12 destinacione për të shmangur në 2018 sipas CNN

CNN së fundmi publikoi një listë të 12 destinacioneve që turistët duhet të shmangin gjatë pushimeve të tyre në 2018. Pavarësisht të dhënave të mira që Barcelona regjistroi në 2016 si një qytet turistik falë 34 milion vizitorëve që kishte atë vit, çuditërisht shfaqet në listë së bashku me vendet e tjera të tilla si Taj Mahal, Ishujt Galapagos ose Venecia. Çfarë e ka shtyrë CNN të mos rekomandojë vizitën në këto vende?

Barcelona

Portali amerikan i lajmeve ka argumentuar se mbipopullimi është arsyeja kryesore për të mos vizituar Barcelonën në 2018, pasi ajo ka efekte shkatërruese për qytetin dhe banorët e tij.

Ata gjithashtu tregojnë për turizofobinë që është lëshuar në Barcelonë midis disa qytetarëve që tregojnë pakënaqësinë e tyre me turizmin masiv përmes mbishkrimeve dhe demonstratave. Në fakt, ata paralajmërojnë që protestuesit morën në plazhin e Barcelonetës gushtin e kaluar për të denoncuar sjelljen jo civile të turistëve.

Po kështu, CNN tregon se si protestat nga Barcelona janë rritur në lidhje me rritjen e çmimit të apartamenteve me qira për shkak të shërbimeve të tilla si Airbnb, gjë që e bën shumë të vështirë për disa të gjejnë një vend për të jetuar dhe të tjerët duke i detyruar ata të lënë shtëpitë e tyre për shkak të me çmime shumë të larta. Ata përmendin gjithashtu se si Këshilli i Qytetit u përpoq të zgjidhte problemin duke miratuar një ligj që kufizon numrin e shtretërve turistikë.

Si një alternativë ndaj mbipopullimit të Barcelonës, ata propozojnë të vizitojnë Valencian në 2018 pasi që është një qytet oferta gastronomike dhe kulturore e të cilit mund të konkurrojë me kryeqytetin katalanas, por duke pasur një pushim "më pak të ndezur".

Venice

Venice

Mbipopullimi është gjithashtu arsyeja pse CNN ka përfshirë Venecian në këtë listë. Çdo vit rreth 40 milion njerëz vizitojnë qytetin. Një rrjedhë intensive nga e cila shumë venedikas kanë frikë se do të ketë pasoja negative në monumente të tilla emblematike të qytetit si, për shembull, Sheshi i Shën Markut.

Në fakt, muaj më parë qeveria lokale vendosi të miratojë masa për të kontrolluar hyrjen në këtë shesh të bukur në 2018 përmes përdorimit të semaforëve që kontrollojnë hyrjen në vend dhe duke vendosur një orar vizitash për të cilin do të ishte e nevojshme të bënte një rezervim me paradhënie.

Kjo rregullore e re do të plotësonte taksën turistike që po aplikohet për të vizituar Venecian dhe që ndryshon në varësi të sezonit, zonës në të cilën ndodhet hoteli dhe kategorisë së tij. Për shembull, në ishullin e Venecias, 1 euro për yll për natë tarifohet në sezonin e lartë.

Drafti i rregulloreve të reja vjen pasi Unesco dha alarmin për përkeqësimin e Venecias, e cila ka mbajtur titullin e Trashëgimisë Botërore që nga viti 1987.

Dubrovnik

Si rezultat i bumit të vizitorëve që qyteti kroat përjetoi për shkak të serialit 'Game of Thrones', autoritetet lokale u desh të vendosnin një kuotë të vizitave ditore për të zvogëluar mbipopullimin pasi, në gusht 2016, Dubrovnik priti 10.388 turistë në vetëm një ditë, gjë që ndikoi negativisht në banorët që jetojnë në lagjen e famshme me mure dhe monumentet. Në fakt, qyteti kufizoi numrin e njerëzve që mund të shkallëzojnë muret e shekullit të 4.000-të çdo ditë në XNUMX.

Përsëri është mbipopullimi prandaj CNN nuk rekomandon të vizitohet Dubrovniku në 2018. Në vend të kësaj ajo propozon Cavtat, një qytet piktoresk në bregdetin e Adriatikut që ka plazhe të shkëlqyera për t’i shpëtuar turmave.

Machu Picchu

Machu Picchu

Me 1,4 milion vizita gjatë vitit 2016 dhe një mesatare prej 5.000 njerëz në ditë, Machu Picchu ishte gati të vdiste nga suksesi, diçka që është përsëritur nga CNN. Duke marrë parasysh këto të dhëna, Unesco përfshiu kështjellën e vjetër në listën e Vendeve Arkeologjike në rrezik për shkak të mbipopullimit të turistëve dhe, për të shmangur të këqijat më të mëdha, qeveria Peruan duhej të merrte masa për ta mbrojtur atë.

Disa prej tyre duhej të krijonin dy ndërrime në ditë për të hyrë në Machu Picchu dhe ta bënin atë me një udhëzues në grupe prej pesëmbëdhjetë personash përgjatë rrugës së shënuar. Përveç kësaj, ju mund të qëndroni në kala vetëm për një kohë të kufizuar me blerjen e një bilete. Një ndryshim i jashtëzakonshëm duke marrë parasysh që deri më tani çdokush mund të endet lirisht në gërmadha dhe të qëndrojë aq gjatë sa dëshironte.

Plazhi Galapagos

Ishujt Galapagos

Ashtu si ajo që i ndodhi Machu Picchu, Ishujt Galapagos u përfshinë gjithashtu në listën e Trashëgimisë në Rrezik për shkak të mbipopullimit dhe mungesës së masave konkrete për ta kontrolluar atë për një kohë.

Në mënyrë që të ruajë një nga habitatet natyrore më të bukura në botë, qeveria Ekuadoriane miratoi një seri kufizimesh të tilla si: paraqitja e një bilete aeroplani kthimi, të kesh një rezervim hoteli ose letër ftesë nga një banor lokal si dhe një kontroll të trafikut të kartave .

Ishujt Galapagos është një tjetër nga ato vende që CNN nuk këshillon të shkojnë në 2018 dhe në vend të kësaj propozon Ishujt Ballestas të Perusë, në bregdetin e Paqësorit, ku gjithashtu mund të shijoni peizazhin e bukur dhe faunën vendase.

Antarktida, Cinque Terre (Itali), Everest (Nepal), Taj Mahal (Indi), Butan, Santorini (Greqi) ose Ishulli Skye (Skoci), Ata plotësojnë listën e ofruar nga CNN gjithashtu duke marrë parasysh arsyet mjedisore ose mbipopullimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*