16 Vizita Thelbësore në Sardenjë I

La Ishulli i Sardenjës Isshtë një vend i ëndërruar nga shumë njerëz, për shkak të atyre fotove të shkëlqyera të plazheve të tij. Sidoqoftë, Sardenja ka qoshe të panumërta për të zbuluar, duke qenë një ishull në të cilin turizmi po rritet. Sidoqoftë, ne nuk duhet të përqendrohemi vetëm në zonat më të ngarkuara, por edhe në ato vende që mund të kenë një bukuri të veçantë.

Vizitoni ishullin me të gjitha pamjet kërkon kohë. Shumica dërrmuese e njerëzve përqendrohen në qytetet më të njohura dhe plazhet më të njohura. Edhe pse kjo është gjithashtu në listë, ju gjithmonë duhet të shtoni qytete të vogla dhe vende që mund të kalojnë pa u vërejtur dhe nuk duhet.

Cagliari

Cagliari

Ne fillojmë, sigurisht, me qytetin më të madh dhe kryeqyteti i ishullit të Sardenjës, Cagliari. Në ishujt e Mesdheut ka shumë histori dhe kjo është arsyeja pse qytetet e tyre kanë gjithmonë vende historike për të parë. Në këtë kemi amfiteatrin romak nga shekulli II pas Krishtit. C., që përdoret në verë për të kryer ngjarje. Kulla e San Pancracio është një simbol në qytet dhe daton nga shekulli i XNUMX-të. Isshtë hyrja në kështjellën e qytetit dhe ka pamje të mrekullueshme panoramike. Mos harroni zonën e portit dhe lagjen Marina, ku ka një aktivitet të madh tregtar.

Alghero

Alghero

Alghero është një tjetër nga vendet që duhet parë, një vend historik që shekuj më parë i përkiste Kurora e Aragonës. Kullat dhe muri i qytetit, të ndërtuara gjatë kësaj periudhe të begatë, janë ideale për të shijuar qytetin. Në sheshin kryesor është Katedralja e Santa María, nga shekulli XVI me një stil të veçantë, një përzierje e rrymave të ndryshme. Ky qytet antik është gjithashtu plot rrugë të ngushta nëpër të cilat duhet të ecni ngadalë, duke shijuar historinë, ndërtesat dhe hijeshinë e tyre të veçantë.

Castelsardo

Castelsardo

E vendosur në provincën e Sassari, qyteti Castelsardo është një vend shumë mikpritës. Një fshat i qetë peshkimi me bukuri të madhe, i cili ka disa pika interesi për udhëtarin. Katedralja e San Antonio Abad që ngrihet në shkëmbinjtë ose në kështjellën e shekullit XII, ku sot është Muzeu i Gërshetave Mesdhetare. Qendra e qytetit është një vend me rrugë të vjetra, restorante të stilit tradicional dhe disa dyqane artizanale.

Arkipelagu Maddalena

Arkipelagu Maddalena

Nga porti i Palau mund të merrni një traget për të shkuar direkt në zonën parajsore të Arkipelagut Maddalena. Në këtë vend mund të vizitoni Qendra e qytetit MaddalenaMegjithëse ajo që tërheq më shumë turistët në këtë zonë janë plazhet dhe peisazhet e saj të pabesueshme. Vende me ujëra të kristalta dhe disa limane ku mund të shijoni qetësinë totale. Në një vend kaq turistik sa Sardenja, është një dhuratë që të jesh në gjendje të arrish zona relaksuese.

Shën Tereza e Gallurës

Gallura

Pranë Arkipelagut Maddalena është Santa Teresa de Gallura, një tjetër vend ku mund të shijoni plazhe të pabesueshme me ujëra transparente. Ky qytet ka një plan urbanistik të veçantë në sheshe, diçka e pazakontë në ishull. Në këtë qytet nuk ka shumë monumente, por ju mund të shijoni një vend më të qetë për t'u shoqëruar, me dyqane suveniresh dhe një atmosferë komode. Tragete për Korsikë nisen nga këtu.

Olbia

olbia

Olbia është një vendbanim i lashtë, Nuragha duke qenë banorët e parë, përmes Kartagjenasve dhe Romakëve. Kjo histori e gjatë i jep asaj një bukuri unike, por është gjithashtu një vend i njohur mirë për të qenë në Bregu smerald, një nga zonat më turistike dhe të bukura të ishullit. Qendra e qytetit ofron sheshe të bukura, të tilla si Reina Margarita. Në Via Nanni mund të shihni mbetjet e ndërtesave antike Punike. Katedralja e qytetit është e vendosur në një nekropol romak, mbetjet e të cilit mund të shihen kur vizitoni brenda. Mos humbisni rrugën Corso Umberto I, një nga zonat më të gjalla.

Grotto e Neptunit

Grotto e Neptunit

Kjo shpellë është e vendosur afër qytetit të Alghero dhe është një shpellë natyrore në të cilën mund të shihni stalaktitet dhe stalagmitet e krijuara ndër shekuj. Grotto mund të arrihet me anije ose nga toka, përmes një fluturimi të gjatë shkallësh. Isshtë një vend i mbrojtur natyror që ka udhëzues që na tregojnë më shumë rreth historisë dhe formimit të shpellës.

Tharros

Tharros

Tharros është një antik qytet i themeluar nga Fenikasit në shekullin e XNUMX para Krishtit. Disa mbetje ruhen në gjendje të mirë dhe të tjerët mbeten vetëm rrënoja, por në çdo rast është një vendbanim shumë i rëndësishëm nga i cili ruhet një pjesë e madhe, kështu që është e përkryer për adhuruesit e historisë. Përveç kësaj, në mjedis mund të shijoni plazhe dhe peisazhe të bukura, duke e bërë atë një udhëtim të shkëlqyeshëm.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Sergi dijo

    Një fakt themelor në lidhje me qytetin e l'Alguer është shmangur. Shtë qyteti ku katalanishtja ende mbijeton.