10 plazhe të shkëlqyera të Flamurit Blu në Spanjë

Plazhi i Rodosit

Çfarë të Plazhet e Flamurit Blu Tingëllon e njohur për të gjithë ne, dhe është që Spanja është një nga vendet për të cilat jepet kjo dallim. Që nga viti 1987, Fondacioni Evropian për Edukimin Mjedisor është ai që vlerëson gjendjen e plazheve për të qenë në gjendje t'u japë atyre këtë flamur, i cili garanton se ai ka cilësinë më të mirë për përdoruesit. Ato bazohen në cilësinë e ujit, shërbimet dhe sigurinë.

Epo sot do t'ju tregojmë dhjetë nga këto plazhe të shkëlqyera që kemi në brigjet tona dhe që çdo vit marrin Flamurin e Kaltër falë cilësisë së ujërave dhe gjithçkaje që ata ofrojnë. Nëse po shkoni me pushime dhe nuk doni ndonjë ngjarje të paparashikuar, është gjithmonë më mirë të zgjidhni një nga këto plazhe me flamur, i cili garanton shërbime të mira dhe një mjedis të pastër.

1-Plazhi Rodas, Galicia

Plazhi i Rodosit

Plazhi Rodas ndodhet në ishujt e famshëm Cíes, përpara Vigos, në jug të Galicisë. Ky plazh u bë një nga më të vizituarit që kur u paraqit në The Guardian si plazhi më i mirë në botë. Pa dyshim, është një plazh që duket se është marrë nga Karaibet, me rërë të bardhë të butë dhe ujëra të pastra, të cilat megjithatë janë mjaft të ftohta. Mjedisi i mbrojtur natyror e bën vizitën edhe më interesante.

2-La Barrosa në Cádiz

Barrosa

Plazhi La Barrosa është në Chiclana de la Frontera dhe ka tetë kilometra rërë të artë për të shijuar motin e mirë që shoqëron zakonisht në jug. Nëse pushimet e lejojnë atë, të gjithë rekomandojnë të qëndrojnë për të parë perëndimet e diellit në zonën e kalaja e Sancti Petri, me siluetën e saj të vizatuar kundër diellit që perëndon. Një moment magjik pas një dite në plazh.

3-Plazhi Las Catedrales në Lugo

Plazhi i Katedraleve

Ky plazh është një tjetër nga ata në Galicia, i cili ka shumë rërë cilësore që çdo vit marrin Flamurin e Kaltër. Ky plazh shquhet jo vetëm për kushtet e tij të mira të shërbimeve dhe cilësisë në ujëra, por edhe për detin shkëmbinjtë që kanë forma të veçanta e lëmuar nga era dhe baticat. Duhet thënë se plazhi mund të vizitohet vetëm në baticë, pasi me të lartë është plotësisht i mbuluar me ujë.

4-Plazhi Maspalomas në Gran Canaria

Maspalomas

Ky është një nga plazhet më të famshëm në Gran Canaria, për shkak të tij duna rëre pafund, të cilat formojnë një pengesë para se të arrijnë në plazh, në mënyrë që të gjendemi në një parajsë natyrore dhe shumë të qetë. Përveç kësaj, është plazhi ideal për të praktikuar nudizëm, pasi ka një pjesë të sinjalizuar për të. Alsoshtë gjithashtu një vend shumë i popullarizuar i frekuentuar nga surfers.

5-Plazhi Formentor në Majorka

Formentor

Ky plazh është i njohur edhe si Cala Pi, dhe është një vend që madje edhe disa njerëz të famshëm në Majorka e frekuentojnë, pasi që ai ka të gjitha llojet e shërbimeve, nga bare plazhi te shezllone dhe çadra. Ujërat e tij janë tipikë të Mesdheut, dhe është pranë një pengese me pisha dhe lisa të holm që natyrshëm kornizojnë zonën me rërë. Padyshim një nga ato plazhet ku mund të shihesh, por me shumë fluks për shkak të popullaritetit të tij.

6-Plazhi Berria në Cantabria

Berria Beach

Plazhi i Berria është një oaz natyral në Popullsia Santoña. Ndodhet midis lisave të holm dhe kënetave të Santosës. Një nga ato plazhet që shërben jo vetëm për të bërë banjo dielli, por është gjithashtu një mjedis i bukur natyror për të ecur kur moti nuk është i mirë, dhe është gjithashtu një plazh shumë i vizituar nga surfers për dallgët e tij.

7-Plazhi La Lanzada në Pontevedra

Lanzada

Ky plazh është i vendosur në provincën e Pontevedra, në Rías Baixas. Shtë një nga më të njohurit, me dy kilometra e gjysmë rërë të artë të hollë dhe ujëra të pastra, edhe pse me temperaturën tipike të Atlantikut, të cilën jo të gjithë mund ta shijojnë. Shtë një plazh që është i mbushur me njerëz çdo verë dhe gjithashtu me sportistë që praktikojnë kitesurf ose surfing.

8-Cala d'Hort në Ibiza

Cala d'Hort

Ky është një nga plazhet më të bukura dhe perfekt për turizmin e qetë, duke shijuar mjedisin. Një liman në të cilin përziehen gurët dhe rëra, por që është ideal për familjet, pasi ka të gjitha llojet e shërbimeve dhe gjithçka është afër. Përveç kësaj, ajo ka pamje të mirë nga afër ishujt e Vedranell dhe es Vedrá.

9-Plazhi Aguilar në Asturias

Plazhi Aguilar

Ky plazh është një nga më të bukurit në Asturias, në veri, dhe është gjithashtu një vend i veçantë sepse ekziston një legjendë brenda saj. Thuhet se kushdo që arrin të marrë zanën që jeton në malin aty pranë nga atje në plazh do të marrë një thesar misterioz. Por përtej legjendave, është një plazh i shkëlqyeshëm për t’u shijuar, me ujëra dhe shërbime të pastra dhe të pastra.

10-El Médano në Tenerife

El Médano

Edhe pse në Tenerife ka plazhe të famshëm si Los Cristianos, këto nganjëherë janë shumë të mbushura me njerëz dhe nuk mund t'i shijojmë aq shumë, prandaj rekomandojmë plazhin El Médano, i cili ofron shërbime të mira, një rërë tipike e errët e Tenerife dhe ujëra të pastër, përveç shumë më shumë qetësisë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*