10 vende në Spanjë për t'i shpëtuar dimrit të ftohtë

Destinacionet dimërore

Ne jemi në vala e plotë e ftohtë, dhe e vërteta është se të gjithë duam të kthehemi në sezonin e verës, në atë nxehtësi dhe në ditët e plazhit. Në zonat veriore, qendrore dhe malore është vendi ku po ndodh më e ftohta, dhe me siguri shumë tashmë po mendojnë të bëjnë një hapësirë ​​për të shkuar në një ikje diku pak më të ngrohtë. Kjo është arsyeja pse ne do t'ju japim disa ide.

Ka shumë destinacione që na ofrojnë më shumë ngrohtësi pa qenë e nevojshme të largohen nga Spanja. Dhe është se ne kemi vende të bukura për të vizituar dhe hapësira në të cilat moti shoqëron pak më shumë në këto data, për të qenë në gjendje t'i shpëtojmë dimrit të ftohtë. Merrni parasysh këto dhjetë destinacione që janë shumë afër, për të qenë në gjendje të shijoni një atmosferë më të ngrohtë dhe të mendoni për verën.

Cádiz

liman

Cádiz është një qytet i bukur për t’u humbur. Ka njerëz që na ndihmojnë të ndihemi rehat, dhe një zonë të vjetër ku mund të zbuloni dyqane të vogla dhe sheshe qendrore ku mund të pini në tarracë dhe në diell. Megjithëse padyshim që moti nuk është si vera dhe mund të mos lahemi në ujërat e të famshmit Plazhi CaletaPo, ne mund t'i shohim të gjitha këto mjedise. Dhe nëse na pëlqejnë sportet ujore siç është surfimi me kites, ne jemi në vendin ideal.

Ceuta

Ceuta

Nëse largohemi nga gadishulli, mund të shkojmë në Ceuta, një vend ku kulturat e tjera përzihen dhe që ka shumë për të na ofruar. Shihni muret mbretërore, të cilat na transportojnë në kohë të shkuara, ose shëtisin nëpër parkun Mesdhe. Ka edhe ishuj të vegjël afër, të tilla si Perejil ose Santa Catalina. Ne gjithashtu mund të shkojmë në shëtitje në Monte Hacho, dhe gjithashtu do të jemi shumë afër Marokut, në rast se duam të bëjmë një largim më shumë.

Melilla

Melilla

Melilla është një qytet tjetër i vendosur në kontinentin Afrikan që i përket Spanjës dhe në të cilin mund të shijojmë një kohë të lakmueshme për këtë periudhë të vitit. Ne mund të ecim nëpër Parkun Hernandez, por një nga atraksionet më të mëdha është të shohësh Kala e shekullit të XNUMX-të. Ende ka tre nga katër mbylljet origjinale me mure. Vende të tjera për të parë janë Plaza de España ose Muzeu Ushtarak.

Alicante

Alicante

Në Alicante në këtë kohë është akoma ftohtë, është e vërtetë, por jo aq e ftohtë sa në disa qytete në qendër ose në veri, kështu që mund të jetë një ide e mirë për një largim në fundjavë. Ne mund të shkojmë deri në të vjetrën Kalaja e Santa Barbara, nga e cila ka pamje spektakolare, dhe shikoni ishullin Tabarca, një vend që është gjithashtu një gjë e domosdoshme për të parë pasi është një park natyror.

Ibiza

Ibiza

Ibiza është një tjetër nga ato destinacione interesante që i gjejmë gjatë dimrit. Në këtë ishull nuk ka aq atmosferë sa në verë, por është një mënyrë më e relaksuar për ta parë atë. Ne nuk do të shkojmë në plazh, por mund të ecim në heshtje Dalt-Vila dhe çmimet me siguri do të bien shumë në sezonin e ulët. Ka shumë qoshe, qytete dhe plazhe të qetë për të parë pa pasur nevojë të shkoni në verë, kur gjithçka është e mbushur me turistë.

Fuerteventura

Fuerteventura

Në ishujt Kanarie gjejmë një tjetër rrugë për t'i shpëtuar dimrit të ftohtë. Dhe në këtë rast mund të shkojmë edhe në plazh, sepse temperaturat mund të jenë 25 gradë në këto ishuj. Fuerteventura është një prej tyre, me vizitën e detyrueshme në mali Tindaya, ose plazhi i famshëm Cofete. Ju gjithashtu mund të vizitoni qytetet e vogla, të tilla si El Cotillo, ose La Ampuyeta.

