisterra, vendi që romakët besonin se ishte fundi i botës. Thuhet se pasi të arrijnë Katedralen, pelegrinët duhet të përshkojnë rrugën prej 98 kilometrash në Cabo Fisterra për të pastruar shpirtrat e tyre dhe për të përfunduar ritualin. Shumë e bëjnë, dhe kjo është arsyeja pse ajo merr gjithnjë e më shumë vizita. Por duke lënë mënjanë këto rituale, të shohësh një perëndim të diellit në këtë vend është diçka shumë e veçantë, të cilën duhet ta bëjmë të paktën një herë në jetën tonë, për të ndjerë atë që ndienin ata Romakë që menduan se bota mbaroi atje.

Vreshtat e Rías Baixas

Rías Baixas

Rías Baixas shquhet për shumë gjëra, për peisazhet e tij, plazhet dhe gastronominë e tij, por ne do të flasim për verërat e tij të famshme, veçanërisht Albariño. Në Zona e Cambados mund të gjejmë shumë vreshta, të cilat duken të pafundme, kantinat përreth që në një jetë tjetër ishin shtëpi të fshatit. Shumë prej tyre mund të vizitohen për të parë se si bëhen verërat dhe të shijojnë këto verëra të shijshme Galike.

Ishulli Cies

Ishulli Cies

Këto ishuj janë parajsa në Galicia. Disa ishuj që mund të arrihen nga catamaran në sezonin e verës, pasi që gjatë dimrit ka raste kur nuk ka shërbim. Të kalosh të paktën një ditë në to është e domosdoshme, për të zbuluar plazhe të pabesueshme, si dhe far në Cíes, nga i cili ka edhe një perëndim dielli spektakolar. Sidoqoftë, për ta parë atë do të duhet të kaloni natën në kampin e ishullit, dhe në sezonin e lartë duhet të rezervoni paraprakisht.

Plazhi i Katedraleve

Plazhi i Katedraleve

Playa de las Catedrales, e vendosur në Bregu i Lugos, është një tjetër nga ato vende që tashmë kanë famë ndërkombëtare. Një plazh me shkëmbinj që janë formuar nga baticat dhe era nga bregdeti, dhe që sot kanë forma spektakolare, prandaj dhe emri i tij. Për t'i parë me gjithë shkëlqimin e tyre, do të duhet të presim baticë, sepse me të lartë plazhi është plotësisht i mbuluar dhe vështirë se mund t'i vlerësojmë ato shkëmbinjtë e pabesueshëm.

Kanione sil

Kanione sil

Los Cañones del Sil, e vendosur në Ribeira Sacra, një zonë ku ata gjithashtu kanë verërat e tyre me përcaktimin e origjinës. Vizita në këto kanione është gjithashtu një klasik për turistët. Ju mund të bëni një udhëtim me katamaran nëpër kanione duke shijuar shkëmbinjtë dhe hapësirat natyrore për të parë më vonë manastiret në zonë dhe për të shijuar verërat.

Fragas del Eume

Fragas do Eume

Las Fragas do Eume është një park natyror i mbrojtur dhe një nga pyjet më të ruajtura të Atlantikut në të gjithë Evropën. Gjatë sezonit të lartë trafiku ndërpritet në një pikë, por ka një autobus lokal për të na çuar në pikën e nisjes, afër manastirit. Sidoqoftë, peisazhet më të mira gjithmonë mund të vlerësohen në këmbë, prandaj ia vlen të lini makinën dhe të shijoni natyrën.

Pallozas del Cebreiro

Pallozas do Cebreiro

Këto paloza janë banesat para-romake, dhe mënyra se si janë bërë është ruajtur, nga ato çati me kashtë deri në çatinë në formë eliptike. Ata sigurisht që ia vlen të shihen, pasi ato na tregojnë se si jetuan shekuj më parë në kushtet më të pafavorshme të motit.

Combarro

Combarro

Combarro është një fshat i vogël peshkimi në Rías Baixas që ka marrë famë falë peizazheve të tij tipike. Granaret në këmbët e bregdetit, anijet dhe rrugët e ngushta prej guri janë vendet ku nuk mund të shmangim fotografimin.

Shkëmbinjtë e Loiba

Banka e Loiba

Nëse stol me pamjet me te mira ne boteJu do ta dini që ndodhet në shkëmbinjtë Loiba, në grykëderdhjen Ortigueira. Pa dyshim që mund të jetë një nga vendet më të mira për të përfunduar turneun në Galicia. Ulja në stol me pamjet më të mira dhe soditja e detit në qetësi të plotë mund të jetë fundi më i mirë i udhëtimit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*