10 plazhe në Spanjë për të humbur këtë verë

Plazhi i Katedraleve

Vera është vetëm një hap larg, dhe ato ditë me diell dhe nxehtësi të plotë kanë filluar të mbërrijnë në të cilat ne mendojmë se cilin plazh do të vizitojmë këtë verë, destinacionin tonë të pushimeve. Epo, le të flasim për dhjetë plazhe në Spanjë në të cilën do të dëshironim të humbnim nga tani e tutje, ta kalojmë verën në to, sepse të gjithë kanë një bukuri të veçantë.

Nga plazhet e vendosura në ishuj që duken si Karaibe në plazhe të bukura urbane ose ato me vendndodhje në hapësira natyrore, të gjitha ato kanë shumë për të ofruar. Veçanërisht zona të mëdha me rërë për banjo dielli, ujëra të pastra dhe të pastra në të cilat lahen dhe orë relaksi përpara detit. Ju nuk mund të kërkoni më shumë për këtë verë 2017.

Plazhi Rodas, Ishujt Cíes

Plazhi i Rodosit

Ai që u zgjodh si plazhi më i mirë në botë nga gazeta britanike The Guardian mund ta mbajë këtë titull. Ka disa arsye që e bëjnë atë një plazh perfekt për të kaluar gjithë ditën. Ishujt Cíes janë në skenën e Parku Kombëtar i Ishujve Atlantik, Zonat e Mbrojtura Natyrore. Mund të arrihet me traget nga Vigo dhe pika të tjera në bregdetin galik. Udhëtimi ia vlen. Plazhi i Rodas ndodhet pranë portit, kështu që ka shumë pak për të ecur për të arritur në të. Ujërat e saj janë shumë të pastër dhe rëra është e imët dhe e butë. Hasshtë krahasuar me një plazh Karaibe, edhe pse me ujërat e ftohtë të Atlantikut.

Plazhi i Katedraleve, Lugo

Plazhi i Katedraleve

Ne vazhdojmë në veri, dhe në Galicia ka disa nga plazhet më spektakolare në Spanjë. Ne kemi Playa de las Catedrales në veri, në Mariña të Lugo. Një plazh që shquhet për të qenë një vend për të shëtitur dhe për të marrë fotografitë e atyre formacione shkëmbore kaq të mahnitshme që me shekujt dhe erozioni do të përfundojë duke u zhdukur. Sigurisht, ne duhet të dimë baticat, sepse me baticë të lartë plazhi vetë zhduket në ujëra dhe vetëm një pjesë e shkëmbinjve mund të shihet. Ju duhet të shkoni në të kur batica është jashtë për të shijuar plotësisht atë.

Plazhi Bolonia, Cadiz

Plazhi i Bolonjës

Në Cádiz ka edhe disa plazhe të pabesueshme, kështu që mund të jetë një destinacion i përsosur për pushime. Një nga më të famshmit është padyshim plazhi i Bolonjës. Ky vend jo vetëm që ka bukuri natyrore, duke qenë një zonë e mbrojtur, por gjithashtu ka rëndësinë e tij historike. Nga njëra anë kemi dunat, të cilat lëvizin çdo vit dhe nëpër të cilat mund të ecim. Nga ana tjetër janë Rrënojat e Baelo Claudia. Këto rrënoja romake janë një vend arkeologjik dhe ishte një qytet i vogël bregdetar që u rrit përsëri në shekullin e dytë para Krishtit.

Plazhi Papagayo, Lanzarote

Plazhi Papagayo

Në jug të ishullit Lanzarote gjejmë plazhin Papagayo. Lumenjtë dhe zonat e ndryshme të plazhit ndahen nga shkëmbinj shkëmborë me lartësi të ulët, që do të thotë se në plazh mund të shijoni limane të ndryshëm me pak më shumë privatësi. Nga këtu mund të shihni edhe ishullin Lobos dhe ishullin Fuerteventura, ndërsa laheni në ujërat bruz.

Plazhi Cofete, Fuerteventura

Plazhi Cofete

Ky plazh është një gjë e domosdoshme për të parë në ishullin Fuerteventura. Ajo dallohet për natyrën e saj të paprishur, për të qenë e rrethuar nga zona natyrore, si një nga ato plazhet që janë zbuluar në mes të askund, dhe gjithashtu për shkak se gjatësia e saj është e madhe, disa 12 kilometra arenë për të shijuar. Sigurisht, nëse lahemi duhet të dimë që ujërat kanë rrjedha dhe se është më mirë që të jemi ekspertë.

Plazhi La Concha, San Sebastián

Plazhi La Concha

Ky plazh është votuar si plazhi më i mirë në Evropë dhe i gjashti më i mirë në botë nga përdoruesit e Tripadvisor në Traveller's Choice. Pa dyshim, plazhet urbane nuk kanë të njëjtën bukuri si ato të rrethuara nga zona natyrore, por ato gjithashtu mund të jenë më të mirat. Në këtë rast ne kemi plazhi i san sebastianit, i cili është konsideruar gjithmonë një plazh i mirë, me shumë cilësi dhe perfekt për familjet.

Plazhi Ses Illetes, Formentera

Ses Illetes

Kjo është një zonë me rërë në ishullin Formentera që është bërë një nga më të mirat. Uji i tij pothuajse transparent do të na krijojë përshtypjen se jemi larja në një pishinë. Rëra është shumë e pastër, ne jemi një parajsë për turistët që vijnë në Formentera duke kërkuar plazhe të bukura. Megjithëse padyshim që në ditët e sotme ka mjaft publik për shkak të asaj se sa i bukur është.

Plazhi i Monsulit, Almería

Plazhi i Monsulit

Ky plazh i Park natyror Cabo de Gata është i famshëm për të qenë në një film në Indiana Jones. Por është gjithashtu një zonë ranore plot paqe në mes të natyrës. Ne mund të arrijmë në plazh nga një udhë pyjore nga qyteti i San José, me automjet ose në këmbë. Sigurisht që ia vlen të vizitohet.

Plazhi Es Trenc, Majorka

Plazhi Es Trenc

Ky plazh ndodhet në juglindje të ishullit të Majorkës, në një zonë e mbrojtur natyrore. Shtë një nga ato plazhet ideale për të pushuar, me ujëra të pastra, rërë të pastër dhe jo shumë të mbushur me njerëz, madje as në sezonin e lartë. Sigurisht një vend i përsosur për të zbuluar Majorka. Dhe ka një zonë për ata që dëshirojnë të bëjnë nudizëm.

Cala Macarelleta, Minorca

Cala Macarelleta

Cala Macarelleta është liman më i vogël që shoqëron liqenin Macarella, në Menorca. Ata janë limane që zakonisht janë po aq të mbushur me njerëz në sezonin e lartë, por jo pjesën tjetër të vitit, dhe ato janë me të vërtetë vende të bukura, me ujërat e tyre të pastra dhe midis formacioneve shkëmbore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*