Lanzarote

Lanzarote

Lanzarote është një destinacion tjetër që ka tendencë të jetë i mbushur me njerëz gjatë verës, por gëzon mot të shkëlqyeshëm gjatë gjithë vitit. Në këtë ishull mund të shijojmë plazhet me rërë të zezë, por edhe vizita të tilla si Parku kombëtar Timanfaya, ose Cueva de los Verdes, tuneli i formuar nga Vullkani Corona.

Tenerife

Tenerife

Në ishullin e Tenerife kemi gjithashtu një ofertë të shkëlqyeshme gjatë gjithë vitit me mot të shkëlqyeshëm. Ne jo vetëm që do të shijojmë pishinën e hotelit, por edhe plazhe të tilla si Playa de Los Cristianos ose La Tejita. Vizitë në Teide Ashtë e domosdoshme, duke u ngjitur në teleferikun e saj për të pasur pamje të pabesueshme të ishullit. Ne gjithashtu mund të vizitojmë Loro Parque ose Siam Park, një park ujor shumë argëtues.

Malaga

Malaga

Tani po shkojmë në jug të gadishullit dhe Malaga mund të jetë një destinacion i mirë gjatë sezonit të dimrit. Moti është ende i mirë për të shijuar Kosta del Sol, por nëse nuk ka ditë plazhi, kemi gjëra të tjera për të bërë, të tilla si shikimi i Alcazaba ose Teatrit Romak.

Sevilla

Sevilla

Një qytet tjetër jugor që mund të na ofrojë shumë gjëra interesante. Në Sevilje ne jo vetëm që gjejmë një zonë të vjetër shumë interesante, por ka shumë monumente për të parë, të tilla si Giralda, Torre del Oro ose Alcazar i vërtetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Maria del Mar dijo

  Na vjen keq por keni harruar të përmendni Almería. Sot në dy pasdite ishte 18 gradë

  1.    Gloria Rodriguez dijo

   Susana, më duhet të të them se Gran Canaria është ishulli i njohur për të patur klimën më të mirë në botë për shkak të erërave tregtare që e bëjnë atë të ketë një temperaturë të këndshme pranvere gjatë gjithë vitit dhe të bëjë të qartë që Playa del Inglés nuk është në Tenerife por në Gran Canaria.

 2.   Qethës dijo

  Playa del Inglés nuk është në Tenerife por në Gran Canaria, ju duhet të kontrolloni vendet

 3.   Rafa dijo

  Nuk mendoj se ju e dini që COSTA DEL SOL i vërtetë është ALMERÍA ku ka më shumë orë me diell në vit dhe temperatura më e qëndrueshme gjatë gjithë vitit. Ai gjithmonë na harron. Sa turp kaq shumë injorancë.

 4.   Loli dijo

  Nuk e di se ku keni studiuar por ju jap një 0 që keni harruar ALMERÍA ku kemi temperaturën më të mirë në të gjithë gadishullin edhe pse dëmton shumë ...

 5.   Ana Isabel Guadalupe Sanabria dijo

  Vitet do të kalojnë dhe ne do të vazhdojmë të jemi ishujt me fat, por mjaft të harruar, zotërinj, plazhi anglez është në Gran Canaria, dhe gjithashtu nuk jam dakord me komentin se është plazhi më i mirë në arkipelag, secili ishull ka bukuri e saj dhe plazhet e saj të mrekullueshme. Dokumentoni veten para se të shkruani artikuj. Faleminderit.

 6.   Peter dijo

  Dhe çfarë po më tregonit për plazhin Las Canteras?
  Gran Canaria është vetëm një dhe i pakrahasueshëm.
  Ne jemi duke shijuar një temperaturë të shkëlqyeshme.
  Eja, e rekomandoj.

 7.   Susana Garcia dijo

  Po, unë kam bërë një gabim që tashmë është rregulluar. Më vjen keq që kam ofenduar dikë nëse ka qenë kështu, por jo, nuk i njoh përmendësh secilën nga pikat e Spanjës. Sidoqoftë Antonio, mendoj se nuk kishte nevojë për fyerje, sepse të gjithë jemi njerëz dhe mund të bëjmë gabime, apo jo?