20 qytete simpatike në Galicia I

Qytetet e Galicisë

Galicia është një nga ato toka që dashurohen, pavarësisht nëse keni lindur në të apo jo. Një vend që nuk është një nga më të reklamuarit, por që megjithatë, me diskrecionin e tij, ka arritur të fitojë një pozicion në destinacionet më të mira në Spanjë për shumë gjëra. Për njerëzit e saj, plazhet, peisazhet natyrore dhe natyrisht për gastronominë e saj. Ju mund të keni shkuar me pushime dhe të keni lëvizur nëpër qytetet kryesore pa e kuptuar që keni humbur diçka shumë të madhe: qytetet e saj simpatike.

Sot ne do t'ju japim zgjedhjen e parë të 20 qytete simpatike në Galicia, dhe ne do të biem shkurt. Të gjithë ata kanë diçka të veçantë, diçka për të kaluar dhe për të qëndruar pak për të zbuluar se çfarë i bën ata kaq të veçantë. Kështu që ju tashmë mund të bëni një listë të qyteteve që duhet të vizitoni kur të ktheheni atje.

Combarro, Pontevedra

combarro

Ne fillojmë me një nga qytetet që pavarësisht se janë të vegjël kanë një fluks të madh turistësh. Kjo është Combarro, e vendosur në Rías Baixas, një zonë e vlerësuar shumë për plazhet dhe gastronominë e saj. Në Combarro do të gjejmë një fshat tipik peshkimi me fotografi kaq autentike saqë do ta kalojmë ditën duke bërë foto. varka me ngjyra të vogla, shtëpitë prej guri, rrugët e ngushta dhe restorantet që shërbejnë ushqim deti janë një klasik. Por përveç kësaj, ju duhet të shihni këtë qytet për hambaret e bukura që kanë pamje nga grykëderdhja dhe për kryqe guri.

Ribadavia, Ourense

Ribadavia

Ribadavia është një nga ato qytete që ruan ende pjesën më të madhe të sharmit të saj të vjetër. Një nga vizitat thelbësore është Kalaja e Sarmientos. Nëse arrini në verë mund të shijoni Festa da Istoria, me një qytet që vishet si mesjetar, dhe nëse jo, atëherë gjithmonë mund të shijoni verërat dhe një tapë oktapodi.

Allariz, Ourense

Allariz

Allariz është një nga ato vila që janë kujdesur të mos humbasin gjithë hijeshinë në zonën e saj të vjetër, kështu që është ruajtur shumë mirë. Nëse duam të shohim një qyteti i vjetër i ruajtur mirë me sharm, duhet të shkojmë në këtë qytet të vogël në Ourense. Kërkoni për Kishën e Santiago de Allariz, një nga pikat më interesante të saj dhe natyrisht përpiquni të humbni veten në heshtje nëpër rrugët e saj me kalldrëm, të cilat thuhet se janë bërë me mbetjet e kalasë së vjetër që nuk ekziston më.

Cambados, Pontevedra

Kamboxhia

Në Rías Baixas ka shumë kënde interesante, jo më kot është një nga zonat më turistike. Ne e gjejmë qytetin e Cambados, të njohur për shkak të asaj se sa e famshme është bërë vera e saj Albariño. Përveç ndalimit për të shijuar këto verëra të famshme në një nga kantinat e saj të verës, ne duhet të shohim disa gjëra të tilla si mbetjet e Santa Maria de Dozo, në qendër të qytetit, guri i bukur Pazo de Fefiñáns dhe Torre de San Sadurniño.

San Andres de Teixido, A Coruna

Shën Andrea prej pëlhure

Thuhet se kush nuk shkon në San Andrés de Teixido si një person i vdekur është gjallë, kështu që ne do të duhet të kalojmë këtu herët a vonë, dhe sigurisht që udhëtimi ia vlen. Një vilë shumë e vogël, por me pamje spektakolare në shkëmbinjtë. Vizita në shenjtëroren e saj është e domosdoshme, dhe gjithashtu shijoni pamjet e detit sapo të mbërrini në këtë vend kurioz pelegrinazhi. Sepse përndryshe, mos harroni se ju duhet të shkoni në shpirt kur largoheni nga kjo botë.

O Cebreiro, Lugo

Ose Cebreiro

O Cebreiro është një fshat i vendosur në Lugo dhe i famshëm për rikuperimin e territorit pallozat tipike, disa ndërtime stërgjyshore që po binin në përdorim. Pa dyshim që është një mënyrë për t'u kthyer në kohë për të zbuluar se si njerëzit jetonin jo shumë kohë më parë në këtë zonë të malit Lugo. Ne nuk duhet të ndalemi së afruari te Serra do Caurel dhe kanionet Sil pasi shijuam historinë e pallozave befasuese të O Cebreiro.

Ortigueira, A Coruna

ortigueira

Oritgueira është një qytet bregdetar që është bërë i famshëm për të festivali veror i muzikës keltike. Aty pranë mund të gjejmë plazhe të mrekullueshëm dhe gjithashtu bankën e njohur me pamjet më të bukura në botë, në shkëmbinjtë Loiba. Një vizitë në këtë qytet me një port dhe peisazhet natyrore përreth është një nga rrugët më të bukura që mund të bëjmë.

Monforte de Lemos, Lugo

Monforte de Lemos

Monforte de Lemos shquhet mbi të gjitha për faktin se ka qenë një vend i rëndësishëm në kohën mesjetare, një qytet kështjellë prej të cilit ruhen shumë ndërtesa. Në këtë vilë ju mund të shijoni kështjellën e saj të famshme me Torre del Homenaje, vendi i saj më i rëndësishëm, Pallati i Kontit ose Manastiri Benediktin. Ju mund të vizitoni më shumë pika historike në këtë qytet të bukur të Lugo, të tilla si Ura e Vjetër, e cila thuhet se ka origjinë romake. Sigurisht që hijeshia e saj është e padiskutueshme.

Baiona, Pontevedra

Bayonne

Ne e përfunduam këtë renditje të parë me qytetin Baiona, në pjesën jugore të Galicisë. Isshtë një qytet i qetë në bregun e oqeanit, me pamje nga ishujt e famshëm Cíes. Në fakt, në këtë qytet mund të merrni një traget për t'i vizituar ato. Por së pari duhet të shijojmë plazhet e bukura dhe Kalaja monterreale. Do të gjejmë gjithashtu një kopje të caravel de la Pinta në portin e Baiona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*