10 plazhet më të mira në botë në vitin 2015

Plazhet më të mira në botë

Ndërsa po e përfundojmë vitin, është koha e mirë për të bërë një përmbledhje të gjërave më të mira. Këtu u referohemi destinacioneve më të mira për të udhëtuar dhe do të ndjekim rekomandimet e portalit TripAdvisor, i cili nuk bazohet në fushata ose reklama për të nxjerrë në pah 10 plazhet më të mira në botën e vitit 2015Në vend të kësaj, ai përdor votat dhe vlerësimet e përdoruesve për të zbuluar cepat më të mirë të planetit.

Në mes të dimrit është një ide e mirë të mendoni për shezlong i ngrohtë dhe pushime në plazh, kështu që ne do të zbulojmë cepat më të mirë të botës për tu nxirë. Shumë janë të njohur mirë, dhe të tjerët jo aq shumë, parajsa autentike që po bëhen me të vërtetë të njohura, dhe që do të duhet të vizitohen shpejt përpara se të mbushen me turistë dhe vëzhgues. Gati për të bërë listën tuaj të ardhshme të pushimeve?

1-Baia do Sancho në Brazil

Plazhet më të mira në botë

Ky është ai që konsiderohet plazhi më i mirë në botë në vitin 2015, me vendin e parë, dhe nuk është një nga më të njohurit. Ndodhet në Fernando de Noronha, një vend me 21 ishuj në të cilët më i madhi ka të njëjtin emër. Ky plazh i shkëlqyeshëm dallon për një vendndodhje krejtësisht natyrore dhe mjaft të izoluar. Për të arritur atje mund të shkoni me anije, ose duke zbritur shkallët që janë në shkëmb prej rreth 40 metrash. Shtë një plazh me ujëra shumë të pastër, ideal për zhytje, dhe nga shkurti deri në qershor mund të shihni dy ujëvara në zonë. Përveç kësaj, është vendi ku breshkat vijnë për të pjellë, dhe nga maja e shkëmbit mund të shihni delfinë në bregdet, kështu që ju të mund të shijoni një biodiversitet të shkëlqyeshëm në zonë.

2-Gjiri i Grace në Ishujt Providenciales

Këto ishuj janë të vendosura në në veri të detit Karaibe. Ky është një plazh me rreth 20 kilometra rërë të bardhë. Ajo është e mbrojtur nga gumë koralesh, kështu që ka ujëra shumë të qetë dhe për këtë arsye është një plazh i shkëlqyeshëm për të shijuar zhytjen dhe snorkeling në çdo kohë. Shtë pjesë e Parkut Kombëtar Detar dhe është një plazh që ka një bukuri të madhe dhe është mjaft i mbrojtur, kështu që është ruajtur shumë mirë. Përveç kësaj, ju mund të shkoni në çdo kohë të vitit, pasi temperatura mesatare është 30 gradë.

3-Isola dei Conigli në Lampedusa, Siçili

Plazhet më të mira në botë

Ky është një tjetër nga ato plazhet me ujëra plotësisht transparentë dhe rërë të pastër, por ne e kemi atë në Mesdhe, kështu që është shumë më afër nesh. Ky plazh e ka marrë emrin nga një ishull aty pranë, i cili mund të arrihet duke notuar për më shumë paqe dhe qetësi. Sidoqoftë, është një plazh mjaft i qetë dhe i vetmuar, sepse Mund të arrihet vetëm me anije. Përveç kësaj, çdo vit qindra breshka deti të krisur vijnë të pjellin në ishull, duke ofruar një spektakël unik.

4-Playa Paraíso në Cayo Largo, Kubë

Plazhet më të mira në botë

Nga disa plazhe të shkreta dhe idilike për të qenë të qetë shkojmë në një ishull kushtuar kohës së lirë, ku nuk do të na mungojnë asnjë shërbim. Po flasim për Cayo Largo Sur, në Kubë. Shtë një hapësirë ​​ku mund të gjesh hotele dhe shërbime, dhe që ende ka këtë plazh, që është mjaft i qetë. Në këtë mënyrë, ne mund të përziejmë të dy gjërat, nga pak qetësi, te argëtimi më i mirë.

5-Ses Illetes në Formentera

Plazhet më të mira në botë

Ky është plazhi i vetëm në Spanjë që është përfshirë në mesin e 10 plazheve më të mira në botë. Ajo i përket Parkut Natyror të Ses Salines dhe është e vendosur rrethuar nga duna dhe natyrë e mbrojtur. Plazhi ka rërë shumë të imët dhe ujëra të kristaltë, të cekët, gjë që e bën atë të duket si një pishinë e vërtetë natyrore. Kjo është arsyeja pse shumë familje e zgjedhin atë për të kaluar ditën, pasi ujërat e saj janë shumë të sigurta. Përveç kësaj, ka disa ishuj që mund të arrihen lehtë, Escull d'en Palla, Illa des Conills, Illa des Ponent dhe Illa Redona.

6-Anse Lazio në Seychelles

Plazhet më të mira në botë

Ky plazh është larg hoteleve dhe zhurmës. Ka rërë të butë dhe ujëra bruz, por pa dyshim ajo që tërheq më shumë vëmendjen janë ato shkëmbinj graniti rozë me forma të rrumbullakosura nga erozioni. Ato duket se vihen me qëllim për të dekoruar peizazhin. As nuk duhet të humbisni Takamaka, pemët tipike të Seychelles.

7-Plazhi i Bardhë në Filipine

Plazhet më të mira në botë

Në vendin e shtatë është një plazh që njihet si Ibiza e Filipineve. Shtë në një zonë të kohës së lirë me gjithçka, nga qendrat e masazhit në restorante, dhe natën ajo mbushet me njerëz që shkojnë në bare dhe diskoteka. Isshtë vendi ideal për të rinjtë që duan të kenë gjithçka në dorë dhe të shijojnë një atmosferë të shkëlqyer në plazh në çdo kohë.

8-Plazhi Flamenco në Porto Riko

Plazhet më të mira në botë

Ky plazh është një plazh i gjatë me rërë në forma e gjysmëhënës, kështu që ka ujëra shumë të qetë. Ka një mjedis krejtësisht natyral, me peisazhe parajsore dhe një zonë kampe publike. Isshtë një ishull ish-ushtarak dhe ende mund të vizitoni një tank që është zbukuruar në një mënyrë shumë origjinale. Mund të arrihet me aeroplan ose me traget nga qyteti Fajardo në Porto Riko.

9-Plazhi Whitehaven në Australi

Plazhet më të mira në botë

Kjo është një zonë krejtësisht e pabesueshme, me hapësira natyrore pothuajse të shkreta, duke e bërë atë zonë ideale për ata që dëshirojnë të shijojnë natyrën në të gjithë shkëlqimin e saj. Ky plazh është në ishujt Whitsunday, dhe ka rërë të bardhë dhe ujëra bruz që ju ftojnë të notoni. Sidoqoftë, ju duhet të keni kujdes për kandil deti, të cilat janë të bollshme.

10-Elafonisi në Greqi

Plazhet më të mira në botë

Ky plazh dallohet për nuanca rozë e rërës së saj, nga përzierja e rërës dhe koraleve. Shtë një vend i mbrojtur, kështu që është ruajtur në mënyrë të përsosur, pasi breshkat e Caretta Caretta jetojnë në habitatin e saj. Një parajsë e vërtetë mesdhetare me ujëra të pastra në të cilat mund të zhyteni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*