3 nga plazhet më të mira në Andaluzi

Plazhet e Andaluzisë

Nëse ditën tjetër po flisnim për plazhet më të mira në botë, sot preferojmë të qëndrojmë këtu për të zbuluar disa nga plazhet më të njohura në Andaluzi. Në Në jug të vendit ka zona të njohura me rërë, pasi zonat e verës janë të mbushura me njerëz që duan të shijojnë peisazhet natyrore, valët, mënyrën e jetesës, gastronominë dhe shumë hijeshi të tjera të këtij komuniteti.

L Plazhet Andaluziane janë shumë të shumta, dhe nuk mund t'i renditnim të gjithë në një artikull të vetëm, kështu që do të përqendrohemi në disa prej tyre që besojmë se nuk duhet të humbasin nëse bëjmë një udhëtim në jug të vendit. Natyrisht, ne mund të lëmë disa nga më të rëndësishmet në tubacion, dhe natyrisht ju nuk ndaleni duke na thënë dhe na dhënë ide për t'i treguar botës ato vende për udhëtarët që të gjithë duhet të jemi në gjendje t'i shohim të paktën një herë në jetën tonë.

Ne do të përmendim vetëm tre plazhe, të cilat janë mjaft të njohura, kështu që me siguri do t'i mbani në mend nëse udhëtoni në jug. Edhe pse jo të gjithë janë afër njëri-tjetrit, gjithmonë duhet të shfrytëzoni rastin për të kaluar disa ditë në plazh duke shijuar motin e mirë që zakonisht mbretëron në këtë pjesë të vendit. Dhe zonat me rërë të rekomanduara janë ideale për këtë.

Plazhi i Bolonjës në Cádiz

Plazhet e Andaluzisë

Ky plazh është një parajsë e vërtetë, pasi përveç se është popullor, është e vendosur në një mjedis natyror. Shtë shumë e gjerë, rreth katër kilometra, kështu që është gjithmonë e mundur të gjesh një hapësirë ​​të lirë për të qenë i qetë, në këtë mënyrë nuk do të shqetësohesh për mbipopullimin. Ky bregdet është pothuajse i virgjër, me disa peizazhe të bukura natyrore, midis të cilave bie në sy duna e tij e madhe, e cila ndryshon pamjen e saj çdo vit. Isshtë një zonë e mbrojtur dhe është e vendosur në Parkun Natyror Estrecho, kështu që plazhi është i ruajtur në mënyrë të përsosur.

Plazhet e Andaluzisë

Pavarësisht se jemi një park natyror, ne gjithashtu mund të gjejmë shumë shërbime që do të na argëtojnë si një restorant, bare plazhi, dyqane lokale dhe madje edhe një treg hipesh. Është një plazh ku mund të praktikoni edhe nudizëm, megjithëse nuk është një plazh zyrtar lakuriq. Kjo mund të bëhet në zonën e njohur si El Chorrito, e vendosur midis plazhit Bolonia dhe plazhit Punta Paloma. Një tjetër nga atraksionet më të mira të këtij plazhi janë rrënojat e qytetit romak të Baelo Claudia, nga shekulli XNUMX para Krishtit. Mund të shihet nga forumi romak në tempujt e Jupiterit, Juno dhe Minverva ose Teatri Baelo.

La Caleta në Cádiz

Plazhet e Andaluzisë

Në të njëjtën krahinë, edhe pse në zemër të qytetit të Cádiz, është plazhi i famshëm i La Caleta. Kjo rërë mund të tingëllojë e njohur për ju sepse është shfaqur në disa filma, të tillë si ai për të '007: Vdes një ditë tjetër' ose ajo e 'Alatriste'. Imazhet që kemi nga ky plazh gjithmonë kornizojnë Spa-në e vjetër të Nuestra Señora de Palma, e cila ndodhet në zemër të zonës me rërë dhe e cila aktualisht strehon Qendrën për Arkeologjinë Nënujore.

Ky plazh ka vetëm 450 metra, por ka shumë veçori dhe është shumë e mbushur me njerëz sepse është një plazh urban, mu në breg të detit. Një nga origjinalitetet e këtij plazhi është se të gjithë gurët kanë një emër tjetër, siç është guri i iriqit, dantella apo gur flamuri.

Plazhet e Andaluzisë

Ajo gjithashtu shquhet për të qenë i rrethuar nga dy fortesa antike që shërbeu si një mbrojtje kur ishte një port i vjetër detar. Ata janë Castillo de San Sebastián dhe Castillo de Santa Catalina. Këto mbrojtje janë ruajtur në gjendje të mirë, duke kujtuar të kaluarën e qytetit si një port tregtar përmes të cilit kaluan fenikasit, romakët ose kartagjenasit midis popujve të tjerë mesdhetarë.

 Plazhi Mónsul në Cabo de Gata

Plazhet e Andaluzisë

El Parku Natyror Cabo de Gata Shtë një vend i jashtëzakonshëm për tu humbur, pasi ka plazhe të bukura dhe peisazhe natyrore të mbrojtura. Isshtë një park që e ka zanafillën në aktivitetin vullkanik të zonës shekuj më parë, diçka që mund të shihet qartë në Playa de Mónsul. Ky plazh është më i famshmi në park, dhe në të mund të shihni ato gjuhë antike të lavës së ngurtësuar që sot janë shkëmbinj të mëdhenj që janë gërryer me kalimin e kohës. Guri i madh në qendër të plazhit është një prej tyre, dhe aktualisht ofron strehim për banjot.

Plazhet e Andaluzisë

Shtë një plazh i njohur mirë sepse ishte zgjedhur nga Steven Spielberg për të xhiruar disa skena nga filmi 'Indiana Jones: The Last Crusade', kështu që mos pushoni së kërkuari herën tjetër kur ta shihni. Për të arritur atje, duhet të udhëtoni në një pistë pyjore prej katër kilometrash nga San José, ose ta lini makinën tuaj në një parking të paguar. Mënyra më e lehtë për të arritur atje është padyshim përdorimi i autobusit që niset nga ky qytet dhe gjithashtu ndalet në Playa de los Genoveses të mirënjohur.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*