20 nga monumentet më të vizituara në botë II

Manchu Picchu

Ne vazhdojmë me zgjedhjen e monumente në të gjithë botën që të gjithë duhet ta vizitojnë të paktën një herë. Ne mund të mos kemi kohë t'i shohim të gjithë, por me siguri mund të zgjedhim nga të gjitha këto të preferuarat tona. Mund të kalojmë edhe disa deri tani, sepse kemi pasur disa udhëtime të mahnitshme.

Sido që të jetë, ti je mrekullitë e njerëzimit Ata nuk mund të lihen pa vizitën tuaj, kështu që ne do të bëjmë një listë tjetër me dhjetë monumente me bukuri të madhe të vendosura në vende që gjithashtu kanë shumë për të ofruar. Nga qytete antike si Akropoli i Athinës tek monumentet më aktuale si Big Ben.

Big Ben në Londër

Sahat i madh

Ne sapo filluam me të shkëlqyeshmet Big Ben në Londër, kulla e orës së Parlamentit të Westminsterit. Nëse ka një simbol që do të thotë Londër, ky është Big Ben, dhe nëse zbarkoni në qytet, nuk mund ta humbni atë. Isshtë një kullë 106 metra që është mbresëlënëse kur i afrohesh. Ju nuk mund të humbisni Big Ben të ndriçuar natën, me tone jeshile shumë të bukura në sferën e saj.

Krishti Shëlbuesi i Rio de Janeiro

Krishti Shëlbues

Krishti Shëlbuesi njihet gjithashtu si Krishti i Corcovado dhe është një statujë e madhe, e lartë 30 metra. Isshtë simboli i Rio de Janeiro dhe ndoshta i gjithë Brazilit. Që nga viti 2007 mban titullin e një prej shtatë mrekullive të botës moderne, dhe nuk është çudi. Shtë në majë të kodrës Corcovado dhe kështu ka emrin tjetër, në Parku Kombëtar Tijuca. Mbërritja në të jo vetëm që do të bëjë përshtypje nga afër madhësinë e saj, por edhe pamjet e pabesueshme nga ato lartësi. Sigurisht, ju duhet të shikoni motin, sepse për t'i shijuar ato duhet të shmangni mjegullat, diçka e zakonshme në një klimë kaq të lagësht.

Akropoli i Athinës

Akropoli

Akropoli i Athinës është gjurma më e mirë e Greqisë antike dhe ka disa nga monumentet më të famshme. Parthenoni, Erechtheion ose tempulli i Athina Nike. Ai është një vend i Trashëgimisë Botërore që nga viti 1987 dhe është padyshim një nga vizitat që duhet të bëhen kur mbërrin në Athinë, duke marrë kohë për të shijuar dhe imagjinuar Greqinë klasike në atë enklavë. Parthenoni është ndërtesa e tij më e rëndësishme, ku u mbajt statuja e lartë 12 metra e Athena Parthenos.

Chichen Itza në Meksikë

Chichen Itza

Rrënojat mahnitëse të civilizimit Mayan duhet të jenë ekskursioni kryesor për të cilin shkojmë në Jukatan. Piramida e Kukulkanit Undshtë padyshim më i shikuari i këtij civilizimi antik, me një simetri të përsosur që përfaqësonte kalendarin Maja, me 365 hapa. Në rrëzë të shkallëve ka koka gjarpri, të cilat përfaqësojnë një hyjni maja. Ju gjithashtu mund të shihni fushën e lojës me top ose observatorin, të njohur si Caracol.

Petra në Jordan

Petra

Petra është padyshim një nga atraksionet më të mira në Jordan. Ky qytet i gdhendur në gur duket pothuajse i pamundur. Bukuria e saj e madhe, malet e tone të kuqërremta dhe enklava e bëjnë këtë vend një vizitë thjesht spektakolare.

Machu Picchu

Machu Picchu

Machu Picchu do të thotë mal i vjetër dhe është një qytet antik i Inkave para shekullit të XNUMX-të. Ky vend është një hapësirë ​​në të cilën arkitektura dhe inxhinieria tregojnë gjithë zgjuarsinë e atyre që ideuan qytetin. Të arrish atje është një udhëtim më vete, në mënyrë që të shijosh këtë qytet të pabesueshëm.

Porta e Brandenburgut në Berlin

Porta e Brandenburgut

Kjo e famshme dera ishte një vend i hyrjes në qytet dhe sot ndodhet në qendër të tij. Nëse shkojmë në Berlin është e domosdoshme, edhe pse në këtë qytet padyshim do të kemi shumë argëtime të tjera. Por ju nuk duhet ta humbisni këtë vepër që mund të kujtojë Propiliet e Akropolit të Athinës.

Tempujt Angkor në Kamboxhia

Angkor Wat

Tempujt Angkor janë një nga atraksionet kryesore në Kamboxhia, dhe ato janë të vendosura në Siem Reap. Sidoqoftë, ka shumë tempuj, madje edhe brenda xhunglës, prandaj është më mirë që të mendojmë të vizitojmë vetëm ato kryesore, pasi që shumë prej tyre janë të braktisur. tempull angkor wat Undshtë padyshim më e famshmja dhe ajo që të gjithë duan të shohin.

Sheshi i kuq i moskut

Sheshi i Kuq

Sheshi i Kuq nuk është një monument në vetvete, por është vendi më përfaqësues në Moskë, ku mund të shijojmë Kremlinin, Muzeun Shtetëror të Historisë Ruse, Mauzoleun e Leninit ose Katedralen e Kazanit dhe Katedralen e Shën Vasilit. katedralja e shenjtorit të borzilokutPër shkak të pjesës së jashtme piktoreske, ajo është bërë një nga simbolet e qytetit, megjithëse nuk është katedralja kryesore e tij.

Stamboll Hagia Sophia

Hagia Sophia

Xhamia më e rëndësishme në Stamboll është Xhamia Blu, por pa dyshim të gjithë mendojnë të vizitojnë Hagia Sophia, e cila tashmë është simboli i qytetit. Si pjesa e brendshme dhe e jashtme na tregojnë një nga punimet e arti bizantin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*