16 Vizita Thelbësore në Sardenjë II

Sardenja

Në postimin e mëparshëm kemi folur për shumë prej qyteteve dhe zonave kryesore për t'u vizituar në Sardenjë. Pa dyshim është e padiskutueshme që nëse shkojmë në ishull do të vizitojmë Cagliari ose Alghero, por e vërteta është se ka shumë përtej zonave më turistike, kështu që kësaj here do t'ju tregojmë disa vende të njohura dhe të tjera që janë jo ashtu.

Sardenja është një ishull shumë turistik dhe është e vështirë të gjesh vende që janë të qeta në sezonin e lartë, por ka gjithmonë një qytet ku mund të strehoheni për të shijuar një qetësi më të madhe. Në këtë përzgjedhje të fundit ka edhe disa vende të rëndësishme për depozitat e tyre ose për të qenë vende të kohës së lirë.

Orgosolo

Orgosolo

Orgosolo do të ishte një qytet i thjeshtë dhe i qetë në Sardenjë nëse nuk do të ishte për të murale hakmarrëse, të cilat mbushin gjithçka me krijimtari të jashtëzakonshme. Këto murale përzihen me jetën e thjeshtë të fshatarëve dhe i japin këtij vendi një bukuri unike. Sot është një nga vizitat thelbësore të ishullit, për të na befasuar me numrin e madh të muraleve dhe punëve që gjenden në rrugët e tij. Tradita e muraleve filloi me një grup anarkistësh milanezë në vitin 69. Ky ishte fillimi, por sot më shumë se 150 murale mund të gjenden të shpërndara nëpër qytet. Ky qytet është në brendësi të Sardenjës dhe më parë ishte një vend banditësh. Sot ajo merr vizita nga ata që duan të shohin muralet e saj, por nuk është një vend shumë turistik.

Bosa

Bosa

Nga një qytet plot murale shkuam në një qytet plot ngjyra. Bosa karakterizohet nga shtëpi të mbushura me njerëz dhe shumëngjyrësh, duke dhënë një pamje autentike të toneve që përzihen me njëra-tjetrën. Brenda këtij qyteti është e mundur të vizitohen disa gjëra interesante, të tilla si Casa Deriu, i cili është një muze me disa kate, ose Katedralja e Papërlyerit. Mbi qytet ngrihet Kalaja e Malaspinës, nga e cila mund të kemi një pamje të mrekullueshme të rrethinës.

Porto Cervo

Porto cervo

Porto Cervo është një nga vendet kryesore në i famshëm Bregu i Smeraldit. Shtë një vend shumë i gjallë, i orientuar drejt turizmit luksoz. Në këtë vend ju mund të shijoni një marinë të madhe plot jahte gjatë verës, me të gjitha llojet e restoranteve dhe bareve. Përveç kësaj, është vendi ideal për të bërë pazar, me marka ekskluzive në qendër të qytetit. Një tjetër nga atraksionet kryesore të Porto Cervo është jeta e natës, pasi ka disko dhe vende për të shijuar një festë të mirë.

Barumini

Barumini

La Fshati Nuragic i Barumini Isshtë një vizitë thelbësore nëse duam të dimë pak më shumë për historinë e ishullit. Ky gërmim i viteve 50 nxori në dritë mbetjet arkeologjike të popullsisë së parë të vendosur në ishullin e Sardenjës dhe konservimi i saj i jashtëzakonshëm e bën atë më të rëndësishmin në ishull. Shtë e mundur të shihen ndërtimet rrethore që përbënin shtëpitë e këtyre njerëzve që populluan ishullin shumë shekuj më parë. Këto mbetje tregojnë se kjo zonë ka qenë e banuar që nga epoka e bronzit.

Gryka e Gorroput

Gorropu

Kjo zonë e famshme është një nga kanionet më të thella në Evropë, me origjinë nga erozioni i lumit Flumineddu. Hyrja në grykë është një aktivitet i paguar, dhe shëtitja zgjat pak a shumë një orë, varësisht nga koha që kemi për të shijuar këtë vend natyror. Ka disa ujëvara dhe ujë në disa zona, me një kanal të ndryshueshëm, kështu që koha më e mirë për ta vizituar është vera ose pranvera. Për ata që nuk janë në një formë kaq të mirë, nuk ka asnjë problem pasi ekzistojnë tre shtigje të ndryshme me nivele të ndryshme të vështirësisë për të zgjedhur.

Gjiri i Oroseit

gji i Orosei

Nëse pas kaq shumë qytetesh dhe ekskursionesh të gjitha që duam të pushojmë, ne kemi vende si Gjiri i Oroseit, me plazhe mbresëlënëse. Në këtë zonë ka shumë limane të vegjël dhe plazhe, duke nxjerrë në pah disa të tilla si Cala Goloritzé ose plazhi Sirboni. Possibleshtë e mundur të marrësh itinerare me rrugë, por është gjithashtu një zonë që mund të arrihet me anije.

Sassari

Sassari

Sassari është një tjetër qytet i rëndësishëm i Sardenjës. Ai gjithashtu ka plazhe të shkëlqyera afër, duke e bërë atë një vend gjithnjë e më turistik. Në të mund të shohim Kështjellën e Sassari, duke lënë vetëm gjashtë kulla mbrojtëse të konstruksionit origjinal. Katedralja e San Nicolás, nga shekulli i XNUMX-të dhe në stilin romanik, është një tjetër prej xhevahireve të këtij qyteti. Mos harroni Calle de la Marmora, një vend ku dikur zotërinjtë jetonin shekuj më parë, dhe që ruan edhe sot ndërtesa të bukura.

San Pantaleo

San Pantaleo

Ne përfundojmë me qytet i vogël i San Pantaleo. Nëse lodhemi nga vendet plot turistë, kemi këtë qytet tradicional, të vendosur disa kilometra larg bregdetit. Në të mund të shijojmë qetësi të madhe, stilin e jetës tipike në ishull dhe dyqanet artizanale që punojnë të gjitha llojet e materialeve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*