10 plazhet më kurioze në botë (I)

Plazhi i Katedraleve

Nëse ju ka pëlqyer përpilimi i plazhe me rërë të zezë, nuk mund të humbasësh këto zona me rërë. Ata mund të mos kenë ujin më bruz, por të gjithë kanë një farë veçorie që i bën ata unikë dhe shumë të veçantë. Ne flasim për 10 nga plazhet më kurioze në botë, gjë që do t'ju lërë të befasuar dhe dëshiruar t'i vizitoni.

Ne paralajmërojmë se në shumë prej tyre banja në diell nuk është gjëja më e rëndësishme, por gjithmonë ka diçka të veçantë dhe emocionuese. Gjithashtu, me siguri nuk do të gjeni plazhe të tilla mahnitëse askund tjetër. Sot ne ju tregojmë se ku mund të gjeni pesë prej tyre, kështu që të mund të planifikoni udhëtime.

Majmun Mia në Australi

Majmuni Mia

Ky plazh ndodhet në Gjiri i Peshkaqenit, në pjesën perëndimore të Australisë, një gji i madh në të cilin mund të gjesh ishuj të vegjël dhe një ekosistem shumë të pasur me veçorinë e të pasurit livadhin më të madh të barit të detit në botë.

Diçka e jashtëzakonshme ka ndodhur në plazhin Monkey Mia për katër dekada. delfinët me shishe Ato shfaqen në plazh për t’u ushqyer nga njerëzit, një fenomen që është unik në botë. Kjo filloi si një devijim për peshkatarët në zonë dhe sot është një nga atraksionet e saj të shkëlqyera turistike. Qindra turistë dynden tek ai për të parë dhe prekur këta delfinë falas që afrohen vullnetarisht.

Sigurisht, sot ka kaq shumë kërkesa që kjo të jetë mbikëqyret nga vigjilentët nga Departamenti Australian i Mjedisit dhe Konservimit. Për shkak se ka më shumë turizëm, por është një zonë e mbrojtur, ata kanë krijuar një Qendër Informacioni Delfini dhe shtigje për të arritur lehtësisht plazhet. Shtë afër qytetit Denham, në veri të Perth, dhe megjithëse zona duket e thatë, ka shumë atraksione në gji, kryesisht të përqendruara në delfinët.

Plazhi Las Catedrales në Spanjë

Plazhi i Katedraleve

Ky plazh ndodhet në veri, në provincën Lugo, në Galicia. Isshtë një plazh vërtet i veçantë dhe spektakolar, me disa formacione unike shkëmbore. Emri vjen nga shkëmbinjtë, të skalitur nga erozioni i erës dhe detit, duke formuar harqe dhe qemere që të kujtojnë katedralet. Disa prej këtyre shkëmbinjve janë të larta deri në 32 metra. Si kuriozitet, të thuash që në të vërtetë quhet plazhi Aguas Santas, megjithëse të gjithë e dinë atë si atë të Katedraleve.

Ky plazh mund të jetë vetëm vizitë në baticëDhe nëse doni ta shijoni në maksimum, duhet të prisni muajt e verës, sepse në bregdetin verior moti nuk është zakonisht i mirë. Kur batica është e ulët mund të arrihet nga shkallët. Në varësi të kohës, mund të mos e shijojmë shumë diellin nëse ai fshihet pas shkëmbinjve. Por shfaqja dhe fotografitë që mund të bëhen janë shumë të veçanta.

Plazhi Boulders në Afrikën e Jugut

Plazhi Boulders në Afrikën e Jugut

Ky është një tjetër nga ato plazhet që në vetvete mund të mos tërheqë aq shumë vizitorë, pasi nuk ka ujërat më të kristaltë ose rërën më të mirë, por ajo që ka është një koloni pinguin të cilët atje bëjnë jetën e tyre të përditshme. Ka shumë turistë që vijnë për të vëzhguar se si lidhen me njëri-tjetrin, si kujdesen për foletë, ecin përgjatë plazhit, kujdesen për të vegjlit e tyre ose hidhen në ujë si silurët e vërtetë. Ndodhet në Simon's Town, afër Cape Town. Ju mund të bëni fotografi dhe t'i shihni nga afër, por nuk duhet të përpiqeni t'i prekni ose shqetësoni, sepse ato kanë karakterin e tyre dhe më shumë se një turist ka dhënë një frikë. Mos harroni se plazhi është praktikisht i juaji.

Plazhi Hyams në Australi

Plazhi Hyams

Ky plazh ndodhet në Uellsin e Ri Jugor dhe nuk ka vizitorë të çuditshëm, por mund të mbajë titullin e Rekordit Guinness të plazhi me i bardhe ne bote. Isshtë vetëm dy orë nga Sidnei në Parkun Kombëtar të Gjirit Jervis. Ky plazh ka rërë kaq të bardhë sepse përmban kaq shumë granit magnez, i cili vjen përmes koraleve. Shtë një plazh që shquhet për rërën e tij, por ku mund të bëni edhe sporte ujore ose të shijoni bukurinë e parqeve natyrore.

Plazhi Papakolea në Hawaii

Plazhi Papakolea

Nëse do të ishit befasuar nga plazhet me rërë të zezë, kjo do t'ju tërheqë edhe më shumë vëmendjen. Bëhet fjalë për Plazhin Papakolea, a plazhi befasues me rërë të gjelbër, dhe është e vendosur në Hawaii. Në të gjithë botën ka vetëm katër plazhe me rërë të gjelbër, dhe ky është njëri prej tyre, mbase më i njohuri, pasi është krejtësisht i gjelbër, jo vetëm në pjesë ose me ndriçim të veçantë.

Kjo ngjyrë jeshile vjen nga kristale olivine që është në rërë, një silikat i pranishëm në lavat e vullkaneve Havai. Meqenëse olivina është më rezistente se materialet e tjera të lavës, ajo është grumbulluar në plazh me veprimin e detit, kështu që tani duket e gjelbër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*