10 plazhet më kurioze në botë (II)

Scala dei turchi

Nëse jeni akoma në frikë të plazhe të veçanta Për të cilën flasim, me rërën e saj të gjelbër, rërën e saj të bardhë si miellin ose atë që është plot me pinguinë. Ka diçka për të gjitha shijet, megjithëse jo të gjitha mund të bëjnë banja dielli në mënyrën tradicionale. Por gjithmonë do të ketë diçka interesante për të zbuluar.

Sot zbulojmë tjetrin pesë plazhe që i kemi gjetur të ndryshme dhe mbi të gjitha shumë origjinale. Këndet shumë të veçanta, ato që ia vlen të vizitohen për të jetuar përvoja të reja. Fotografitë padyshim që do të jenë të shkëlqyera, prandaj mos harroni t’i ndani në rrjetet tuaja sociale. I vëmendshëm ndaj këtyre zonave me rërë!

Plazhi Crosby në Liverpool

Plazhi Crosby në Liverpool

Në këtë plazh nuk do të jeni në gjendje të notoni, sepse baticat po ndryshojnë dhe ka edhe rërë, që e bën atë një vend të rrezikshëm. Por kjo nuk është ajo që tërheq kaq shumë turistë vit pas viti, por fakti që është bërë një puna e artit.

Po, siç keni dëgjuar, ky plazh shërbeu si një ekspozitë për vepër arti 'Një vend tjetër' nga artisti ndërkombëtar Antony Gormley. Do të ishte vetëm për disa muaj, por vendasit e pëlqyen aq shumë sa kërkuan që statujat të qëndronin, e kështu me radhë deri më sot, duke marrë një atraksion të ri turistik. Këto statuja hekuri janë bërë bazuar në vetë artistin dhe secila peshon 650 kilogramë. Përveç kësaj, ata të gjithë janë duke shikuar në det, duke krijuar një kartolinë të çuditshme dhe skena shumë të ndryshme në varësi të baticës.

Qyteti bregdetar i Crosby është 11 kilometra nga Liverpool. Ka madje 100 figura hekuri në bregdet, përgjatë 3 kilometrave dhe duke shkuar deri në një kilometër në det. Ne mund të bëjmë një shëtitje të këndshme përgjatë bregdetit dhe të bëjmë disa fotografi të mahnitshme.

Plazhi i fshehur në Meksikë

Plazhi i fshehur

Ky është një plazh i fshehur i pabesueshëm, siç tregon emri i tij, i vendosur në ishujt Marietas, në shtetin e Nayarit. Beenshtë shpallur si Rezervati i Biosferës i UNESCO-s. Ky plazh ndodhet në lindje të Puerto Vallarta, në ishujt me origjinë vullkanike. Edhe pse kjo origjinë ndoshta nuk ka asnjë lidhje me vrimën që shohim në plazh.

Këto ishuj nuk ishin të banuar dhe në fillim të shekullit të kaluar qeveria i përdori ato për të bërë provat ushtarake. Besohet se kjo vrimë e madhe është për shkak të një shpërthimi bombe, dhe jo për shkaqe natyrore, por e vërteta është se ajo i ka dhënë shkas një prej plazheve më të veçantë që ekzistojnë, dhe gjithashtu më të fshehur. Mund të arrihet vetëm me anije përmes një liqeni që hyn në një shpellë nga deti. Por padyshim që do të jetë një përvojë e paharrueshme dhe unike.

Scala dei Turchi në Siçili

Shkallët e Turqve

Ky nuk është një plazh normal, jo. Në fakt, asaj i mungon rëra, të paktën në pjesën e saj më të famshme, pasi përreth mund të gjesh plazhe me rërë të butë. Ne po flasim për Scala dei Turchi ose Shkallët e Turqve, një vend i famshëm që ndodhet në qytetin Realmonte, 18 kilometra nga Agrigento në Siçili. Ky shkëmb është shumë i veçantë për shkak të ngjyrës së tij të bardhë, dhe është i përbërë nga gurë gëlqeror dhe gëlqere sedimentare. Hasshtë skalitur nga deti, era dhe shiu për të formuar shkallë të gjata nga të cilat ju mund të bëni diell të qetë.

kjo Shkëmb Shtë në mes të disa plazheve, dhe duhet të kaloni nëpër të për të arritur tek ato. Ato janë plazhe me ujëra kristalorë, tipikë të Mesdheut dhe me rërë të hollë. Emri i zonës është për shkak të faktit se piratët arabë dhe saraçenë strehuan veten këtu nga moti i keq. Nëse dëshironi të vizitoni plazhe të tjera, keni Le Pergole ose Punta Grande.

Hoshizuna nuk ka hama në Okinawa

Hoshizuna jo hama

Hoshizuma no Hama është një plazh që është shumë larg, por është vërtet interesant, pasi nënkupton 'plazhin me rërë të yjeve', sepse fjalë për fjalë është ai. Rëra e saj nuk është rërë, por më tepër ekoskeletët e organizmit Baclogypsina sphaerulata, të cilët jetojnë në shtretër të barit të detit dhe matin vetëm një milimetër, prandaj duhet të shikojmë rërën shumë afër për të parë këta yje të vegjël.

Hoshizuna jo Hama

Ky plazh ndodhet në veri të ishullit Iriomote, në prefekturën Okinawa, në Japoni, dhe është krejtësisht unik. Nuk ka asnjë plazh tjetër, rëra e të cilit është në të vërtetë një grup i ekzoskeletëve të organizmave aq të vegjël sa nuk janë të dukshëm.

Plazhi Moeraki në Zelandën e Re

Plazhi Moeraki

Tani po shkojmë në Zelandën e Re, në plazhi moeraki, në të cilën mund të gjejmë disa shkëmbinj vërtet të veçantë. Ato janë gurë që duken të krijuar me qëllim me atë formë të rrumbullakët, sikur të ishin vezë dinosauri të depozituara atje. Ndodhet në qytetin Oamaru dhe këta shkëmbinj u krijuan miliona vjet më parë.

Procesi i formimit është me sa duket i një goca deti. Rreth një fosili ose një predhë janë shtresa të mbivendosura dhe shtresa të sedimentit për të formuar këto shkëmbinj. Kush e di se çfarë mbajnë këta shkëmbinj misteriozë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*