20 monumente të Trashëgimisë Botërore në Spanjë (II)

Park natyror Teide

Dy ditë më parë ju thamë se cilët janë të tjerët dhjetë Monumente të Trashëgimisë Botërore në Spanjë. E vërteta është se mund të them se kam vizituar disa dhe jetoj pranë disa gjithashtu, por ka edhe të tjerë që nuk i njihja dhe nuk i dija që i përkisnin kësaj kategorie të UNESCO-s.

Sot do t'ju tregojmë se cilat janë dhjetë monumentet e tjera, por e vërteta është se ne po flasim vetëm për disa, pasi Spanja ka 44 monumente që tashmë janë një vend i Trashëgimisë Botërore. Në fakt, është vendi i tretë me më shumë monumente të deklaruara, pas Italisë dhe Kinës, kështu që duhet të vlerësojmë edhe ato që kemi afër shtëpisë.

Qyteti i fortifikuar i Cuenca

Shtëpi të varura në Cuenca

Ky qytet ka arritur të ruajë mjedisin e tij të vjetër mesjetar, dhe ka shumë hijeshi. Katedralja e saj, e cila ishte e para në stilin gotik që u ndërtua në Spanjë, ura San Pablo ose rrënojat e kalasë së shekullit të XNUMX-të. Por nëse ka diçka që tërheq më shumë vizitorë çdo vit, është e famshme shtëpi të varura në shkëmb. Ata shikojnë nga shkëmbi i lumit Huécar me ballkone të konservuara që të bëjnë përshtypje të gjithë turistët që kalojnë pranë.

Mur Lugo

Mur Lugo

Është mur me origjine romake që rrethon qytetin e Lugo, të paktën në qendrën e tij historike. Wasshtë ndërtuar në kohën e Perandorit August, në 13 para Krishtit. C., dhe ka pësuar disa reforma deri më sot. Nëse duam të kemi një perspektivë interesante të qytetit, asgjë më mirë sesa të ecim në murin në majë të tij, i cili është rreth dy kilometra i gjatë, duke shijuar pamjet e qytetit të vjetër.

Vendi arkeologjik i Mérida

Teatri Mérida

Në qytetin e Mérida mund të gjejmë shumë gjurmët e kohës romake në Gadishull. Një nga monumentet më interesante është Teatri. E themeluar nga perandori August, kjo koloni romake ishte kryeqyteti provincial i Lusitanisë. Ka shumë për të parë, të tilla si Ura Romake, Tempulli i Dianës, Harku i Trajanit ose Ujësjellësi i Mrekullive.

Park natyror Teide

Teide

Isshtë zona më e lartë e ishullit të Tenerife, dhe parku më i vjetër natyror në Ishujt Kanarie. Ndodhet në vullkanin Teide dhe atje mund të mendoni për një peizazh spektakolar me origjinë vullkanike dhe të ngjiteni me teleferik në majë. Sapo të arrini atje ku ju çon teleferiku, ka pamje spektakolare, por ka akoma një rrugë tjetër, të cilën duhet ta kërkoni paraprakisht në mënyrë që t'ju lejojnë ta bëni, për të arritur në majën e vullkanit. Gjithmonë ia vlen të vizitohet nëse shkoni në Tenerife.

Kulla e Herkulit

Kulla e Herkulit

kjo kulla dhe far është e vendosur në qytetin e A Coruña, e vendosur në majë të një kodre. Isshtë i vetmi far romak në botë dhe më i vjetri në funksionim, pasi daton në shekullin e 234. Normalisht ju mund të hyni në brendësi të tij, por nuk ka asgjë më shumë dhe asgjë më pak se XNUMX hapa për të arritur pjesën më të lartë. Të thuash që jo vetëm monumenti është diçka e bukur, por edhe pamjet e detit dhe vendit.

Manastiri i El Escorial

El Escorial

E vendosur në Komunitetin e Madridit, është një autentik kompleks që Felipe II urdhëroi të ndërtohej. Ai përfshin pallatin mbretëror, bazilikën, manastirin, një panteon dhe një bibliotekë me më shumë se 40.000 vepra. Ishte rezidenca e Familjes Mbretërore Spanjolle dhe aktualisht është e okupuar nga fretërit e Urdhrit të San Agustín.

Parku Garajonay

Parku Garajonay

Deklaruar Park Kombëtar në 1981, është një zonë e mbrojtur që zë më shumë se 10% të ishullit të La Gomera. U deklarua kështu sepse ruan pyllin më të mirë dhe më të madh të dafinës, një pyll i lagësht që në periudhën terciare pushtoi një pjesë të madhe të Evropës. 'Roque de Agando' është një nga emblemat e saj, një shkëmb i madh. Dhe ata gjithashtu kanë më shumë se 200 lloje të florës.

Vend arkeologjik i Tarraco

Tarraco

Kjo ishte vendbanimi i parë i Romakëve në Gadishull, në Tarragona, i quajtur më parë Tarraco. Isshtë një vend arkeologjik që ka mbetje të murit të vjetër nga 218 para Krishtit. C., dhe ka gjithashtu një amfiteatër mbresëlënës, me kapacitet për mijëra njerëz në kohën e tij. Ekziston edhe një teatër dhe cirku romak. Një zgjedhje e mirë për ata që pëlqejnë destinacionet me shumë histori, ashtu si Mérida.

Pallati muzikor katalanas

Palau i Muzikës Katalanase

Njihet gjithashtu si Palau de la Musica, e vendosur në Barcelonë. Puna e arkitekti Lluís Domènech i Montaner në shekullin e XNUMX-të, ajo u bë një ndërtesë emblematike moderniste. Brendësia e saj është me një bukuri të jashtëzakonshme dhe askush nuk mund t'i rezistojë bërjes së një mijë fotografive të strukturës, detajeve dhe dritareve të saj. Deri më sot ajo është ende një nga sallat kryesore të koncerteve në botë.

Atapuerca

Atapuerca

Atapuerca ka çuar në një revolucion në njohuritë rreth evolucionit njerëzor dhe ajo është e vendosur në Burgos. Paleontologu Emiliano Aguirre gjeti mbetje fosile të Homo pararendës dhe Homo heidelbergensis, të cilat i kanë ndihmuar ata të gjurmojnë historinë e evolucionit të qenies njerëzore deri më sot.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*